מבזקים

"החרדים מנסים להשתלט כאן על הכול" – תושבי מתחם פלדות לא מתכוונים לוותר

על אף שהתושבים במתחם פלדות ברובע ח' מתגוררים זה שנים רבות בתת תנאים, עם אינספור תקלות קריטיות ודירות מתפוררות ברמת סכנת חיים שמא תתרחש רעידת אדמה משמעותית (ועוד לא דיברנו על האסבסט), כעת הם נאלצים לעמוד בחזית מאבק נוסף - נסיון העירייה לדחוק אותם החוצה, לטובת המשך התחרדות הרובעים הותיקים. דיירים במתחם מספרים על נסיונות שידול של גורמים חרדים להתפנות מרצונם ("הבניין הזה יהיה שלנו") - וכשזה לא עוזר, חלקם אף זוכים לקללות ואיומים. במקביל - חברי מועצת העיר החרדים של "אגודת ישראל" מגישים התנגדויות במטרה למנוע התקדמות פרויקט השיקום של השכונה. "עייפנו מ15 שנים של הבטחות של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, רק כדי לגלות ששוב העירייה מתנגדת לפרויקט בגלל לחץ מהחרדים". כעת התושבים יוצאים למחות במוצ"ש הקרוב יחד עם דיירים מפרויקטים נוספים המתלוננים נגד התנהלות העירייה בעניינם

image 19703 imageתגובות imageהדפסה
article

נמאס לנו מ15 שנה של הבטחות ראש העיר. מתחם פלדות (צילום: אשדודי)

מפגינים במוצ"ש: דווקא תושבי השיכון המיושן והמתפורר, המחכים זה מעל 15 שנה של הבטחות מראש העיר וחברי המועצה השונים לשינוי המצב- מרביתם אנשים קשיי יום, בהם מקבלי דיור מ'עמיגור', הם אלה המבקשים לעמוד כעת בחזית המחאה המתגבשת בקרב דיירים מלמעלה מ15 פרויקטים של התחדשות עירונית ה"תקועים" בגלל שיקולים פוליטיים לטענתם, כשברקע המראות של ההרס הרב של רעידת האדמה בטורקיה רק מגבירות את הלחץ הבהול לצאת להתחדשות עירונית של השכונות הוותיקות.

 

אלבירה (42) אם חד הורית לארבעה ילדים, אחת מהן עם אוטיזם והיא בעצמה עם נכות, לא עובדת ומתגוררת במתחם כשש שנים לאחר שקיבלה דיור מטעם 'עמיגור'. היא בעצמה ישנה בסלון והילדים בשני חדרים קטנים וקרים, וזו ממש לא הבעיה העיקרית.

"לא משנה כמה אני אנקה את הבית… עשינו פה ריסוס נגד עכברים לפני כחצי שנה, יש פה ריח מסריח, חולדות מתות וחיות שמסתובבות וקופצות על הילדים באמצע הלילה. כל יום נהרס /נופל משהו בבית. הכל תיקונים שאני עושה בעצמי – חשמל, רטיבות, מה שאני מצליחה… המגורים כאן לא ראויים לבני אדם. חולדות מתרוצצות לנו בתוך הבתים, ג'וקים קטנים יוצאים מתוך התמי 4 ונמצאים בכל מקום, בכל יום יש סתימות בכיורים ובשירותים והקירות פשוט מתפוררים. עזבי רעידת אדמה, גם בלי אסון כזה הכול פה מתפורר והרוס, שלא נדבר על האסבסט, על גז ודוד חשמל שנמצאים בתוך הדירות עצמן שזה אסור על פי חוק, חלונות לא אטומים – נכנסים לנו מים לתוך הבית כשיורד גשם", היא מספרת.

 

אין לכם אפשרות לעזוב פה?

"אין לי בעיה לגור בבניין הזה, פשוט אי אפשר לגור פה. אם הייתה לי יכולת הייתי עוזבת מפה למקום טוב יותר עבור הילדים שלי, אבל אני לא עובדת, משלמת גם חוב וגם לעמיגור 690 ₪, לא מוכנים להוזיל את העלויות, למרות שביקשתי עזרה. הבן הקטן שלי מתלונן על כאבי שיניים ואין לי איך לעזור לו. המצב מאוד קשה".

 

sss

הכול מתפורר - מבחוץ ובתוך הבתים (צילום: אשדודי)

גורמים חרדים מתנכלים: "הבניין הזה יהיה שלנו"

 

איבדתם את התקווה לגבי הפרויקט?

"אנחנו מחכים לפרויקט הזה יותר מידי זמן. רק לפני חודשיים אמרו לנו שהפרויקט מתקדם, נתנו לנו טפסים לחתום. בינתיים החרדים עושים הכול כדי להשתלט פה על המתחם".

 

מה הכוונה? מה למשל הם עושים?

"החרדים כל יום מפזרים לנו פה פתקים… לפני שבוע דפקו לי בדלת שני חרדים… אמרתי להם שזו דירה של עמיגור… התחילו לקלל אותי ביידיש… אמרתי להם שאני מבינה אותם ענו לי "הבניין הזה יהיה שלנו". בגדול, מי ירצה לקנות פה דירה? הכל פה רקוב. אלא שהיחידים שרוצים לקנות פה דירות זה חרדים ויש להם סיבה טובה מאוד למה. ככה הם – מתלבשים על אזור שלם ומשתלטים עליו. יש פה שכנים שהם זקנים עריריים – סבים וסבתות שגרים לבד… מי ייקח את הדירות האלה כשהם כבר לא יהיו פה? החרדים. הם יודעים טוב מאוד מי גר כאן ועושים עסקאות".

"הבניין הזה יהיה שלנו". החרדים מנסים לרכוש דירות במתחם

אנחנו פוגשים את מ', דייר ותיק המתגורר במתחם זה שנים ואף איבד קרוב משפחה למחלת הסרטן. על אף שלא הוכח כי הוא נגרם ישירות מהמצאות האסבסט הקיים בכמויות גדולות במתחם (חומר שהוכח כמסרטן), אין לו ספקות כי מצב התחזוקה הירוד במתחם בוודאי שקשור למחלה ממנה נפטר בן משפחתו.

 

"היאוש פה עצום ובסוף זה יתפוצץ. כל פעם מחדש באים ומבטיחים לנו הבטחות, וכל פעם מחדש אנשים מפתחים ציפיות ומתאכזבים. רק לפני חודשיים הודיעו לנו שהפרויקט הופקד בותמ"ל אחרי שהתקדם יפה בין היזם לבין העירייה, ובסוף מה אנחנו מגלים? שגם החרדים וגם העירייה עצמה הגישו התנגדויות. זה לא לעבוד עלינו בעיניים?

 

הופתעתם כשהם חתמו על התנגדות לפרויקט ובעצם עצרו אותו?

 

" לגבי העירייה כן, אבל לגבי החרדים האשכנזים ממש לא. הם יודעים לעבוד טוב מאוד על מה שהם רוצים. כאילו יש להם הוראה מלמעלה וכולם פועלים כמו שאמרו להם. פרסמו פה שלטים שקוראים להם לבוא לחתום על התנגדות… והם לבינתיים מנצחים לצערי. הם עשו יד אחת וככה בגיבוי העירייה הופכים אותנו לרובע ז'".

 

יש לכם מה לעשות כדי לשנות את המצב?

 

"אין לנו כבר מה להפסיד. מצד אחד הדיירים רוצים לעשות הפגנה כמו שעשו בשנת 2002, להבעיר צמיגים אם צריך, להגיע לישיבת מועצת העיר… מצד שני – הבעיה היא שכולם חוששים פה מהמשטרה / מהעירייה, שלא יעשו לנו משהו. לי אישית יש לי ארבעה ילדים לטפל בהם".

 

אין מישהו אחד שאכפת לו? שמנסה לעזור לכם?

 

"הבטיחו לנו שיפנו אותנו מפה. העיקר לפני הבחירות, כל כמה שנים כל הפוליטיקאים באים עושים עלינו סיבוב מחלקים לנו הבטחות. כולם מושחתים, לא יעזור לאף אחד.  ראש העיר, שיהיה בריא,  הוא עושה מה שהחרדים אומרים לו – הם נותנים לו כוח. הילדה הקטנה שלי למשל לומדת ב'יד שבתאי' – חילקו שם את בית הספר נתנו חצי לחרדים. הם לא יעשו דבר כזה ברובעים י"א, י"ב או ט"ו… אבל כל מה שקשור לרובעים ח', ו' ו- ג'… הכול עכשיו לטובת החרדים. פעם אחת רק נתנו לי אישית עזרה, כדי שנסתום את הפה ולא נלך לתקשורת עשו לי קניות בסופר, שיהיה לנו אוכל בבית".

"קיבלו הוראה לחתום על התנגדות. תלו את זה פה בכל האזור"

"אשדוד שייכת לתושבים" הפגנה במוצאי שבת 

כעת התושבים, בשתוף עם דיירים מפרויקטים נוספים ברובעים הוותיקים (ח',ג', ו', ה' ועוד) – מקדמים הפגנת מחאה במוצאי שבת הקרובה ברחבת מתחם "גן העיר" שמול העירייה, במחאה על התנהלות העירייה.

בפלייר המופץ בקבוצות הוואטסאפ של הדיירים בכל פרויקט ופרויקט נכתב:

 

אשדוד שייכת לתושבים!

לאות מחאה על אוזלת היד של עיריית אשדוד בקידום הפרויקטים של התחדשות עירונית במנהל התכנון ועצירתם המכוונת של כל הפרויקטים בפינוי בינוי ואף הגשת התנגדות של העיריה לפרויקטים – ולאות מחאה כי ראש העיר מעדיף להשאיר את הרובעים הוותיקים להתחרדות ולא לבניה והתחדשות – תושבי אשדוד יוצאים להפגין ברחבת גן העיר
במוצאי שבת הקרובה (18.2) בשעה 19:00.

 

אל מול אסון רעידת האדמה בטורקיה שגבה עשרות אלפי הרוגים ופצועים, אנחנו לא נסכים יותר ששיקולים פוליטיים צרים יבואו על חשבון ביטחון התושבים.

אנו לא נמתין לאסון הבא!

גם לנו מגיע להתחדש.
גם לנו מגיע לחיות בביטחון ובשלווה.

במוצאי שבת הקרובה – ניפגש כולנו, תושבי אשדוד חילונים ודתיים, ותקים ועולים חדשים – להשמיע קול מחאה!

נוכחותכם חשובה – הכוח בידיים שלנו!

פלייר המזמין להפגנה במוצאי שבת

imageעוד כתבות

baner

מרטין בובר: הרוג כתוצאה מנפילה מגובה

22:30 | 22/06/2024
baner

חנוך דאום בפייסבוק: תמכו בעסקים של המילואימניק אגם זהבי מאשדוד

12:53 | 21/06/2024
baner

קבלת שבת - מירב אסרף

09:54 | 21/06/2024
baner

עד 3 שנות מאסר: למשיטי כלי שיט ואופנועי ים שיתפסו שיכורים

09:32 | 21/06/2024
baner

הערב: אירוע פתיחת הקיץ בחוף הקשתות

11:00 | 20/06/2024
baner

בקרוב: מועדון נוער בחוף לידו במקום האנייה הנוסטלגית

18:32 | 19/06/2024

imageהמלצות נוספות

sss

מרטין בובר: הרוג כתוצאה מנפילה מגובה

‫חן בוקר‬‎ אמר

22:30 | 22/06/2024

sss

חנוך דאום בפייסבוק: תמכו בעסקים של המילואימניק אגם זהבי מאשדוד

‫חן בוקר‬‎ אמר

12:53 | 21/06/2024

sss

קבלת שבת - מירב אסרף

יניב יוסיף-אור

09:54 | 21/06/2024

imageעוד כתבות

baner

מרטין בובר: הרוג כתוצאה מנפילה מגובה

22:30 | 22/06/2024
baner

חנוך דאום בפייסבוק: תמכו בעסקים של המילואימניק אגם זהבי מאשדוד

12:53 | 21/06/2024
baner

קבלת שבת - מירב אסרף

09:54 | 21/06/2024
baner

עד 3 שנות מאסר: למשיטי כלי שיט ואופנועי ים שיתפסו שיכורים

09:32 | 21/06/2024
baner

הערב: אירוע פתיחת הקיץ בחוף הקשתות

11:00 | 20/06/2024
baner

בקרוב: מועדון נוער בחוף לידו במקום האנייה הנוסטלגית

18:32 | 19/06/2024
WordPress Ads