להתמודד ולא רק עם החום > אמבטיית קרח באוגוסט

כתבת 'אשדודי', חן בוקר אמר ראתה בחודשים האחרונים בסטוריז שלה באינסטגרם כמה אנשים מוכרים מהעיר מצולמים בתוך אמבטיית קרח והחליטה שהיא רוצה לחקור את התופעה > אחרי 4 שעות אינטנסיביות של סדנת נשימות מדיטטיבית היא גם הצליחה איכשהו לשהות במשך שתי דקות שלמות באמבטיה מלאה בקרח ושרדה כדי לספר >

image 3243 imageתגובות imageהדפסה
article

התעוררתם בוקר אחד והבנתם שהגוף שלכם כבר לא מה שהיה פעם? שקצת יותר קשה להירדם או להתעורר? אתם מרגישים שהחיים הפכו לתבנית מחשבתית ומעשית? חשים רוב הזמן במתח ולא מצליחים לזוז מהמקום הזה? הגעתם למקום הנכון…

 

אם נעצור את העולם רגע ונבחן את עצמנו פנימה, אנחנו לא באמת כאלה מאושרים ומבסוטים על החיים כפי שאנחנו מציגים אותם לרוב ברשתות החברתיות. אם נרשה לעצמנו רגע להעביר ביקורת או יותר נכון לומר את זה דוגרי, אנחנו מלאים בפוזה, אגוצנטריים ומתנהלים רוב הזמן עם המון 'פאסון', עושים הצגה, כאילו אנחנו על במה וקשה לנו להתרכז בעצמנו, בפנימיות שלנו כי אנחנו מאוד עסוקים ב- איך החיים שלנו נראים כלפי חוץ ופחות נוברים פנימה.

 

אחת הדרכים לעצור רגע הכל ולהתעמת עם כל מה שהחיים מביאים, היא אמבטיית הקרח שהפכה לסוג של טרנד חזק לאחרונה ואם תהיתם, ניתן להגיע לעשות סדנה של ארבע שעות ולאחריה טבילה במי קרח ממש פה ליד אשדוד, במתחם ה'מאנקיז' (קיר הטיפוס) במתחם עד הלום, בבעלותם של עידן ביטון ורזיאל רגב ובהנחייתו של ג'ניה קולבצב שמגיע במיוחד אחת לשבועיים כדי לתת את החוויה במלוא עוצמתה.

 

מתי בפעם האחרונה עצרתם לנשום?

 

הדבר הזה מחזיר אתכם למקום הכי בסיסי וגולמי שלך מול עצמכם. כל הסדנה שעוברים לפני, כל הנשימות ומה שעוברים שם ממקד אותנו בפנימיות שלנו, בחיבור אמיתי לנשימה ולגוף שלנו וזה עוד לפני שדיברנו בכלל על אמבטיית הקרח עצמה.

 

המטרה העיקרית היא להכין את עצמך נפשית למה שעומד לקרות, לדעת לחבר את עצמך לתהליך שבו אתה נמצא. לעבור משלב של נשימה רגילה ולא מודעת לנשימה עמוקה ואינטנסיבית עד למצב מדיטטיבי. בסוף התהליך העמוק של הנשימות יש אתגר פיזי שלרוב מוכיח עד כמה הכנסת החמצן משפרת את היכולות הפיזיות… כך למשל אם אתם מתאמנים ויודעים שאתם מסוגלים לבצע 40 שכיבות סמיכה ברצף, תתפלאו לגלות שאתם יכולים הרבה יותר לאחר הנשימות.

 

sss

ג'ניה קולבצב בסדנת היסודות (צילום: חנבו אמר)

27 שיאי גינס ושיטה אחת שמטריפה את העולם > תכירו את וים הוף >

 

וים הוף נראה האדם הפשוט בעולם, אפילו קצת כמו הומלס. הוא כיום בן 63, לובש תמיד מכנס קצר, יש לו שיער ארוך וסוד הקסם שלו הוא שבגיל המנטלי שלו הוא כמו ילד בן 6.
הסיפור שלו התחיל אי שם בשנות ה-90' כשאשתו קפצה אל מותה מקומה 7 והותירה אותו לבדו עם ארבעה ילדים. הוא החל לתרגל יוגה וחיפש דרך להשתלט על החרדות שלו ומצא רוגע במים קפואים – היה שוחה בתעלות ובאגמים קרים. באחת הפעמים אדם נפל אל תוך המים בהם שחה והוא חילץ אותו ומיד זכה לסיקור תקשורתי, בעיקר מכיוון שהיה "מוזר". משם הוא הוזמן לתכנית בוקר בה סיפר של השיטה שלו ואמר שהוא מוכן לעשות כל דבר ובתכנית כמובן שאתגרו אותו…

 

מפה לשם, הוף אוחז ב- 27 שיאי גינס כשכולם "יושבים" על כמה ניתן לשלוט על הגוף באמצעות הראש ולהתמודד עם קור, כשהשיא הכי חשוב שלו עד כה עומד על שהייה במשך של שעה ו- 53 דקות בתוך אמבטיית קרח (!)

 

הוף הפך למחקר בעצמו והוא חובר לא אחת למכשירים שונים כדי לראות מה קורה כשהוא מאתגר את עצמו ובאופן מפתיע גילו שיש לו יכולת לשלוט על מערכת העצבים שלו ולגרום לה להגיב באופן שהוא רוצה, כך שהשיטה שלו הבהירה באופן חד משמעי שאם אדם מבצע תרגול מודע לשיטתו, הוא מצליח לשלוט על המערכת החיסונית שלו.

 

בשנת 2016 התקיים קורס המדריכים הראשון לשיטתו וכיום זו דרך אימונית מקובלת ופופולארית בקרב ספורטאי עלית, סלבס' ברחבי העולם, אנשים שחולים במחלות קשות (מחולי סרטן ועד לחולי קורונה) ורבים שרוצים לשפר את איכות החיים שלהם.

 

 

בקרוב זה יהיה מלא בקרח

"רגע" לפני שנכנסים למים

 

השלב הראשון הוא לעבור סדנת יסודות של ארבע שעות לשיטת 'וים הוף' (Wim Hof) בהנחיה של ג'ניה קולבצב (37) מרמת גן, נשוי ואב לילדה – מאמן אישי, קאוצ'ינג שעושה גם ניהול פרויקטים בהייטק. לשיטה הוא עצמו נחשף כשהיה בן 30 והבין שהוא צריך לעשות שינוי בחיים. הוא מאמן את השיטה כבר כשנתיים ובעצמו נכנס לראשונה לטבול בקרח בשנת 2017.

 

אם תהיתם למה דווקא במתחם המאנקיז'… ובכן, רגב וביטון התחברו לעולם לטיפוס בכלל דרך עולם ה'סלק-ליין'. באחת הפעמים שנסעו לאתגר עצמם עם חברים נוספים בהליכה על החבל הדק, נכנסו לטבול גם במים קפואים ומשם אפשר לומר שהם נפתחו וחקרו את השיטה. בגדול, עולם הטיפוס ושיטות האימון שלהם שונות ומאתגרות מכל חדר כושר שאתם מכירים ויש להם בכלל הסתכלות אחרת על החיים והאתגרים שהם מציבים. החיבור לקולבצב ואמבטיות הקרח היה טבעי לחלוטין ושיטת האימון של "הוף" ללא ספק מצליחה לרגש וללמד דברים חדשים גם אותם וכמובן שאת המתאמנים שלהם.

 

"החלטתי שאני מפסיק לעשן ומשם החלטתי שאני מתחיל לרוץ. אתגרתי את עצמי להצליח לרוץ מרתון (42 ק"מ) והדרך לשם הייתה לא פשוטה. למזלי, גיליתי את שיטת 'וים הוף' ואני יכול לומר שממש לא נהניתי מהתהליך אבל השגתי את המטרה וסיימתי מרתון. רק בדיעבד הבנתי שעשיתי משהו לא הגיוני ולא סביר", מספר קולבצב.

 

אתה יודע, מה שתיארת עכשיו זה סיפור מדהים אבל יש כאלה שהצליחו לעשות את זה גם בלי השיטה הזו…

 

"אני פה כי אחרי כמה חודשים שהתמדתי בשיטה, נעלמה לי, כלא הייתה מחלת הפסוריאזיס שצצה לי מאז ימי הצבא – מחלת עור שנובעת מלחצים וסטרס… הייתי בחור די עצבני וכועס. המחלה פשוט נעלמה ולא חזרה".

 

הפכת לשגריר של שיטת 'וים הוף' מאז?

 

"אני נותן לאנשים כלים ועוזר להם למצוא את כוחות העל שלהם. לא כל אחד יכול לעשות לבדו סוויצ' בראש, אני כאן כדי לעזור למי שרוצה לעזור לעצמו. אני תמיד אומר "תצלול לזה כמה שיותר עמוק" ולבוא עם ראש פתוח. כמובן שלעשות את התהליך פעם אחת בודדת מביא חיזוק מנטלי ופיזי אבל יש צורך בטיפולים רציניים כדי ממש לצלוח למשל בעיות רפואיות".

 

 

עוד קצת עוד קצת קרח...

"החיים מלאים באמבטיות קרח"

 

אחרי סשן אינטנסיבי של נשימות במשך 20 דקות שהפכו לסוג של מדיטציה, תוך איבוד של תחושת הזמן ואולי לפעמים של קצב הנשימות אבל לבסוף תחושת נוכחות עוצמתית, פוקוס ואנרגיה מלאת שלווה…

 

ואז הגיעה הכניסה לאמבטיה – החוויה האישית שלי >

 

רגע לפני הכניסה לאמבטיה עושים נשימות, משם השלב הבא הוא הכנסה של הרגליים והמשך נשימות, רק שאלוהים יעזור לי, הקור שרף לי את הרגליים מרוב כאב. מצד אחד ניסיתי להמשיך להתרכז בנשימות שתרגלתי ארבע שעות קודם לכן בסדנה ומצד שני לכאב ברגליים היה מה לומר בעצמו. ניסיתי (ללא הצלחה בהתחלה) לשחרר את הכאב ברגליים ולדבוק בנשימות וזה לא שהיה לי כל כך הרבה זמן כי משם הכניסה עם הגוף כולו לאמבטיה הייתה מהירה.

מסת הגוף- אזור הבטן והחזה לא סבלו בכלל מהקור לשאלתכם – את הכאבים הפיזיים חשתי בעיקר ברגליים (עוד מהשלב הראשון) ובידיים ומה שקרה בהתחלה הוא שנכנסתי למצב 'סטרס' והנשימות העמוקות מהבטן שתרגלתי קודם לכן, הפכו לנשימות קצרות מאזור החזה.

 

הייתי שם ולא הייתי שם, ניסיתי להתרכז בג'ניה ולהשתלט על הנשימה ותאמינו או לא- הצלחתי. למצוא רגע של רוגע במקביל לכאבים העזים בגפיים או במילים אחרות – פשוט להתמודד ולנשום.

 

זה רק נראה קל בתמונות והסרטונים ברשתות החברתיות, זה ללא ספק היה אחד הדברים הקשים שאתגרתי את עצמי בחיים האלה. המילה הראשונה היא כואב, המילה השנייה היא הצלחתי.
כאב אבל הצלחתי. השחרור, השלב שמגיע רגע אחרי היציאה מאמבטיית הקרח קרוב מעט לתחושה של רגע אחרי לידה (אולי רק אימהות שחוו לידה בעבר יבינו את תחושת השחרור וההקלה).

 

 

מעבר לסיפוק ההצלחה עצמה מה קיבלתי?

 

אז מתברר שהכניסה לאמבטיית הקרח שרפה איזה 500 קלוריות בערך, חוץ מזה קיבלתי עור מושלם וחלק למשך של לפחות שלושה ימים, כזה שאף פילינג, קרם או שמן גוף היו עושים ובגדול- תחושת אופוריה נעימה, של רוגע פנימי.

 

והדבר הכי חשוב – התעוררות של יצר הסקרנות שלי – רצון להבין ולחקור במשך של כמה ימים מה בדיוק קרה לי בתהליך הנשימות המדיטטיבי, מה קרה לי בתוך אמבטיית הקרח והרצון להשתפר- גם במקומות האלה וגם בכלל.

 

הכנסת הרגליים, כל הגוף והשלב של אחרי

נשימה – מיינד סט – חשיפה לקור

כדי שהתהליך יעבוד יש לשלושה שלבים שצריך לעבור > תרגול נשימות, חשיבה חיובית וחיזוק הגוף על ידי חשיפה לקור שמחשלת את הגוף ומחזקת את המערכת החיסונית. מתחילים בתהליך של נשימה, עד לנשימה מדיטטיבית ומשם, מעבר חד לחשיפה לקור בזמן של עד 2 דקות כשהמטרה העיקרית של כל זה – למצוא נוחות באי הנוחות, לאתגר את עצמנו.

רוצים לאתגר את עצמכם? מוזמנים ליצור קשר ולשריין מקומות לסדנה הבאה- דברו עם רז/ עידן דרך הפייסבוק של המאנקיז (לחצו כאן)

 

ותודה לג'ניה והקבוצה האמיצה!

imageעוד כתבות

baner

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

17:52 | 22/05/2024
baner

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

12:12 | 16/05/2024
baner

הופכת בנאלי לסקסי: הצלמת האשדודית שמתעדת בסתר את הבליינים בעיר

12:44 | 18/04/2024
baner

ילד פלא: שרון ברק בן ה-10 מאשדוד מככב על מסך הטלוויזיה ובקולנוע

12:01 | 22/03/2024
baner

הפסקדו והפארינו: כוכבי הקולינריה של מגזין האוכל 2024

13:20 | 17/03/2024
baner

"יום האישה הראשון שלי": הטראנסג'נדרית האשדודית שכובשת כל פסגה

11:11 | 08/03/2024

imageהמלצות נוספות

sss

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

יניב יוסיף-אור

17:52 | 22/05/2024

sss

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

‫חן בוקר‬‎ אמר

12:12 | 16/05/2024

sss

הופכת בנאלי לסקסי: הצלמת האשדודית שמתעדת בסתר את הבליינים בעיר

‫חן בוקר‬‎ אמר

12:44 | 18/04/2024

imageעוד כתבות

baner

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

17:52 | 22/05/2024
baner

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

12:12 | 16/05/2024
baner

הופכת בנאלי לסקסי: הצלמת האשדודית שמתעדת בסתר את הבליינים בעיר

12:44 | 18/04/2024
baner

ילד פלא: שרון ברק בן ה-10 מאשדוד מככב על מסך הטלוויזיה ובקולנוע

12:01 | 22/03/2024
baner

הפסקדו והפארינו: כוכבי הקולינריה של מגזין האוכל 2024

13:20 | 17/03/2024
baner

"יום האישה הראשון שלי": הטראנסג'נדרית האשדודית שכובשת כל פסגה

11:11 | 08/03/2024
WordPress Ads