תחנת הכוח אשכול: חברת החשמל לא הצליחה לשכנע את המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה לחברת החשמל: ''לא נוכל לאשר את הבקשה הדחופה להיום לאישור הפעלת היחידות המזהמות באשכול שבאשדוד למשך 2,500 שעות נוספות''. המשמעות: חברת החשמל לא הצליחה לשכנע את המשרד בדבר צורך זה בשל שרידות המערכת, ולא סיפקה נתונים או מסמכים שיתמכו בעמדתה

image 144 imageתגובות imageהדפסה
article

חברת החשמל לא הצליחה לשכנע את המשרד להגנת הסביבה

הרחבת פעילותן של טורבינות מזהמות בתחנת הכוח אשכול, אשר עלולות להביא לפגיעה קשה באיכות האוויר באשדוד וסביבתה, ממשיכה לייצר כותרות וכעת המשרד להגנת הסביבה חוזר על עמדתו, כי ככל שיהיה צורך בהגדלת המכסה, יבוצע הליך של שמיעת עמדות הציבור והרשויות המקומיות.

 

לאחר שהמשרד להגנת הסביבה קיבל מכתב דחוף מחברת החשמל, שכולל בקשה לאישור הממונה להפעלת היחידות המוסבות באשכול (יחידות 6-9) למשך 2,500 שעות נוספות. זאת, מעבר לאישור שניתן ביולי 2022 באופן חירום ונקודתי ל-2,000 שעות. לפי פניית חברת החשמל, נשארו שעות מועטות בלבד מהאישור האחרון, ולכן בכוונת חברת החשמל להפסיק את הפעלת היחידות עוד היום ככל שלא יינתן אישור.

 

המשרד להגנת הסביבה בחן את הבקשה והודיע לחברת החשמל כי לא יוכל לאשר את הבקשה: “ראשית, למרות בקשות חוזרות ונשנות מטעם המשרד להגנת הסביבה, חברת החשמל לא העבירה מידע התומך בטענתה כי ההפעלה הנוספת נדרשת לצורך “שרידות המערכת”. טענה זו נותרה בעלמא, ללא כל מסמך או נתון שיתמוך בה. שבועות חלפו, וחברת החשמל או חברת ניהול המערכת נמנעו מלהעביר סימוכין לידי המשרד”.

 

עוד נמסר: “המשרד הבהיר בשבועות האחרונים כי לשם קבלת החלטה בנוגע לבקשת חברת החשמל, הוא זקוק להתייחסות הציבור והרשויות המקומיות באזור. לא ייתכן כי חברת החשמל תעביר בקשה בצהרי היום בדחיפות ובבהילות לאותו היום, כשהיא מבקשת לדלג מעל עמדה ברורה זו של המשרד שיש לפנות להתייחסות הציבור. היחידות הקיטוריות המוסבות באשכול פועלות בניצולת נמוכה יותר, 31%-34%, והפליטות של תחמוצות חנקן גבוהות מהנדרש לפי הטכניקה המיטבית הזמינה – פליטה הגבוהה פי שלושה מהערך המרבי לפי מסמכי הייחוס. עמדת המשרד היא כי נדרשות נסיבות חריגות ביותר כדי לאפשר את הפעלתן, והמשרד כלל לא השתכנע כי אלה התקיימו”.

imageעוד כתבות

בודק...