גילה קליין סוגרת חשבונות – "ויצו כארגון מתנדבות איבד בעיני כל ערך"

בחודש נובמבר האחרון, בזמן שעדיין כיהנה כיו"ר ויצו אשדוד, קיבלה גילה קליין שיחת טלפון מהגב' אורה כורזים – יו"ר ויצו ישראל, בה הודיעה לה רשמית על סיום תפקידה – לאחר כהונה של שנתיים. סיום התפקיד הפתאומי לווה בחרושת שמועות בגין הסיבה שהביאה לפיטוריה של קליין – בין השאר בחשד לאי סדרים כספיים. היום לראשונה, קליין מביאה את גרסתה ומעבירה לא מעט ביקורת על הארגון הנשי, מספרת מה דעתה על המזכ"לית בכותרות של הסתדרות המורים יפה בן דוד, ומשתפת במיזם החדש שלה - "גדולות מהחיים". אל תפספסו את התגובות בסוף

image 2620 imageתגובות imageהדפסה
article

גילה קליין. צילום (פייסבוק)

מחד גיסא, שמה של קליין הולך לפניה בתחום החינוך והעשייה החברתית.  ביולי 2019 זכתה ב"אות אבירת איכות השלטון", אשת הוראה עם למעלה מ33 שנות ניסיון ורזומה של אינספור פעילויות והתנדבויות.
מאידך, חיפוש מהיר ב'גוגל' מעלה מספר לא קטן של כתבות בהן קליין מוצגת באור שלילי למדיי – כמי שסירבה לקבל את הפסדה בבחירות לראשות הסתדרות המורים בישראל כשהתמודדה בראש סיעת נח"ל מול יפה בן דוד, תקופה קצרה במשכן לאמנויות שנגמרה בטונים מעט צורמים, תהיות לגבי קשריה עם קבלנים שמואשמים בקבלת שוחד  – ולא מעט טענות של חוסר שביעות רצון מהתנהלותה, שהוביל לחיכוכים וסיום תפקידים מוקדם מהמתוכנן.

 

קליין מגיעה אל בית הקפה בו קבענו לקיים את הריאיון כשהיא מלאת מרץ וחיוכים. לא משנה מה דעתכם עליה ואם אתם עוקבים אחרי פעילויותיה במהלך השנים – יש לה נוכחות שלא ניתן לפספס גם בחדר הומה אדם. מצד אחד – היא "בולדוזרית" שבאה עם מצב רוח מעטה לוחמני בכוונה לסגור חשבון עם מי שלטענתה מיהר להכפיש אותה על נסיבות סיום תפקידה האחרון בויצו, אך מנגד, כאשר היא מציגה בפניי תכניות ולוחות זמנים לפעילויות שסגרה עבור נשים בפרויקט הפרטי החדש שיזמה עבור נשים בעיר בשם "גדולות מהחיים" (על כך בהמשך) – היא  חוזרת להיות נינוחה ומחויכת כהרגלה.

שנתיים של כהונה בנגמרו בטונים צורמים וחילופי האשמות. סניף ויצו אשדוד (צילום: אתר "אשדודי")

 

אני ניגשת לעניין באופן ישיר ושואלת אותה את ה-שאלה: "האם נכונות השמועות כי מעלת בכספים במהלך תקופת כהונתך כיו"ר סניף ויצו אשדוד וזה הרקע לסיום תפקידך?"

 

"לא היו דברים מעולם. בגוף שהוא לא שקוף כמו ויצו שמים בפרונט נשים חזקות אבל אף אחד לא יודע מה מסתתר מאחורי הפעילות שם. הם נאלצו לפטר את כל ההנהלה ולא נתנו לי תשובות – שלחתי מכתב רשמי כתגובה על דו"ח הטיוטה כנגדי. בשיחת טלפון הודיעו לי שהחליטו להדיח את כל ההנהלה. התגובה שלי הייתה 'עשיתם לי טובה'.."

"הייתי בתפקיד במשך שנתיים ועשיתי מהפך. מי שמע על ויצו לפני שנכנסתי לתפקיד? לקחתי את המקום וראיתי שאין מזכירה שנותנת שירות בערב – מיד דאגתי שיהיה פתוח מבוקר עד ערב, גייסתי תרומות להחליף את כל הריצוף ושיפצתי את המקום כולו, עשיתי מהפכה בקבלת השירות ב"ביגודית" (מקום המקבל בגדים יד שנייה בתרומות ומוכר אותם הלאה), יזמתי מגוון פעילויות – סדנאות, כנסים, אירועים. הכנסתי נורמות עבודה אחרות ויצרתי באזז על המקום."

 

 

מה ז"א לא נתנו לך תשובות? פיטרו אותך בטלפון ונעלמו?

 

"הן (הנהלת ויצ"ו) כתבו טיוטת דו"ח ועד היום אין דו"ח סופי… הגבתי להן, ואז הם הבינו שיש להם בעיה. אז מה עשו? הביעו "אי אמון" והדיחו את ההנהלה הארצית. "הנשים החזקות" האלו התגלו כקצת פחות חזקות… עברתי מאבקים משפטיים גדולים בעבר שלי ותמיד ידעתי איך לנהל את הדברים. האם ייתכן שגוף נשי עוצמתי שכזה, של נשים מתנדבות באווירה נשיאותית שכזו יזרוק קבוצה של מתנדבות מבלי לשמוע אותן? ביקשנו שישבו איתנו והן סירבו".

 

מה בתוך העשייה שלך יכול היה אולי לגרום בהנהלה להרמת גבה?

 

(צוחקת) "כשנכנסתי לתפקיד באתי לעשות מהפך. דרשתי שיהיה כרטיס אשראי ויפסיקו לגבות כספים במזומן על פעילויות, עשיתי סדר בביגודית… היו פה המון "חלונות פרוצים" וקראתי לויצו בארצי בדרישה שיבואו לראות  מה קורה פה. גייסתי בתקופת הקורונה מחשבים ניידים וחילקנו לבתי ספר, עשינו טקס, צילמנו, פרסמנו ברשתות… שאלו אותי מדוע לא ידענו על זה ולא מכרנו את זה. מה זה אומר? שמה לא הסתדר להם? שקיבלתי תרומות והעברתי את זה כתרומה מבלי להכניס בעבור זה כסף לויצו? נו באמת".

 

 

אז מה שמעניין את ויצו זו הביגודית? למה?

 

"ויצו בשנתיים שכיהנתי הייתה הצלחה אדירה, הן מצידי והן מצד השותפות שאמרו שנעשה פה מהפך ענק. ויצו כארגון מתנדבות איבד בעיני כל ערך מכיוון שמה שעניין אותן בויצו העולמית זו חנות הבגדים, לא העשייה הענפה לתושבות. מבחינתי זו ארכיאולוגיה".

"המלחמה האמיתית על הביגודיות של ויצו היא בין ההנהלה הארצית להנהלה העולמית. מה שקורה באשדוד זה כלום לעומת הכספים שנכנסים לויצו באזור תל אביב ומרכז הארץ וכן, לצערי העצמה, על אף המיתוג היא דבר שפחות נמצא בראש סדר העדיפויות כמו כסף".

 

"ביגודית המריבה" בסניף ויצו (צילום: אתר "אשדודי")

את טוענת שהכל עלילות? שניסו לכבות אותך?

 

"אני פרויקטורית –  אני סוגרת תוכניות קדימה ומתקדמת הלאה, נוסעת לטייל, יוצרת אירועים שונים ופעילויות. ויצו באו בטריקת דלת ואני מודעת לגידופים על שמי על לא עוול בכפי.
אני יכולה לומר רשמית שאני כיו"ר לא נגעתי בקבלות… אם מתישהו היו בעיות בעבר, הם לא יכולים להאשים אותי, בטח כשאני לא קשורה לזה או שמצאו בעיות מתקופות שלא הייתי חלק מהמערכת הזו. הוצאתי תגובה לשיחת הטלפון לאניטה פרידמן  -יו"ר ויצו עולמית בעניין הפגיעה בשמי הטוב בטיוטת דווח שנכתבה על סניף ויצו אשדוד, בדרישה לתיקון העוול באופן מידי והתנצלות אולם לצערי עד היום לא זכיתי לתגובה או מענה מצידם".

במכתבה להנהלת ויצו לאחר פיטוריה כתבה: "לחברות הנהלה מתנדבות בסניפים אין ולא הייתה כל  נגיעה בתחום הכספי והחשבונאי, רק ואך ורק לעובדי ויצו בשכר, הם המורשים להפעיל את המערכות הממוחשבות הכספיות מול ויצו עולמית.

אני דורשת שתבצעו בדיקה יסודית וחוזרת.

האשמה חמורה זו ,שאין בה שום קמצוץ של אמת כפי שחשפתי לך בתגובתי לטיוטה, מהווים לשון הרע חמור ביותר, פגיעה בשמי הטוב ופגיעה נפשית בי ובחברות. כמשמעות הדברים בסעיף 1 לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965 (להלן: "החוק")".

**(תגובת ויצו בסוף הכתבה)

 

גם בנוגע לעבודתה במשכן לאמנויות – הקדנציה לא נגמרה בטוב. קליין הייתה אמונה הקשר עם הוועדים השונים מטעם המשכן – ופוטרה, כך לטענת גורמים בהנהלת המשכן, על רקע חוסר שביעות רצון מביצועיה (קליין בתגובה: "רק לקרוא את הכתבות בעיניין המנכ״ל שם אין יותר מה להוסיף").

התמודדות ייצרית שהיכתה גלים. מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד (מימין) וגילה קליין (צילום: אתר "אשדודי")

"אני במשחק הזה לא אמשיך"

תגידי, לא חשבת להיכנס לפוליטיקה המקומית?

"פונים אליי כל הזמן ושאלו אותי מדוע אני לא רצה לראשות העיר. אישית, אני מאוד תומכת ביחיאל לסרי והייתי מצטרפת בכיף כדי להקים בית חם ומערך עירוני רציני עבור הגמלאים בעיר".

 


התמודדת מול יפה בן דוד על מזכ"לות הסתדרות המורים מטעם סיעת "נחל" והפסדת, בקרב פוליטי רוויי יצרים. אולי ההתנסות הזאת השאירה שריטה?

 

"יפה בן דוד זו רמה עבריינית, היא גנבה לי את הבחירות. מי שיודע עליה, יודע… כתבתי ספר בשם "השיעור שלא למדנו" וסיפרתי שם על הסתדרות המורים ומדוע החלטתי אחרי עשר שנים להרים ידיים ולפרוש… לתת לדור חדש לנהל".

"אני אדם מאוד ישר… פנו אליי כתבים גם לאחרונה לאור השביתות והפרסומים לגבי השכר שלה ושאלו אותי לא מעט שאלות לגבי מה דעתי היום… אמרתי להם שאני לא קשורה יותר היום ודי מנותקת… ושחררתי אותם מעליי בהקשר הזה. אני אסתכן ואומר בעניין בן דוד שהמדינה לא רוצה לבקר את הממסד הזה. לדאבוני מבקר המדינה לא יכול לבקר אגודות עותומניות, כנ"ל לגבי ויצו אגב ואז יוצא ש… הכול שחיתות".

 

"לצערנו הבחירות זויפו בתחבולות ובדרכים שאינן  מכבדות את עובדי ההוראה – לכולם  היה ידוע כי בחירה בשיטת הקלפיות הנעות היא בעלת פוטנציאל גבוה ביותר לגניבת בחירות , כפי שאכן קרה!  כל סעד וצדק לצערו לא ניתן לקבל בבית  דין פנימי, שגרר אותנו במשך שנים לקבלת צדק . לא כך היה הדבר בימיה של השופטת שרה פריש , שלצערנו הודחה בגין זה שזכתה את הסיעה בבחירות קודמות ! סיעת נחל הובילה מהלכים לשינוי עומק בבית ובתפיסה של מערכת החינוך הנדרשת כיום . כולל הרצון הגדול של חברי ההסתדרות  לשינוי אמיתי ואלו נגנבו מהם!"

 

קיבלתי החלטה בבחירות האחרונות כי באם תהליך הבחירות יתקיים כפי שהיה ולא נקבל כל שינוי אותם דמויות , אותה שיטה שמימלא אין שום זיכוי לבחירות הוגנות או דמוקרטיות בבית .

אני במשחק הזה לא אמשיך , וכך היה .

 

 

"גדולות מהחיים" - הפרויקט ההתנדבותי החדש והמלהיב של קליין.

הפרויקט החדש – "גדולות מהחיים"

קליין כאמור , דמות מוכרת מאד באשדוד בזכות מעורבות ועשייה בלא מעט גופים ועמותות פה בעיר. הייתה מעורבת בהקמת מרכז להשתלמויות מורים, סייעה בפתיחת האולם ע"ש רמי נעים, לקחה חלק בניהול המכללה למנהל, הייתה אמונה על חיזוק הקשרים עם הועדים במשכן לאמנויות, הקימה את קבוצת המתנדבות "הסיירת של גילה" ועוד ועוד.

 

 

אז השארת את תקופתך בויצו מאחור?

"האופן בו ביקשה ההנהלה לסיים את תפקידן ההתנדבותי של נשים מקצועיות, בעלות מוניטין של עשייה ציבורית, בולדוזריות כל אחת בתחומה, אינה מתקבלת על הדעת וגם אינה ניתנת לסליחה. המינימום המצופה היה להעניק לכולנו את הזכות להשמיע את דברינו, זכות יסוד בסיסית וכן קראתי לביצוע בדיקות יסודיות חוזרות בכפוף לשמיעת הטענות הן שנמסרו שלנו. זכות המתבקשת ומצופה מחברות ההנהלה גם ובעיקר, כנשים הנמצאות בעמדת מפתח ציבורית כה חשובה. עם זאת, הן בחרו שלא לעשות כן ולכן… אני מניחה שהתשובה לשאלה הזו עונה על עצמה".

 

ספרי על הפרויקט החדש בו את עוסקת כעת


"בנובמבר הודיעו לי על סיום תפקידי בשיחת טלפון הפחדנית –  ומיד הקמתי את "גדולות מהחיים"- מיזם של מועדוני נשים בגילאים שונים במרכז הקהילתי הדיונה באשדוד – זכינו לבית חם ממנהל המתנ"ס שלום לוטטי שבימים אלה נכנס לתפקיד מנכ"ל האנדלוסית אשדוד, בגדול מדובר בשני מועדוני נשים – בנות 68 פלוס עד 85 בימי א' ומועדון 56 פלוס בימי ד'. במקביל, הקמתי קבוצת מתנדבות בשם "הסיירת של גילה", בהתאם לצרכים עירוניים בעיר ויש עוד לא מעט מיזמים כאלה ואחרים בשילובי כוחות ושיתופי פעולה מרגשים, אפילו בין תלמידי תיכון לגמלאים".

 

אני תמיד אשמח לתרום להעניק מכישוריי ומרצי לציבור הן במישור המוניציפלי והן במישור הארצי

.

תגובת ויצו:

בשל תלונות חמורות שהגיעו להנהלה על אי סדרים בסניף  נערכה בדיקה מקיפה על ידי גורמי מקצוע חיצוניים. דוחות הבדיקה אשר הועברו לכל גורמי הבקרה והביקורת בארגון  העלו ממצאים קשים אשר חייבו לנקוט בצעדים המתחייבים בהן נקטה ויצו.   הצעדים ננקטו  לאחר שמיעת וקבלת תגובות המעורבים. הטענות שהועלו כנגד ויצו נדחות על הסף

 

תגובת הסתדרות המורים:

"טענותיה של קליין מופרכות ומצוצות מן האצבע, כך גם קבע בית הדין של הסתדרות המורים בראשות השופט בדימוס, שמואל צור.

נסיונותיה של קליין לתפוס כותרות על גב אחרים – הינם פאתטיים ומכמירי לב.

היה מצופה כי לאחר שויצו סיימו את עבודתה של קליין בסניף המקומי בשל טענות לליקויים – תערוך הנ״ל חשבון נפש ותחדל מהשמצותיה הפרועות, אולם לצערנו לא כך קרה".

imageעוד כתבות

baner

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

17:52 | 22/05/2024
baner

הלן גלבר ללסרי: דורשת הפחתת מחיר הקייטנות ומציעה לו ללמוד מרה"ע אשקלון

11:02 | 22/05/2024
baner

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

12:12 | 16/05/2024
baner

הופכת בנאלי לסקסי: הצלמת האשדודית שמתעדת בסתר את הבליינים בעיר

12:44 | 18/04/2024
baner

חיסול פסטיבל או חיסול חשבונות? בוטל תקצוב פסטיבל "מדיטרנה"

13:39 | 11/04/2024
baner

מפגש פסגה אופיזציוני: טוענים להדרה מוועדות – מה הצעדים שינקטו?

13:32 | 09/04/2024

imageהמלצות נוספות

sss

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

יניב יוסיף-אור

17:52 | 22/05/2024

sss

הלן גלבר ללסרי: דורשת הפחתת מחיר הקייטנות ומציעה לו ללמוד מרה"ע אשקלון

‫חן בוקר‬‎ אמר

11:02 | 22/05/2024

sss

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

‫חן בוקר‬‎ אמר

12:12 | 16/05/2024

imageעוד כתבות

baner

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

17:52 | 22/05/2024
baner

הלן גלבר ללסרי: דורשת הפחתת מחיר הקייטנות ומציעה לו ללמוד מרה"ע אשקלון

11:02 | 22/05/2024
baner

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

12:12 | 16/05/2024
baner

הופכת בנאלי לסקסי: הצלמת האשדודית שמתעדת בסתר את הבליינים בעיר

12:44 | 18/04/2024
baner

חיסול פסטיבל או חיסול חשבונות? בוטל תקצוב פסטיבל "מדיטרנה"

13:39 | 11/04/2024
baner

מפגש פסגה אופיזציוני: טוענים להדרה מוועדות – מה הצעדים שינקטו?

13:32 | 09/04/2024
WordPress Ads