“מועדים לגשמים” – ליאור סודרי חזאי ‘מטאו טק’ בראיון מיוחד ל’אשדודי’

הסתיו כבר כאן ועוד רגע כולם בלי יוצא מן הכלל יחזרו להתעסק באחד הנושאים המהותיים ביותר בסדר היום הציבורי הישראלי – מתי יירד גשם?? פגשנו לראיון את ליאור סודרי, חזאי חברת 'מטאו טק' (וכוכב רשת בהתהוות) - לראיון קליל ומעונן חלקית עד בהיר עם סיכוי קל לגשם

image 399 imageתגובות imageהדפסה
article

אוהב את המקצוע. החזאי ליאור סודרי באולפן ערוץ 20

עם ערוץ עדכונים בטלגרם עם אלפי עוקבים והופעות תכופות באולפני הטלוויזיה, ליאור סודרי (31) הופך להיות לאט אך בעקביות ה”כתובת” לתחזית מזג האוויר עבור לא מעט אנשים.

אבל האמת? מאז שהוא זוכר את עצמו, סודרי היה חזאי.

“אני זוכר שכבר מגיל ממש צעיר הייתי מרותק מהגשמים והייתי מחכה לחורף… הנושא הזה של מטאורולוגיה תמיד משך אותי, וכשהתגייסתי לצבא שירתתי בתור חזאי בחיל האוויר, כך שההמשך לעסוק בזה גם באזרחות היה טבעי”, הוא מספר.

 

 

ש: ההתרגשות וההתעסקות הזאת של הציפייה לגשם הראשון – זה קטע ישראלי? או שזה ככה גם במקומות אחרים..

 

“אני חושב שזה קטע ישראלי, כי עד לפני כמה שנים מצב רוח הלאומי היה מושפע ישירות  ממפלס הכנרת.. אבל  בשנים האחרונות יש יותר מתקני התפלה אז הכנרת פחות קריטית למשק המים הישראלי כמו בעבר, אז חזרו להתעסק יותר בגשם עצמו, גם  כהקלה לסוף הקיץ הקשוח שיש לנו פה בארץ”

 

 

ש: מה זה אומר להיות חזאי? ספר משהו מהשגרת עבודה…

 

“אני אמנם מעיד על עצמי אבל אני חושב שזה יהיה נכון לכל מי שעוסק בתחום – צריך ממש לאהוב את זה. מילדות אני אוהב את הנושא, הייתי חזאי גם בשירות הצבאי, וזה חלק משגרת חיי ממש.  להיות חזאי זה לעקוב בציפייה אחרי המודלים והמפות, זה לאהוב חורף, ואני מזכיר לך שאנחנו חיים בסביבה מאד ‘משעממת’ מבחינת משקעים.. אז להיות חזאי זה גם להיות בציפייה תמידית, שיהיה קצת אקשן סופסוף”.

 

 

 

ש: איך אתה מסביר את הטעויות התכופות בתחזיות מזג האוויר?

 

“המזג אוויר הוא כאוטי ודינאמי.. במיוחד באזור שלנו, בשונה מאירופה.. כל תנועה קטנה באטמוספירה משנה בקיצוניות את התחזיות:  מהבטחה לגשם מהותי שפתאום הופכת ליום יבש וחמים אפילו.  הדבר הזה נכון במיוחד לעונות מעבר כמו הנוכחית.”

sss

"מאז שאני זוכר את עצמי - אהבתי חורף ונמשכתי לתחום המטאורולוגיה". ליאור סודרי

 

 

ש: סיטואציות מצחיקות בתור חזאי?

 

” זה קורה המון.. גם מזרים וקל וחומר מחברים. אין זוג שמתחתן שלא משגע אותי בימים לפני האירוע: “הבטחת לנו מזג אוויר חם”. אני משתדל לקרוא גם את התגובות תמיד, הרוב כמובן מפרגנים ומעריכים אבל זה תמיד משעשע לראות עד כמה אנשים רוצים ומנסים להסתמך על תחזית מזג אוויר ומתכננים המון סביב זה. חבר’ה, זאת תחזית מזג אוויר… והיא נתונה לשינויים תכופים, ככה זה”.

 

 

 

ש:אוקיי, אז לסיום – מה מחכה לנו?

 

 

“זה לא סוד שבשנים האחרונות מזג האוויר בעולם בשנים האחרונות משתנה בקיצוניות גדולה, ובין השאר אנחנו רואים וחווים גם אצלנו תקופות ממושכות של גשם לצד תקופות נטולות משקעים. גם החורף הזה צפויים לנו אירועים חריגים – מהצפות וסופות רעמים ועד לתקופות יובש של שבוע-שבועיים ויותר גם באמצע החורף. התחזיות השבועיות ומעבר להן יהיו פחות ופחות מדויקות,  ויהפכו להיות רלבנטיות גג ליום-יומיים הקרובים..  אני מאחל לכולם חורף מהנה, ומוזמנים להמשיך ולעקוב אחרי  גם בערוץ הטלגרם שלי ! ”

 

 

חורף אשדודי. זה מתקרב... (צילום: אשדודי)

imageעוד כתבות

imageתגובות

בודק...