תושבים בקו העימות: לתושבי אשדוד אין תחושת ביטחון

האלימות הגואה ברחבי אשדוד ממשיכה לשחוק בהתמדה את תחושת הביטחון של התושבים. בחודשים האחרונים תושבי העיר עדים להצתות של כלי רכב, השלכות רימונים ואירועי דקירות בתדירות הולכת וגוברת, בנוסף לפשיעה "הרגילה והמוכרת" דוגמת ונדליזם ועבירות סמים ורכוש. ניסינו לנתח בעזרת המפכ"ל לשעבר משה קראדי מאין מגיעה האלימות, וגם - איך בעיריית באר שבע החליטו להתמודד עם האלימות הגואה? תחקיר 'אשדודי'

image 1337 imageתגובות imageהדפסה
article

אין יממה בלי אירוע פלילי, ורק בנס אין נפגעים בקרב התושבים

אין יותר שכונות שקטות" בעיר: התבוננות ביומן האירועים הפליליים  בחודשיים האחרונים (!) בלבד  – מספקת תמונה מבהילה של עיר המתחילה אט אט לקבל תדמית של עיר מוכת פשיעה – וגרוע מכך – של תושבים המאבדים את הדבר הבסיסי ביותר עבורם – תחושת הביטחון האישית.

 

השלכת רימונים ברובע ד', ברובע ט"ו המע"ר או ניסיון חיסול ברובע ו', ניסיון דקירה באיזורים הישנים או הצתת רכבים  ברובע י"ז או שכונת המרינה – השתוללות אלימה של בני מיעוטים סביב עבודות הפיתוח ברובע הפארק בנחל לכיש – דומה כי אין שכונה בעיר שלא חוותה אירוע פלילי בתקופה האחרונה.

 

נכון, חשוב לציין כי האלימות גואה בכל רחבי הארץ ולא רק באשדוד, אבל בעוד ברשויות אחרות רואים מעורבות יותר אקטיבית של הגופים העירוניים, בשילוב משטרת ישראל או בנפרד (כפי שנראה בהמשך), באשדוד מתקבלת תחושה גוברת והולכת בקרב התושבים כי הפכנו שטח הפקר, "שיקאגו" כפי שחלק מהתושבים מכנים בלעג.

 

sss

רכב שהוצת על רקע פלילי ברחוב אקסודוס (שכונת המרינה) מוקדם יותר השנה. בנס אין נפגעים בנפש (צילום: אשדודי)

"כושר ההרתעה של המשטרה קרס"

 

מי שבוודאי מכיר את הנושא מקרוב הוא המפכ"ל לשעבר, רב ניצב (בדימוס) משה קראדי , שכיהן בשורת תפקידים פיקודיים במשטרה בין השנים 1984-2007, והיה המפכ"ל ה-15 של משטרת ישראל. ניסינו להבין עמו קצת יותר את מקור האלימות – ומדוע האלימות יוצאת משליטה.

 

"בגדול – אפשר לחלק את נושא האלימות לשניים: אלימות שאתה יכול לחזות אותה, ואלימות בלתי צפויה", אומר קראדי בשיחה עמו השבוע.

 

"אלימות שניתן לחזות אותה – היא למשל האלימות שנובעת ממלחמות של קבוצות עבריינים יריבות. בדר"כ מדובר באלימות הרבה יותר בוטה ואגרסיבית: זריקת רימונים, הנחת מטעני נפץ וחיסולים, ירי, הצתות וכו' וכו'.. הסכנה הגדולה כמובן היא הפגיעה באזרחים חפים מפשע וכאלה שאינם כלל מעורבים ולא צד בשום סכסוך, אזרחים נורמטיביים לגמרי שעל לא עוול בכפם נפגעים, ולצערי לא חסרות דוגמאות טרגיות.."

 

החלק השני הוא אלימות שאי אפשר לצפות אותה – אלימות מתפרצת, כמו זעם בכבישים, פתיל קצר של אדם שמאבד את זה ומחליט שהוא תוקף אדם אחר מעכשיו לעכשיו, ללא תכנון מוקדם. זאת אלימות לא פחות מסוכנת, שלא באה מתוך כוונה אלא ספונטנית לחלוטין, ואותה המשטרה לא יכולה לחזות ולכן כמעט ואין לה כלים להתמודד עמה".

 

רגע, אבל בכל הקשור לאלימות שכן ניתן לחזות – זה לגמרי באחריות המשטרה. זה לא מתפקידה לאסוף את המודיעין על מלחמות בין עבריינים ומחובתה להיערך בהתאם לאיומים?

 

"נכון, יש קציני מודיעין וכו', אבל המשטרה כיום נמצאת במשבר של חוסר בכח אדם והיא נמתחת עד קצה היכולת במגוון של משימות. אבל יש כאן משבר יותר גדול בחרה הישראלית – איבדנו במדינה את הסמכות ההורית, הפיקודית וכן, גם את סמכות ההרתעה של המשטרה…"

 

"כשהייתי ילד, הייתי רועד רק מהמבט של אבא שלי. היום בבתי הספר מה קורה? ילדים לא סופרים את המורים, וההורים עוד מגבים אותם .. היום להיות מורה מרגיש כמו להגיע לשדה קרב. פעם ילד היה לוקח לבית הספר סנדביץ' בתיק, היום הוא מביא דוקרן".

 

"תחושת הביטחון של התושבים נפגעת , הורים חוששים לשלוח את הילדים שלהם לרדת לשחק בפארק. אתה רואה את זה במגרשי הכדורגל, בכביש, בחוף הים.."

 

כושר ההרתעה של המשטרה קרס – היום לא מפחדים מהמשטרה, אין מורא מפני החוק, וזה כבר הקו האחרון שמפריד בינינו לבין כאוס. בעבר לא היית יכול לראות תופעות של אזרחים מאיימים ותוקפים שוטרים ומזלזלים בהם כמו שאתה רואה היום בסרטונים מתועדים שעולים לרשת בלי בושה".

 

גם אם אני מסכים איתך, אתה מסיר אחריות כליל מהמשטרה?

 

"חלילה.  אני כמפכ"ל המשטרה בעבר – ידעתי לאתר ולסמן את המקומות עם הפוטנציאל לאלימות.. כמו למשל אזורי בילוי עם אלכוהול וכד', היום אין דבר כזה. היכולת של מפקד תחנת משטרה לצמצם את רמת האלימות הנקודתית בקרב חברה נורמטיבית שואפת לאפס… וזה בראש ובראשונה בגלל היעדר כוח אדם"

היעדר סמכות וחוסר בכוח אדם. המפכ"ל לשעבר, רנ"צ (בדימוס) משה קראדי (צילום:פרטי)

 

הצתת רכב על רקע פלילי, רובע י"ז 29.12 (צילום: איציק אלבז חובש מד"א)

יומן אירועים (חלקי) – אלה האירועים הפליליים הבולטים באשדוד – חודש נובמבר:

25.10

נתחיל דווקא מאירוע מינורי יחסית, כאשר אחד מלקוחות בנק לאומי בסיטי התקשר לסניף ואמר כי הוא מתכוון להגיע לבנק ולדקור את אחת הפקידות. על פי החשד הוא איים במהלך השיחה על הפקידה ואמר לה: "אני אשב עלייך שבעה". מנהל הסניף הזעיק למקום את המשטרה והשוטרים שהמתינו בפתח הבנק עצרו שם את החשוד, צעיר מקומי, אשר בחיפוש על גופו נמצאו סכין ובקבוק גז פלפל. המקרה הזה הסתיים בשלום.

1.11

אירוע של תקיפה חמורה ברחוב בבלי בעיר, לאחר שלאור יום, שני קטינים כבני 15-17 תקפו צעיר אחר בן 19 כשאין להם היכרות מוקדמת עמו. על פי החשד, התקיפה ארעה בגלל שלא אהבו את המראה החיצוני שלו. הקורבן פונה לבית החולים עם חבלות בגופו, כשהחמורה בהן הינה שבר ברגלו וניתוחים שנזקק להם במסגרת הטיפול הרפואי.

6.11

בפתח בניין ברחוב הכינור במע"ר, התגלה חפץ חשוד. הדיירים בבניין הזעיקו למקום כוחות משטרה שהגיעו עם חבלנים וזיהו כי מדובר במטען חבלה שהונח שם. מספר חודשים קודם לכן, התרחש אירוע ירי לעבר בניין סמוך באותו הרחוב ואף נעצר חשוד במעשה, המזוהה עם הכנופיה של העבריין אייל נגר.

7.11

רימון הלך הושלך לבניין ברחוב זלמן ארן. במקום אותרו שרידים של הרימון. לא היו נפגעים.

9.11

רימון הלם הושלך לעבר חצר בית ברובע ט"ו בעיר אשדוד, גם הפעם ללא נפגעים.

13.11

ברחוב נתן אלבז שברובע ו' אדם בן 30 נדקר מספר פעמים – הוא פונה במצב קל לבית החולים.

16.11

רימון נמצא סמוך למגדלי קיי בשדרות ירושלים. מדובר היה ברימון הלם שלא התפוצץ והמידע שהיה בקרב המשטרה הוא שבבניין הסמוך מתגורר העבריין אייל נגר, מי שהיה יד ימינו של ראש ארגון הפשיעה, בני שלמה.

17.11

נער כבן 15 הותקף באלימות קשה ע"י מספר אנשים ששדדו ממנו את הקורקינט החשמלי ונמלטו. לאחר שעה קלה אותר באזור מחלף עד הלום רכב ובו 5 חשודים שנעצרו.

18.11

שני תושבים חסמו הולך רגל עם רכבם וניסו להכניסו בכוח לתוך הרכב תוך שמנסים לפגוע בו עם סכין, הוא הצליח להימלט מהם לחנות סמוכה ולהזעיק את השוטרים – בחיפוש ברכבם נתפסו אפוד מגן וגרזן, ועל גופו של אחד מהם נתפס סם מסוכן.

19.11

נער בן 16 נדקר ונפצע באורח קשה בשדרות מנחם בגין בעיר. הפצוע פונה לבית החולים אסותא כשהוא במצב קשה וסובל מפציעה חודרת. שלושה חשודים בני 16 תושבי העיר, נעצרו לחקירה.

20.11

רכב שב"ס המשמש להסעת אסירים חנה בשדרות עובד בן עמי בעיר והוצת. למקום הוזעקו כוחות של כבאות ובסיום האירוע הגיע למקום חוקר שריפות שקבע כי מדובר בהצתה.

22.11

אם ודודה לילדה בצהרון, שחשדו כי הילדה עוברת התעללות, הגיעו למקום וקיללו את הגננת כאשר גם נשמעו איומים. צוות הצהרון דיווח על כך למשטרה ולמקום הוזעקה ניידת.

27.11

פיצוץ נשמע ברובע י"א בעיר לאחר שהונח מטען חבלה ברכב, המטען התפוצץ וגרם לו לנזק אך לא דווח על נפגעים. הרכב היה של לאיש עסקים מקומי.

29.11

קול נפץ עז הרעיד את רחוב ציזלינג ברובע ו', זאת לאחר השלכת רימון הלם. בכך חודש נוב' נסגר את השלכת ארבעה רימונים על בתי מגורים וחצרות שונים.

 

כשחושבים מחוץ לקופסה ורואים רק את טובת התושבים - מוצאים עוד דרכים להתמודד עם האלימות. ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ (צילום מתוך העמוד הרשמי בפייסבוק)

מה  יכולה לעשות הרשות המקומית? הדוגמה הבאר-שבעית

 

בבבאר שבע התושבים מאסו בהתגברות האלימות, גם זאת הנובעת מהפעילות העבריינית וגם זאת המגיעה מבני מיעוטים המטרידים עוברות אורח בקניון – ללא מורא ופחד. בעיריית באר שבע, ביוזמת ראש העיר רוביק דנילוביץ', החליטו לעשות מעשה בנוגע לפשיעה ההולכת וגוברת, אל מול אוזלת ידה של המשטרה המקומית.

 

על פי החלטת העירייה, החל מחודש ספטמבר האחרון, על תושבי העיר הושת מס עירוני בנוסף לתשלום הארנונה (בדומה ל"אגרת השמירה" הנהוגה אצלנו באשדוד), אשר מממן חברת אבטחה פרטית המונה כ80 מאבטחים לפחות, המתניידים על 20 קטנועים – בעלות שנתית משוערת של כמעט 30 מיליון שקלים.

 

למאבטחים הללו אין סמכויות של שוטר ואין ספק כי עצם הפעלתם פוגעת במידת מה בתדמיתה ובסמכותה של המשטרה עצמה, ואכן המשטרה בהתחלה התרעמה על המהלך – אולם ראש העיר היה איתן בעמדתו כי אם המשטרה אינה יכולה לספק ביטחון לתושבים – הוא ינצל את אגרת השמירה כדי למממן גוף שיעשה כן.

 

העיר אשדוד אמנם אינה סובלת מאותם איומים וגורמי פשיעה כמו אלה הקיימים בבאר שבע, אך את התושבים כאן שתחושת הביטחון האישית שלהם במגמת ירידה בחודשים האחרונים לאור ריבוי מקרי האלימות – זה בוודאי לא מעניין.

 

הם דורשים וזכאים לביטחון.

יומן אירועים (חלקי) – אלה האירועים הפליליים הבולטים באשדוד – חודש דצמבר:

1.12

קרב דקירות בין שני אנשים ברובע א' גרם לפצוע בינוני עד קשה, בן 42, שאותר ברחוב שבי ציון ופצוע קל עד בינוני, בן 30, שאותר ברחוב ההגנה.

4.12

גבר בן 51 נעצר בחשד למספר מקרים של איומים, התנהגות פרועה במקום ציבורי ומעשה מגונה בפומבי. מספר שעות אחר כך נעצר עבריין מין בן 33, שלפי החשד רדף אחרי קטינים כבני 10 ברחוב.

11.12

קטין בן 13 תקף באלימות חמורה קטין אחר בתקרית אלימה שתועדה במקיף ו. הקטין החשוד בתקיפה התייצב בתחנת המשטרה באשדוד, שם הוא נחקר בחשד לתקיפה, ושוחרר בליווי מבוגר בתנאים מגבילים.

17.12

שני פצועים באירוע דקירות ברובע ט': אחד נדקר ברגלו והשני עם דקירה בפניו. הם קיבלו טיפול במקום וסירבו להתפנות לבית החולים.

19.12

רכב חונה הוצת ברחוב צה"ל ולאחר חקירה התברר כי הרכב שהוצת שייך לעבריין מוכר מאוד, שעל חייו יש איום מתמשך על רקע המלחמה בין ארגוני הפשיעה באיזור.

22.12

רימון הלם הושלך אל בית ברובע ו'. לא היו נפגעים באירוע ומתחקור עלה שהרקע פלילי.

23.12

קטטה ברחוב הטיילת סמוך לחוף מי עמי הובילה לאירוע דקירות במהלכו נדקרו שני גברים בני 46 ו-42 ונפצעו באורח קשה. כעבור שעתיים התרחש אירוע אלימות ברחוב קיבוץ גלויות במהלכו נדקר אדם נוסף.

24.12

אירוע אלים ברחוב אח"י אילת במהלכו נדקר צעיר בן 20 – הוא פונה במצב בינוני לבית החולים בעיר.

29.12

הצתת רכב ברחוב פנינה ברובע י"ז- הרקע פלילי

 

רימון הלם. הפך חלק מ"פס הקול" ביותר ויותר שכונות בעיר (צילום: דוברות המשטרה)

imageעוד כתבות

baner

תחושת ביטחון בעיר? תושבים חוששים בשל ריבוי מקרי האלימות לאחרונה

15:18 | 23/05/2024
baner

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

17:52 | 22/05/2024
baner

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

12:12 | 16/05/2024
baner

מקרה דריסת השוטר והירי: ביקש למכור רכב וכמעט קיפח את חייו

12:33 | 08/05/2024
baner

תושב העיר נתפס עם סכין לאחר שנהג תחת השפעת סמים

11:08 | 02/05/2024
baner

דריסת השוטר: ברשות הנהג החשוד נתפסו סמים מסוכנים

21:42 | 24/04/2024

imageהמלצות נוספות

sss

תחושת ביטחון בעיר? תושבים חוששים בשל ריבוי מקרי האלימות לאחרונה

מערכת אשדודי

15:18 | 23/05/2024

sss

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

יניב יוסיף-אור

17:52 | 22/05/2024

sss

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

‫חן בוקר‬‎ אמר

12:12 | 16/05/2024

imageעוד כתבות

baner

תחושת ביטחון בעיר? תושבים חוששים בשל ריבוי מקרי האלימות לאחרונה

15:18 | 23/05/2024
baner

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

17:52 | 22/05/2024
baner

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

12:12 | 16/05/2024
baner

מקרה דריסת השוטר והירי: ביקש למכור רכב וכמעט קיפח את חייו

12:33 | 08/05/2024
baner

תושב העיר נתפס עם סכין לאחר שנהג תחת השפעת סמים

11:08 | 02/05/2024
baner

דריסת השוטר: ברשות הנהג החשוד נתפסו סמים מסוכנים

21:42 | 24/04/2024
WordPress Ads