פרשת ההתעללות בילד בן ה-12: כולם נגד כולם והילד עדיין בבית

כחודשיים חלפו מאז המקרה בו ילד בן 12 נפל קורבן להתעללות מינית ופיזית על ידי שניים מחבריו לבית הספר, ושום דבר עדיין לא נפתר: ההורים השביתו את הלימודים בבית הספר למשך יומיים, המנהלת תקפה את ההשבתה והלימודים חזרו לשיגרה, אלא שהתלמיד הפגוע עדיין נותר בביתו ללא מסגרת חינוכית - כיוון שמנהל החינוך אינו מוכן לנקוט צעדים נגד הילד הפוגע ולהרחיקו מהמוסד. הורי התלמיד בתחושה קשה שנפלו בין הכיסאות ופונים לעזרה לגורמים ארציים

image 743 imageתגובות imageהדפסה
article

הפגנה שקיימו הורים לילדים בבית הספר במחאה על הטיפול הכושל של מנהל החינוך במקרה המזעזע (צילום: אשדודי)

כולם חזרו לשיגרה והקורבן נותר בבית: ביום שלישי השבוע, בזמן שכולם חזרו אל מסגרות החינוך לאחר חופשת חג החנוכה, בבית הספר היסודי בעיר בו לומדים התלמידים המעורבים בפרשת ההתעללות המזעזעת בילד האוטיסט בן ה-12 –  ההורים הכריזו על שביתה. במקביל, ההורים הוציאו מכתב רשמי למנהלת בית הספר בו ציינו כי לאחר נסיונות הידברות רבים  מולה ומול גורמים במשרד החינוך ובעיריית אשדוד (מנכ"ל , רה"ע , מנהל החינוך), הם מתרשמים כי כל גוף מעביר את האחריות לגוף אחר וכולם מתנערים ממתן מענה מספק – לילד הנפגע, משפחתו וכלל תלמידי והורי בית הספר החוששים מפגיעה חוזרת באחד הילדים מצד התלמיד הפוגע.

משום כך הכריזו ההורים על שביתה כלל בית ספרית ללא הגבלה, בדרישה כי ייענו דרישותיהם:

 

1. הרחקה לצמיתות של התלמיד הפוגע תוך כדי מציאה מסגרת מתאימה עבורו לקידומו המיטבי.
2. תוכנית מוגנות לכלל תלמידי בית הספר ולקהילה הכוללת פן נפשי ופן פיזי במגוון הבטים כגון פגיעות מיניות, חרם, אלימות, ועיבוי הצוות הטיפולי הנדרש למימוש תוכנית זאת תוך כדי קביעת יעדי הצלחה.
3. תגבור שיעורי חברה וערכים אשר יתרכזו בקבלה של התלמידים אחד את השני , הכלה וסובלנות , על מנת למנוע מקרי בריונות עתידיים.

 

אלא שדרישות לחוד ומציאות לחוד:  הבוקר (חמישי) ההורים החזירו את הילדים לשגרת לימודים על אף שאף אחת מדרישותיהם  לא נענו.

 

 

 

sss

מכתב ודרישות ההורים בבית הספר למנהלת. מודיעים על שביתה בלתי מוגבלת

מנהלת בית הספר תוקפת את השביתה בהודעה להורים:

 

בתגובה, שלחה מנהלת בית הספר עוד באותו ערב הודעת סמס להורים בה היא מתארת את פעולת השביתה שלהם ככזאת ש"איננה מקדמת דבר!", ומודיעה להם כי היא והצוות החינוכי אינם תומכים בשביתה ואף מדגישה כי דלתות בית הספר פתוחות עבורם עם עקיצה בתחושה מאיימת כי ישנם ילדים שמגיעים לשיעורים ואלו ששובתים – מפספסים חומר לימודי וככל הנראה יתקשו להשלימו.

 

אחת האימהות שקיבלה את ההודעה אמרה ל'אשדודי': "אני לא אתפלא אם מישהו במנהל החינוך כתב לה את ההודעה הזו בעצמו, איך במקום לטפל במקרה הזה מנהלת בית הספר מגיעה למצב שהיא מנסה לאיים על ההורים באופן אישי במקום לתמוך בהם. זה מתדרדר מרגע לרגע".

 

 

הודעת סמס ממנהלת בית הספר שנשלחה להורים

ועד ההורים מתייצב לצד המערכת – אז ההורים פונים לעזרה חיצונית:

 

נזכיר, כי את השביתה בבית הספר פתחו ההורים שהתאגדו יחדיו, זאת לאחר שחשו כי יו"ר וועד ההורים של בית הספר ובמקביל, וועד ההורים העירוני אינם מגבים אותם ולא נותנים מענה ראוי לסיטואציה ולתקרית הנוראה וכל העת – התלמיד הפגוע במקרה עודנו נמצא בביתו – ללא מסגרת חינוכית.

 

הורי התלמיד הפגוע, כבר כמעט אומרים נואש ופנו לוועד ההורים הארצי בתלונה על אי התפקוד הלוקאלי ובמקביל, הוגשה תלונה אצל משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור כנגד משרד החינוך.

 

הנדון במכתב שנשלח לוועד ההורים הארצי מטעם הורי התלמיד הפגוע הינו פגיעה קשה בילד אוטיסט והתעלמות של הועד העירוני באשדוד. וזו לשון הדברים:

 

"ההמלצות מבית לין היו שלמרות שהאירוע קרה, והילד לא שיתף פעולה ולא סיפר, הדברים קרו, אך בצורה שמאפשרת למשרד החינוך ולעירייה, לא להרחיק את הילדים הפוגעים מבית הספר. הילדים הפוגעים לומדים כרגיל בבית הספר. פנינו לפסיכיאטרית שקבעה מפורשות שהילד בפוסט טראומה קשה ולא יכול ללכת לבית הספר בו נמצא הילד הפוגע.

 

מה שקורה בפועל שהילד הפוגע מתנהל כרגיל, והילד האוטיסט בבית מתעורר בלילות מסיוטים, בוכה, מקיא, מרטיב במיטה והוא בן 12. הוא מבקש לחזור לרוסיה ופוחד שהילדים יבואו אליו הביתה להרוג את המשפחה שלו, ולחטוף אותו ושהפעם לא יתנו לו לחזור.

 

ואנחנו שואלים, מדוע הועד העירוני מצא לנכון לספר שקרים בעיתונים, להגיד שהם מלווים אותנו, כשבכלל לא עשו דבר למעט בפגישה בעירייה שסיבנו אותם והמציאו מיליון תירוצים הזויים מדוע הם לא מרחיקים את הילד??? איפה הועד העירוני שישמור על האינטרסים של הילד?  האם ללוות אותנו אומר לפנות להורים מבית הספר,  ולבקש מאיתנו שנשפיע על עליהם כדי  שלא יצאו לשביתה, כשהסיבה שלהם היא שלא יקרה לילדים שלהם אותו דבר?  האם ללוות אותנו אומר, שלמרות שהילד בבית וחווה טראומה קשה, יש פגישת ועד עירוני  בעיניינו רק ב 4.1.23?  זה כל כך לא דחוף? עוד שבוע? האם ללוות אותנו זה לשלוח אלינו את כל העולם ואשתו ולאיים עלינו שלא יעזרו לנו אם הורי בית הספר יצאו לשביתה? ככה אמור להתנהל ועד עירוני? ממה הם כל כך חוששים? מה הם עשו כל החודשיים האלה, כשידעו מהתחלה שהילד הותקף ואפילו לצלצל ולברר מה שלומו לא יכלו? ובכלל מה התפקיד של הועד? האם הוא צריך לשמור על אינטרסים של העיריה, או אינטרסים של ההורים והתלמידים? האם הורים צריכים לדעת שאם יקרה אסון, הועד העירוני יתעלם במקרה הטוב ויאיים במקרה הרע? האם אנחנו ארגנו את השביתה, או הורים חרדים לגורל ילדיהם שלומדים בבית הספר? איך ייתכן???

 

כתוצאה מכל זה:

 

א. הילדים המתעללים מקבלים שומר אישי שהולך איתם גם לשירותים, על מנת לשמור מפניהם על ילדי בית הספר… הייתכן? אם מבינים שהם אלימים וזקוקים לשמירה אישית, איך ייתכן שהילדים האלה עדיין מסתובבים בין התלמידים בבית הספר ומסכנים אחרים, למרות השמירה?

 

ב. הילד הפגוע – שהוא אוטיסט בפוסט טראומה קשה, לא מסוגל ללכת לבית הספר בו נמצאים התלמידים שהתעללו בו, וככל שיישאר בבית, מצבו יחמיר, עד כדי אשפוז פסיכיאטרי. ואם יחזור לבית הספר מצבו יחמיר הרבה הרבה יותר… ועדיין במצבו ניראה לי שיש אנשים בוועד שלא מבינים למה הוא לא הולך לבית הספר…

 

ג. אחד הילדים המתעללים (זה שהתוודה) עזב את בית הספר.

 

ד. לאחר חוות דעת פסיכיאטרית מדר' מושבה, היא מציינת במכתבה, שכל עוד הילד הפוגע נמצא בבית הספר, גם אם הילד לא יראה אותו, כל עוד הוא יודע שהוא לומד בבית הספר, האירוע יחזור אליו שוב ושוב בפלשבקים. ולכן אנו לא מבינים על מי הוועד באמת מגן.

 

לצערנו, הועד לא עשה כלום, למעט כשההורים ארגנו הפגנה, אז באו על דעת עצמם הורים מתוך הועד כדי להשתתף!

 

אהה כן, היה מפגש עם מנהל האגף בעירייה. וניסיון נואש להוריד את ההורים מהשביתה בשיחת זום, וכולם באותה שיחה התנפלו על היו"ר שלא מתבייש לייצג את העיריה במקום לייצג את ההורים. לאורך כל הדרך הועד מנסה לעזור לעירייה להשתיק את השביתה במקום לפעול לטובת הילדים וההורים. ועל כל אלה, עוד הם התראיינו בתקשורת שהועד העירוני נגד השביתה. רציני? ההורים נמצאים במצוקה והועד מסנגר על העיריה? איך ייתכן שהועד אמר לי שאני לא צריכה עו"ד, זה הגיוני שהוועד ישמור על אינטרסים משיקולים זרים?"

נפתחה חקירה ברמה ארצית

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "מינהל החינוך פועל במקרה הנדון, כמו בכל מקרה המתרחש במערכת החינוך, בהתאם לחוק ולנהלים שקבע משרד החינוך, ותוך שמירה על צנעת הפרט וכבוד הילד/ים. משמעות הדברים היא שהרשות העירונית מצטערת ומודאגת על פרסום דוח כל כך רגיש הפוגע בצנעת הפרט ועל השימוש בתקשורת כאמצעי להטות את הטיפול ממסלולו המקצועי, והרשות לא מתכוונת להיגרר ולהגיב לכל שמועה ו/או מניפולציה בנדון.

הגם שמדובר באירוע שהתרחש מחוץ לכותלי בית הספר, הרשות העירונית טיפלה וממשיכה לטפל במקרה הנדון בכל הכלים המקצועיים שעומדים לרשותה, בהתאם לחוק ולנוהל כאמור, תוך שיתוף של כל הגורמים הרלוונטיים. כל החלטה בנדון מבוססת על נוהל עבודה מסודר ומעוגנת במשנה מקצועית, תוך שהיא נותנת מענה המותאם לכל אחד מהילדים המעורבים בפרשה.
 
יובהר כי תכנית המוגנות אשר אושרה על ידי משרד החינוך וכבר מיושמת הלכה למעשה, נכתבה על פי העיקרון שהילדים לומדים בנפרד ושוהים בחצר בית הספר בהפסקות נפרדות".

עושה רושם כי הניסיון שלו לסגור את הסיפור לכאורה מבלי לבצע זעזוע במערכת - מצליח. ראש מנהל חינוך אריה מימון (צילום: odrey)

 

תגובת וועד ההורים העירוני:

 

וועד ההורים מייצג את כל הורי/ ילדי העיר אשדוד .מרגע קבלת ההודעה וועד ההורים העירוני פעל ופועל לסייע בכל דרך הן מול הורי הילד והן מול הרשיות המטפלות בעניין .

מפאת צינעת הפרט לא נוכל להתייחס לתוכן המקרה אך נציגת וועד עירוני בקשר יום יומי עם אם הילד במטרה לסייע.

 

בעניין השביתה שהייתה השבוע בבית הספר, נציין כי הייתה על דעת מספר הורים בבית הספר ללא שיתוף נציגי הוועד הבית ספרי ובטח ללא ידיעת וועד ההורים העירוני דבר אשר לא תקין בעליל ככל שוועד ההורים העירוני ימצא לנכון לקבל החלטות נדע לעשות זאת בשילוב עם נציגות וועד ההורים הבית ספרי.

 

אנו מכחישים בכל תוקף נסיון להציג כי וועד ההורים מצדד בהחלטות הרשויות ולא מסייע .

 

כמו כן אין שחר לכך כי מישהו מוועד ההורים מנסה לפעול נגד ההורים. ההיפך הוא- כל קבלת ההחלטות של הרשיות הינם בסמכותם אך יחד עם זאת וועד ההורים העירוני עוקב אחר כל התהליך ומוודה כי הם הינם לטובת הילד .

 

וועד ההורים העירוני יעמוד מול המשפחה עד לסיום הטיפול לשביעות רצון כולם מתוך תקווה של בשורות טובות.

imageעוד כתבות

baner

מחאת הורים חדשה בדרך? זעם על הכפלת מחירי קייטנות הקיץ

20:56 | 20/05/2024
baner

תאונות קורקינטים: אשדוד במקום הרביעי בארץ בכמות הנפגעים

14:35 | 20/05/2024
baner

המשבר נמשך: הלימודים בתיכונים יחלו מחר בשעה 10:00 בבוקר

11:16 | 20/05/2024
baner

חילוץ נוסף של 'ידידים': פעוט בן שנתיים ננעל ברכב

09:40 | 20/05/2024
baner

משתמשי התחבורה הציבורית בעיר דורשים תגבור לקווים בשעות העומס

19:59 | 19/05/2024
baner

בדרכה האחרונה: עמית בוסקילה ז''ל הובאה למנוחות

17:59 | 19/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

מחאת הורים חדשה בדרך? זעם על הכפלת מחירי קייטנות הקיץ

מערכת אשדודי

20:56 | 20/05/2024

sss

תאונות קורקינטים: אשדוד במקום הרביעי בארץ בכמות הנפגעים

יניב יוסיף-אור

14:35 | 20/05/2024

sss

המשבר נמשך: הלימודים בתיכונים יחלו מחר בשעה 10:00 בבוקר

יניב יוסיף-אור

11:16 | 20/05/2024

imageעוד כתבות

baner

מחאת הורים חדשה בדרך? זעם על הכפלת מחירי קייטנות הקיץ

20:56 | 20/05/2024
baner

תאונות קורקינטים: אשדוד במקום הרביעי בארץ בכמות הנפגעים

14:35 | 20/05/2024
baner

המשבר נמשך: הלימודים בתיכונים יחלו מחר בשעה 10:00 בבוקר

11:16 | 20/05/2024
baner

חילוץ נוסף של 'ידידים': פעוט בן שנתיים ננעל ברכב

09:40 | 20/05/2024
baner

משתמשי התחבורה הציבורית בעיר דורשים תגבור לקווים בשעות העומס

19:59 | 19/05/2024
baner

בדרכה האחרונה: עמית בוסקילה ז''ל הובאה למנוחות

17:59 | 19/05/2024
WordPress Ads