יום צילומי הטבע הבינלאומי > צלם הטבע משה דהן חושף את בעלי החיים בעיר

מיוחד לאשדודי>> לכבוד יום צילומי הטבע הבינלאומי החל היום, חן בוקר יצאה עם הוטרינר העירוני וצלם הטבע המוכשר ד"ר משה דהן, לסיור שטח בפארק האקולוגי הסמוך לחוף המצודה - למדה המון על עולם החי הנמצא ממש כאן מחוץ לבית (ובאילו שעות אפשר לראות ולצלם אותו), ואפילו זכתה לפגוש נמייה! חיות וחיוכים

image 880 imageתגובות imageהדפסה
article

משה דהן בפעולה (צילום: ליאור קסטנברג)

ד"ר משה דהן (41 עוד שבועיים), נשוי ואבא לשרון בת ה-9,  לוקאל-פטריוט אשדודי מלידה, מכהן בשש השנים האחרונות בתור הוטרינר העירוני שלנו.
בין שאר עיסוקיו הרבים, למשה יש תחביב אחד מיוחד, שגוזל ממנו המון זמן ומחסיר ממנו שינה – צילום טבע.
מאז שהוא זוכר את עצמו הוא מחובר לטבע, וכבר מגיל מאוד צעיר היה יוצא מהבית ומחפש אחר בעלי החיים בסביבת אשדוד בעיקר, הרבה לפני שהחזיק מצלמה ביד, כך שאפשר לומר שהוא הגיע לצילום בעלי החיים מהטבע עצמו, לא מחיבור קודם לתחום הצילום ועל אף שהוא קורא לעצמו "חובבן רציני", תכף תראו בכתבה כמה תמונות של בעלי חיים שצילם רק פה באזור אשדוד ותבינו שיש לנו עסק עם מקצוען אמיתי!

לראיון נפגשנו כמובן בחוץ – משה המליץ על חוף המצודה ודי מהר עברנו לשבת בכניסה לפארק האקולוגי (פרויקט מקסים של החברה לתיירות אשדוד יחד עם עיריית אשדוד בליווי מחלקת איכות הסביבה וקיימות). אם תגיעו לשם, תראו שיש בכניסה שלט שמציג את החיות שנמצאות שם,  אלא שאם לא תדעו באילו שעות להגיע וכיצד להתנהג על מנת שהחיות יצוצו ממחבואן, סביר להניח שגם לא תפגשו אותן.
דהן מצדו, מספר לנו שהוא  כבר פגש (וצילם) את רובן במיקום הזה – תלוי בשעות ובזמנים… ותאמינו או לא, תוך כדי הראיון לפתע עברה לידנו נמיה. ובואו, יצא לי לשבת שם קודם לכן ומעולם לא עברה לידי נמיה, אז יש מצב שהיא באה לומר למשה שלום? אני מהמרת שכן.

מתי התחיל התחביב הזה אצלך?

"הפעם הראשונה שנחשפתי לתחביב הזה של צילום הייתה בטיול של אחרי הצבא, טסתי למזרח עם כמה חברים. את המצלמה הראשונה, היחסית רצינית שלי (בדיעבד היא הייתה פושטית) קניתי אז בנפאל ובגדול גם לא ידעתי כל כך מה אני מצלם, כלומר צילמתי הכול – נופים, אנשים וכל מה שנראה יפה בעיניי. מאז אותו הטיול צילמתי כל הזמן ברמה כזו או אחרת לפני משהו כמו חמש שנים קניתי את הציוד הרציני יותר, עדשות גדולות ומקצועיות ונחשפתי באמת לעולם הזה של צילום טבע, הכרתי אנשים, סגנונות וגם דייקתי עם עצמי למה אני יותר מתחבר ואוהב – למשל בעלי חיים גדולים יחסית או זוחלים שמאז ומתמיד עניינו אותי (כן, אפשר לומר שיש לי אובססיה לנחשים). זה התחיל כתיעוד ואז התפתח לחיפוש אחרי התמונה היפה יותר, סיטואציות שונות".

אתה יודע, רוב האנשים שפוגשים במקרה נחש – בורחים או קופאים במקום…

"אנחנו לא מעניינים אותם, אנחנו נחשבים סכנה בעיניהם. מי של מכיר או מזהה אותם צריך לקחת כמה צעדים אחורה או לקרוא ללוכד. אנחנו יותר מפחידים אותם (את רובם) מאשר הם אותנו".

סופסוף אני פוגשת אותה. נמיה בחוף המצודה באשדוד (צילום: משה דהן)

איך זה שאתה קורא לזה תחביב? הצילום מאוד מקצועי!

"אני רואה עצמי חובבן, בעיקר כי אני לא מתפרנס מהצילום וגם כי תמיד יש איפה לגדול עם זה מבחינת ציוד או השקעה. זה תחביב, ולגמרי התירוץ שלי ללכת לטייל, להיות עם עצמי, להתנתק ולהתחבר – יש בזה משהו מאוד מדיטטיבי. לפעמים אני מוצא עצמי יושב ומחכה לציפור בשקט במשך שעות, או שוכב מתחת לרשת הסוואה וממתין לחיה שתגיע. יש המון מחקר ולמידה מוקדמת לגבי החיות, לפני שהולכים לצלם אותן. אני חי את הטבע באשדוד מגיל קטן אז לא הופתעתי כל כך לגלות פה חיה מסוימת אבל יש פה חזירי בר בחלק הצפוני של העיר למשל, שהרבה לא מודעים לכך… עם הזמן למדתי לזהות גם את הציפורים וגם את העקבות של החיות בחול ולדעת אפילו גם לפני כמה זמן בערך הן עברו. יש בזה הרבה עניין של למידה והתמדה".

אז אילו חיות אפשר לפגוש בעיר?

"לאחרונה (בהמלצתו של משה, ח.ב.) הקימו מסתור ליד השלוליות המלאכותיות בפארק כדי שאנשים יוכלו להסתתר בעצם ולאפשר לחיות להגיע. אם תרצו לפגוש למשל את הצבי תצטרכו להגיע בשעות הבוקר של הזריחה. מקורות מים זה תמיד לוקיישן טוב , אבל צריך להיות בשקט. רוב בעלי החיים יהיה פעילים בשעות זריחה /השקיעה או בלילה. בנחל לכיש יש הרבה חיות בר והמון ציפורים, בעיקר בעונות הנדידה וכמובן בשטחים הפתוחים שיש בעיר. השועלים למשל נכנסים מידי פעם לתוך העיר, קיפודים מטיילים לא מעט במדשאות. באשדוד יש הרבה בעלי חיים ואם למשל תצאו קצת החוצה לאזור ניצנים אפשר לראות מה היה פה פעם. אם רק רוצים לראות אפשר לשבת באיזה מקום גבוה בשקט ופשוט להתבונן, החיות יגיעו".

כמעט את כולם הוא כבר פגש בפארק האקולוגי. צילום: חנבו אמר

כאן מסתתרים בכיף וממתינים לחיות שיגיעו לשלוליות (צילום: חנבו אמר)

הארץ שלנו התברכה בהמון סוגים של טבע , ובמרחק נסיעה של כמה שעות נהיגה –  אפשר להיחשף לעולמות אקולוגיים מגוונים ושונים לגמרי – בין סביבת ים למדבר וליערות… משה מטייל ברחבי הארץ, לפעמים יוצא לכמה שעות, לפעמים נוסע לכמה ימים, ובשנה האחרונה הוא אף נסע לאפריקה לטיול ספארי, שרוב מטרתו הייתה לצלם בעלי חיים. הוא מתעורר מוקדם, מצלם וחוזר לפני שבנות ביתו מתעוררות ואחת השותפות הכי טובות שלו למסעות הצילום הללו היא הבת שלו שרון, בת ה-9.

"אני משתף לעתים קרובות את התמונות בפייסבוק למשל, פחות בשביל הלייקים למרות שזה נחמד.. אלא יותר כי אני מרגיש איכשהו שאני מחנך קצת את האנשים לאהוב ולהכיר את החיות הללו, לתת להן כבוד", מספר דהן.

השותפה הכי טובה. דהן יחד עם שרון, הבת שלו (צילום: יחיאל למאש)

התחביב הזה הוא תחביב לטייל בארץ, לראות את הטבע, לחשוב, להתרגש ("אני בכל פעם מתרגש מחדש כשאני מצלם")…

 

יש חיות שצריך להיזהר מהן?

"כל חיית בר היא חיית בר שיש לתת לה את הכבוד שלה ולא להתעסק איתה. אם אני אנסה לתקוף נמיה היא לבטח תתקוף חזרה. צריך לתת להן את מרחב הבטחון שלהן ובטח עם נחשים או חיות אחרות. התחביב הזה דורש הרבה לימודי אבל בגדול צריך לתת להן את המרחב שלהן ובטח לא לרדוף אחריהן כי להשיג פריים טוב יותר לאינסטגרם. לצערי הרבה לא משנה גם כמה מבצעי ניקיון עושים למקום הזה, יש המון פסולת שאנשים משאירים ופוגעים בחיות. בעניים הצילום למשל, אני לא מפתה חיות להגיע לעברי עם אוכל – אלא הריגוש האמיתי הוא באמת לתפוס אותן באופן הכי טבעי שלהן".

 

לסיום, והנה 6 טיפים חשובים לצלמי טבע מהחברה להגנת הטבע (בעיקר למתחילים) >

 

1. תנו כבוד לסביבה הטבעית- המנעו מירידה משבילים, כניסה לשטחים חקלאיים ונסיעה ברכב בבתי גידול טבעיים. אל תזיקו לחי ולצומח.
2. אל תשכנעו את המצולמים- אל תעזרו במזון, מים, השמעת קולות וכדומה כדי לגרום לבעלי החיים להצטלם. אין להאכיל חיות בר.
3. הכירו את בעלי החיים- צלמי טבע טובים לומדים על בעלי החיים שהם מצלמים. דברו עם גורמי מקצוע והבינו את האיומים והרגישויות.
4. היזהרו במיוחד בתקופת הרבייה- צילום גורים וגוזלים מצריך זהירות רבה. אל תצלמו גורים וגוזלים מטווח קרוב תוך גרימת הפרעה וסיכון.
5. הימנעו מהתקהלויות בשטח- כשמצלמים רבים מגיעים לשטח המחייה של בעלי החיים, הדבר עלול לגרום נזק ליכולת ההישרדות שלהם.
6. אל תצלמו בעלי חיים בביתם- צילום בעלי חיים באתרי המשכן שלהם מטריד אותם וגורם לעיתים קרובות לעזיבת המקום. הימנעו מכך.

 

רוצים להכיר כמה מהחיות שיש לנו בעיר ומשה תפס במצלמה?

נחש כיפה (צילום: משה דהן)

ישמונית מצויה (צילום: משה דהן)

צב יבשה מצוי (צילום: משה דהן)

עטלף פירות (צילום: משה דהן)

גם בים! הנה דולפינים! (צילום משה דהן)

שועל (צילום: משה דהן)

שלדג גמדי (צילום: משה דהן)

אנפית מנגרובים (צילום: משה דהן)

רוצים לראות עוד צילומים מרהיבים? מוזמנים לעקוב אחרי משה באינסטגרם (לחצו כאן)

imageעוד כתבות

baner

בנה מצלמה 'כמו של פעם' וצילם חיילים: תערוכת יחיד למידן גיל ארוש

08:07 | 05/06/2024
baner

אורה בורה: האישה שניצחה את דימוי הגוף במותג ביגוד ברזילאי

10:57 | 31/05/2024
baner

המקעקע האשדודי שכבש את סרי לנקה: תכירו את בר מלול

21:20 | 27/05/2024
baner

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

17:52 | 22/05/2024
baner

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

12:12 | 16/05/2024
baner

הופכת בנאלי לסקסי: הצלמת האשדודית שמתעדת בסתר את הבליינים בעיר

12:44 | 18/04/2024

imageהמלצות נוספות

sss

בנה מצלמה 'כמו של פעם' וצילם חיילים: תערוכת יחיד למידן גיל ארוש

‫חן בוקר‬‎ אמר

08:07 | 05/06/2024

sss

אורה בורה: האישה שניצחה את דימוי הגוף במותג ביגוד ברזילאי

‫חן בוקר‬‎ אמר

10:57 | 31/05/2024

sss

המקעקע האשדודי שכבש את סרי לנקה: תכירו את בר מלול

‫חן בוקר‬‎ אמר

21:20 | 27/05/2024

imageעוד כתבות

baner

בנה מצלמה 'כמו של פעם' וצילם חיילים: תערוכת יחיד למידן גיל ארוש

08:07 | 05/06/2024
baner

אורה בורה: האישה שניצחה את דימוי הגוף במותג ביגוד ברזילאי

10:57 | 31/05/2024
baner

המקעקע האשדודי שכבש את סרי לנקה: תכירו את בר מלול

21:20 | 27/05/2024
baner

בזכות ולא בנס: הסורגת מאשדוד - מלאני בנס, תייצג את ישראל באיטליה

17:52 | 22/05/2024
baner

חיבור סביב הכדור: האחים המאמנים יוני וראובן דרעי

12:12 | 16/05/2024
baner

הופכת בנאלי לסקסי: הצלמת האשדודית שמתעדת בסתר את הבליינים בעיר

12:44 | 18/04/2024
WordPress Ads