"זאת גם המחאה שלנו": הדיירים של מיכשווילי, ציזלינג והמעפילים מצטרפים להפגנה במוצ"ש

תושבי רובע ו' הוותיק ממתינים שנים רבות להתקדמות של תוכניות ההתחדשות העירונית בשכונה בה הם גרים, וגם להם נמאס מהסחבת המכוונת של הרשויות. דיירי רחוב "המעפילים" ברובע ב' תקועים שנים בותמ"ל וטוענים כי הקבלן חושש להתעמת עם העירייה, כמו גם עם פרויקטים נוספים שתקועים שם. רעידת האדמה בטורקיה חידדה לכולם את ההבנה שהם גרים בבניין מסוכן ואין להם כוונה לחכות לאסון הבא שחלילה עלול להתרחש אצלם בבית "האזור הרוס, לא ראוי למגורים ואף אחד לא לוקח אחריות, בעירייה הדברים נמתחים כמו מסטיק ולאף אחד אין תשובות, זו פעולה ממוקדת מטרה לייאש אותנו!"

image 904 imageתגובות imageהדפסה
article

בורות, ברזלים וקירות מתקלפים. עזובה והזנחה ברחוב ציזלינג ברובע ו' (צילום:אשדודי)

לדיירים בשיכונים המתקלפים במיכשווילי וציזלינג אין ספק – המחאה הקרובה במוצ"ש היא גם המחאה שלהם: אחרי שהבאנו במהלך השבוע תיאורים של דיירים על המצב הנוראי במתחם פלדות  ברובע ח', שמואל הנגיד ברובע ה', חטיבת כרמלי ברובע ג' ועוד – כעת גם הדיירים ברובע ו' מבקשים להשמיע את קולם ומחליטים "לצאת למלחמה" ולהגיע להפגנה במוצאי שבת ברחבת "גן העיר" – במחאה על התנהלות העירייה המזניחה את השכונות הותיקות.

 

טענתם העיקרית של הדיירים היא "חוסר האמביציה" של העירייה לפעול לסיום הפרויקטים, כאשר אי אפשר להתנתק מהתחושה כי מעורבים בעניין שיקולים פוליטיים של הגורמים החרדים המפעילים לחץ רב על ראש העיר המרגיש יותר ויותר תלוי בהם עקב מצבו הפוליטי שאינו מזהיר, בלשון המעטה, לקראת הבחירות הקרובות באוקטובר.

כך או כך, נראה כאילו לאף אחד בהנהלת העיר לא באמת אכפת מתושבי הרובעים הוותיקים שסובלים במשך שנים.

sss

דוגמה לפרויקטים תקועים ומעוכבים בגלל השיקולים הפוליטים של העירייה

 

הזנחה ברחוב מיכשווילי

דיירת ברחוב מיכשווילי עמה שוחחנו, היטיבה לבטא את התחושות שלה ושל שכניה: "כנראה שראש העיר מעוניין למסור פה את הרובע לחרדים ולא להסתכל על עניין הבטיחות, התברואה ושלא נדבר על הנראות של הרובע…. התושבים הוותיקים המתגוררים פה שנים רבות ורוצים להזדקן בכבוד סובלים מבניין מרקיב ומסוכן. כל הרחוב מתחילתו כולו בתמ"א. יש כאן דיירים וותיקים של עשרות שנים שסובלים מבנייה תקועה שלא נגמרת שמציבה בפניהם שלל סכנות, אי נוחות ועוגמת נפש".

 

כמובן שיש שם גם את העניין הפוליטי – הסחבת של העירייה. החרדים משתלטים כאן על הכל והדיירים הוותיקים מפריעים להם לכאורה. אני אישית אין לי שום בעיה עם דת חלילה ורבים מהשכנים שלי חרדים בעצמם שסובלים כמונו מההזנחה, אבל לפי מה שאני רואה הגורמים הקיצונים רוצים להפוך אותנו בסופו של דבר לרובע ז' והכבישים פה יהיו סגורים בשבתות וחגים, וזה כבר משהו שאני לא רוצה ושאר האנשים פה גם לא רוצים."

"כל הזמן הם (גורמים חרדים) דופקים לנו על הדלתות להפעיל עלינו את הלחץ שלהם, הם עומדים ראשונים בתור לקנות את הדירות שלנו ברגע שנרים ידיים. לא יכול להיות שלא נשמיע את קולנו וזה בדיוק מה שאנחנו מתכוונים לעשות בהפגנה במוצ"ש הקרוב."

אותה דיירת ביקשה לשבח לטובה את חברת המועצה מהאופוזיציה, עו"ד הלן גלבר, שלדבריה משמשת לה ולדיירים כתובת לעזרה: "אני רוצה להודות מכאן להלן גלבר, שמבחינת אכפתיות ואוזן קשבת, היא תמיד דואגת לנו. היא היחידה לדעתי שיכולה לעשות כאן שינוי לטובה".

 

קירות עושיים לוחות אסבסט הידוע כחומר מסרטן במרכז פלדות (צילום: אשדודי)

 

 הדיירים ברחוב ציזלינג מחכים כבר 13 שנים

 

עדיין ברובע ו' – ברחוב ציזלינג הדיירים מתארים כבר 13 שנים של סבל בהמתנה לשינוי המצב העגום של הבניינים בהם הם מתגוררים.

"אם לא ישפצו ולא תהיה התחדשות עירונית, בסופו של דבר מי שיוכל לגייס מעט כסף יברח מכאן, או ימות. אני חושבת שזה מה שגורמים מסוימים מחכים שיקרה, אחרת אין לי דרך להסביר למה העירייה לא מאשרת לפרויקט התחדשות עירונית פה לצאת לדרך", אומרת לנו שושנה (שם בדוי), דיירת מבניין מס' 4.

"המחירים של הדירות נמוכים ובכל זאת באים גורמים חרדים ומציעים לנו מחיר גבוה בהרבה מהשווי הנוכחי, הם הרוכשים היחידים פה ופשוט מחכים שנרים ידיים"

 

 

רעידת האדמה בטורקיה גרמה להרבה מתושבי העיר הוותיקים בעיקר שגרים בבניינים על עמודים דקים להיכנס לחרדה עוד יותר ולרצות לקדם את עיניין השיפוץ, אך מה? העירייה לא דוחפת את זה יחד איתם והם נותרים במחשבה המפחידה מה יקרה בעת שהאדמה תרעד:

"בינתיים אנחנו ראינו מה קרה בטורקיה וזאת דאגה ענקית  נוספת שיש לנו עכשיו על הראש, חוץ מההזנחה והמצב העגום של הבניינים המתפוררים שאנחנו מתמודדים עם חולדות ועכברים ונזילות כל יום. זה ברור שהבניין יקרוס, הוא ישן ורקוב והעמודים עליו הוא עומד כבר מתפוררים, למה מחכים שיקרה אסון"?

 

פרויקט המעפילים ברובע ב' – קבלנים חוששים להתעמת מול העירייה?

 

בותמ"ל ישנם כיום ארבעה פרויקטים תקועים זמן רב – נאות ספיר, הרב מימון, שמואל הנגיד והמעפילים. בארבעתם הותמ"ל לא מוכן לדון עד שהעירייה לא תפתור את הבעיות שהיא עצמה יוצרת.. חשוב לציין כי נדיר מאד שקורה מצב בו פרויקט מעוכב בותמ"ל מעל לתקופה של שנתיים, אבל באשדוד כמו שניתן לראות – עיריית אשדוד יצאת מן הכלל (לרעה).

 

עוד פרויקט פינוי בינוי המתנהל בעצלתיים מול העירייה כבר כמעט במשך עשור, הוא פרויקט המעפילים ברובע ב' הצמוד לשדרות הרצל, שם עתידות להיהרס 450 דירות ובמקומן ייבנה מתחם מגורים חדיש רחב ממדים של מעל ל2,300 יחידות דיור בגדלים שונים.

גם כאן מדובר בבניינים ישנים מאד, שהעירייה עצמה הכריזה על חלקם כ"מבנים מסוכנים", וגם כאן, בחרה העירייה להערים עוד ועוד קשיים על היזם בדמות הכנסת "עזים" יקרות בכתב ההתחייבות על "מטלות ציבוריות".

אלה מבין הדיירים שיכלו להרשות לעצמם כלכלית – התייאשו ובחרו לעזוב, אבל חלקם הגדול עדיין נלחם ומקווה כי הלחץ הציבורי יעשה את שלו וישחרר את החסמים בפרויקט שלהם – אם מתוך אמונה בצדקת הדרך ואם מתוך חוסר ברירה, כי זה הבית היחיד שיש להם.

 

גבי ישראל מחברת "איבריקה" , המקדמת את הפרויקט ברחוב "מעפילים":

 

"היו ויכוחים בין הותמ"ל לעירייה  על השטחים הציבוריים שהיזם אמור לבצע, ויכוח ארוך… התקדמנו להפקדה, היזמים הסכימו לדרישות של העירייה… אבל הותמ"ל התנגד לדרישות העירייה ושלח את העיריה להגיע להסכמה מחודשת עם היזמים, ועכשיו אנחנו חוזרים לותמ"ל…"

 

"אצלנו במעפילים אין את הויכוח עם החרדים, אנחנו היזמים תקועים בויכוח שקורה בין העיריה לותמ"ל, זאת בירוקרטיה שלהם. אנחנו כיזם באים ועוזרים לדיירים אצלנו ומתקנים מה שצריך. נוצר "פקק", ואני מקווה שעכשיו הוא ישתחרר…"

לא הגיוני שפרויקט תקוע בותמ"ל מעל שנתיים. רחוב המעפילים המוזנח (צילום: אשדודי)

עו"ד אריק לוי שמייצג דיירים במתחם פלדות: יש פה התנגדות פוליטית ולא מקצועית

 

מי שמובילים את המחאה הנוכחית הם הדיירים של מתחם "פלדות" ברובע ח', שם התחושה כי העיכוב האחרון של התנגדות העירייה נובע מלחץ חברי המועצה החרדים של "אגודת ישראל" בולט במיוחד. עו"ד אריק לוי, שמייצג בעלי דירות במתחם 'פלדות' כבר מעל לעשר שנים מסוף שנת 2012,  מביא לנו קצת נתונים מבפנים וטוען: "יש פה עניין פוליטי שלא קשור לפרויקט הזה"

 

"הסיפור עם הפרויקט התחדשות של פלדות התחיל לפני 15 שנה, משרד השיכון הוביל במתחם פלדות תב"ע חדשה, שנעצרה כי לא הייתה כדאיות כלכלית ליזם דאז., ואז הצטרפנו כולם, כל הדיירים חתמו וגם אז זה נתקע בוועדות התכנון. רק לפני כשנתיים הקבלן והיזם צחי אבו נכנס לתמונה והעביר את זה לוועדה לתכנון מתחמים מועדפים (ותמ"ל), עד שלמרבה התדהמה – חברי המועצה החרדים יחד עם עיריית אשדוד – הגישו התנגדות בניסיון לעכב שוב את הפרויקט"

 

אתה מכיר לעומק את הדיירים במתחם? יכול לתאר לנו מה החלוקה בפועל מבחינת חילונים – חרדים נכון להיום?

 

"נכון להיום במתחם פלדות מתגוררים לכל היותר 15% דיירים מהמגזר החרדי. בסך הכל ישנם כ-200 בעלי דירות פרטיים מתוכם אולי 20-25 שייכות למגזר החרדי. אני יודע בדיוק מה קורה כי כל מי שקונה עובר דרכי… גם חשוב לי לציין באותו ההקשר שמתוך הפרויקט עצמו אף אחד לא התנגד, יש קבוצה לא קטנה לשל חרדים שתומכים ומתנגדים להתנגדות האחרונה שהציעו החרדים והעירייה".

 

איך אתה מסביר את ההתנגדות האחרונה של הציבור החרדי ועיריית אשדוד?

 

"אין הסבר הגיוני לזה שרק לפני חודש העירייה חתמה על התכנית אחרי בדיקה וסקר חברתי שנערך במקום ומעורבות של מנהלת הרובע… ופתאום הוגשה התנגדות מצדה. אני חושב שיש פה עניין פוליטי שלא קשור לפרויקט הזה. התב"ע החדשה היא לא רק מגדלים אלא גם בניינים נמוכים שאמורים לתת פתרון- זה כבר קיים. לדעתי? כנראה לא אישרו להם הקמת כולל אברכים ברובע ט"ו, אז הפכו את זה למאבק ביניהם על הגב של התושבים המסכנים האלה. שלא נדבר על החשש מרעידת אדמה בישראל שהכניסה את כולם לסטרס…"

 

יש מענה גם לדרישה של הציבור החרדי?

 

"יש חלוקה של כמעט 50% בין מגדלי מגורים לבניינים נמוכים מותאמים לציבור החרדי. 3-4 מגדלים ועוד 6-8 בניינים… עם מרפסות סוכה ומפרט שמתאים לחרדים".

 

אז מדוע יש התנגדות של המגזר החרדי האשכנזי בעצם?

 

"כנראה שהם רוצים את הכול לעצמם (כפי שניתן לראות בדרישה של סגן ראש העיר יחיאל וינגרטן – שכל הבניינים יהיו עד 8 קומות) – אז אין היתכנות כלכלית לפרויקט, זה לא יאושר על ידי ועדות התכנון. השמאי לא יאשר את התב"ע – ברמה התכנונית רק כשבונים לגובה יהיו שטחים פתוחים, שבילים, גינות… לא מאשרים דבר כזה היום".

 

אתה אישית תומך בהפגנת התושבים במוצ"ש הקרוב? חושב שזה יעזור?

 

"הדיירים מתכננים הפגנה במוצ"ש ואני לגמרי מבין אותם. מורחים אותם וכבר יותר מידי זמן שהעירייה לא מבינה את התפקיד שלה פה. ההפגנה היא נגד העירייה. רק לפני חודש חתמו על אישורים וחזרו בהם, או יותר נכון גורמים לעיכוב מיותר. יתרה מכך – ההפקדה התעכבה במשך שלושה חודשים, אחר כך חתמו ולבסוף הגישו התנגדות".

 

מה הלאה? יש סיכוי לדעתך להציל את הפרויקט הזה?

 

השלב הבא הוא קיום דיון בוועדה,  שם יצטרכו בעצם לדון בהתנגדויות… יכולים להחזיר לגורמי התכנון, יכולים לדחות את ההתנגדויות או לקבל חלק… הכול על הפרק. צריך להבין שמתייחסים שונה להתנגדויות של תושבים או סגן ראש עיר ביחס לעירייה. העירייה צריכה להתייחס לצרכי הציבור. הרבה יותר בעייתי אם עירייה מתנגדת בטח אחרי שהיא אישרה – זה נראה מאוד לא טוב. דבר נוסף שצריך לומר, למען ההגינות, שבמהלך התכנון לא כל מה שהעירייה או היזם רוצים יתקבל. אז לפעמים יכול להיות שמגישים התנגדויות… במקרה הזה זה פשוט מיותר. כל הדרישות של העירייה התקבלו, כך שאין לי ספק באופן אישי שמדובר במהלך פוליטי – נקודה, שלצערי בא על חשבון הדיירים המסכנים במתחם".

מחאת דיירים במוצ"ש ברחבת גן העיר בשעה 19:00

imageעוד כתבות

baner

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

18:30 | 17/05/2024
baner

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

11:57 | 17/05/2024
baner

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

09:01 | 17/05/2024
baner

מציל ביומיום, לוחם מילואים מצטיין במלחמה: יוחאי וזנה מאשדוד

08:30 | 17/05/2024
baner

מתפללים לרפואתו: חייל מילואים תושב אשדוד נפצע קשה

18:08 | 16/05/2024
baner

אחרי שבוע של היעדרות: הנער מיכאל בסקי אותר בריא ושלם

09:06 | 16/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

‫חן בוקר‬‎ אמר

18:30 | 17/05/2024

sss

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

מאור לוי

11:57 | 17/05/2024

sss

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

יניב יוסיף-אור

09:01 | 17/05/2024

imageעוד כתבות

baner

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

18:30 | 17/05/2024
baner

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

11:57 | 17/05/2024
baner

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

09:01 | 17/05/2024
baner

מציל ביומיום, לוחם מילואים מצטיין במלחמה: יוחאי וזנה מאשדוד

08:30 | 17/05/2024
baner

מתפללים לרפואתו: חייל מילואים תושב אשדוד נפצע קשה

18:08 | 16/05/2024
baner

אחרי שבוע של היעדרות: הנער מיכאל בסקי אותר בריא ושלם

09:06 | 16/05/2024
WordPress Ads