פרשת ההתעללות בחסידות גור באשדוד: העדויות מבפנים

הפרשייה שמסעירה את העולם החרדי: חסידות גור מנדה ומחרימה את משפחתה של "שרי" (שם בדוי) מאשדוד, בת 32 ואם לחמישה בנים בגילאי 4-13, לאחר שזו הגישה תלונה במשטרה על תקיפה חמורה כלפיה וכלפי ילדיה מצד בעלה, יחד עם אחותה (בת 24) שגם הותקפה על ידו מאז הייתה בת 11. יממה לאחר הפרסום - אנו מביאים את העדויות מבפנים: החשש של נשים בקהילה החרדית להתלונן, הניסיונות להלך אימים על משפחת הקורבנות העמותות שמלוות את הנפגעות וגם הקריאה לציבור להגיע ולתמוך במתלוננת ובמשפחתה בבית המשפט, בבית הדין הרבני ובמשפחת הקורבנות מאשדוד. יו"ר עמותת 'מגן': "מאז התפוצצה הפרשה קיבלנו כ- 30 תלונות חדשות"

image 27476 imageתגובות imageהדפסה
article

חסידות גור ברובע ז' באשדוד (צילום: חנבו אמר)

סחיטה באיומים ופרוטקשן בחסות הקהילה לכאורה: הפרשה של חסידות גור באשדוד היא רק דוגמה למה קורה כשבחסידות מישהו מעז שלא לפעול באופן שאינו מקובל עליהם. כיצד מסתירים ומשבשים חקירה לכאורה, מגוננים על האשמים במקום להגן על הקורבנות – ובעיקר פועלים באכזריות והפחדה כלפי כל מי שמעז להוציא את ה'כביסה המלוכלכת' החוצה, במקום לשתוק ולסגור דברים ב"חדרי חדרים".

 

למרבה הצער,  זה אינו הסיפור היחידי הנקשר בשמן של הקהילות החרדיות המתנהלות בצורה מסוגרת בעיר אשדוד, ועל   שהתוקף נמצא אשם וכלוא מאחורי סוגר ובריח מזה כשבעה חודשים, מי שחוטפת את ה"אש" זו דווקא משפחת הקורבנות המקומית שסופגת איומים וחרמות מטעם החסידות.

 

בקרב קהילת גור באשדוד מאשימים את הבנות שהן עושות חילול השם, תוקפים ומטילים אימה על משפחת הקורבנות ומגנים על התוקף האלים.

החל מהדרישה מאב המשפחה של גורמים בחסידות שבנותיו יבטלו את התלונות במשטרה, דרך נידויו  מה'כולל'  (אחד העונשים הכבדים יותר בקהילה החרדית) וכלה בהחרמת העסק המשפחתי שלהם – וכל זאת כאמור רק משום שהתלוננו במשטרת ישראל ופתחו בהליכים משפטיים כנגד אדם מהקהילה שתקף את אשתו, אחותה וילדיו וככל שעובר הזמן ישנן עוד ועוד עדויות כנגדו, גם אם רובן לא מגיעות לבית המשפט.

 

sss

צילום מסך - מפגן תמיכה ב"שרי" ברבנות

הדיון המשפטי יהפוך למפגן תמיכה?

 

א', הבעל הפוגע, הורשע בעבירות אלימות, אינוס ומעשים מגונים בבית המשפט המחוזי בב"ש ונמצא במאסר מזה כשבעה חודשים.

א' הוא דמות מוכרת מאד בקהילה וגם בעיר. במשך שנים ארוכות היה מתנדב מוכר ב"איחוד הצלה", ולכל דיון מגיעים עשרות אברכים מטעם החסידות, מלווים ותומכים בו.

מחר (רביעי) בשעה 12:00 אמור להתקיים דיון נוסף בבית המשפט המחוזי בב"ש.

לאחר הפרסומים בתקשורת הארצית – "הארץ", חדשות 13 ועוד, כעת רבים סקרנים לראות האם מפגן התמיכה בו יימשך.

כמו כן, האישה "שרי" אמורה להגיע ביום ראשון הקרוב לדיון בבית הדין הרבני וגם לשם – וכבר כעת ארגוני נשים וגופים נוספים קוראים לציבור להגיע למפגן תמיכה בה ובמשפחתה.

 

 

קצת על חסידות גור  – אחת החסידויות החזקות והדומיננטיות ביותר בעיר אשדוד

 

 מדובר בקהילה שנתפסת כמאוד מסוגרת וקיצונית ולא פעם גם אלימה וכוחנית. לאדמו״ר מגור יש שני בנים באשדוד: נחמיה אלדר – אחראי ומנהל את הישיבה ומתגורר ברובע ג' בעיר. דמות בולטת וחזקה שמאוד משפיע על אביו האדמו"ר. כמו כן, בנו בצעיר של האדמו"ר מתגורר ברובע ח' בעיר ומטפל בכל היתומים של החסידות – מאוד חביב על אביו.

 

האנשים שלחמו  לכאורה עבור הפוגע מטעם חסידות גור: אברהם מרדכי ברסלר ובניו שנכחו בכל דיון והפגנה, שמחה בונים ויהודה, ישראל שטול, הרב לבקוביץ מבית שמש, הגיס: אפרים זילברברג – בעל חברת 'אפקט' שהוא המממן והמוביל עם קשריו את כולם. הוגשה תלונה נגד אותו ישראל שטול שזומן כמה פעמים לחקירה, כמוהו גם הרב ברסלר שזומן כמה פעמים למשטרה, אולם על אף שהוגשו תלונות על איומים ושיבושי חקירה המשטרה סגרה את התיקים "מחוסר עניין לציבור".

 

מנגנוני כוח שהמשטרה לא מסוגלת מולם: המשטרה מצד אחת מדרבנת נפגעות תקיפה מינית לדבר ולסמוך עליהם, אולם נפתחו לא מעט תלונות במשטרה כנגד העסקנים החרדיים שמאיימים על המשפחה ואלו נסגרו מחוסר עניין לציבור. הדרך היחידה להראות להם (לחסידות גור) שהם לא שולטים שכן הם משבשים ראיות והליכי חקירה, מאיימים בגלוי וכו'… היא להביאם לדין.

 

המשטרה לא יכולה על החסידות? הוגשו תלונות כנגד "העסקנים" בגור, אולם הן נסגרו מחוסר עניין לציבור

האשמת הקורבנות

 

בקרב קהילת גור באשדוד מאשימים את הבנות שהן עושות חילול השם, תוקפים ומטילים אימה על משפחת הקורבנות ומגנים על התוקף האלים. דרשו מהאב שבנותיו יבטלו את התלונות במשטרה, מנדים אותו מה'כולל' והחרימו את העסק המשפחתי שלהם – זאת כאמור משום שהתלוננו במשטרת ישראל ופתחו בהליכים משפטיים כנגד אדם מהקהילה שתקף את אשתו, אחותה וילדיו וככל שעובר הזמן ישנן עוד ועוד עדויות כנגדו, גם אם רובן לא מגיעות לבית המשפט.

 

משפחת הקורבנות הינה משפחה חשובה בקהילה שביום אחד הפכה למנודה ונרדפת. בכירי החסידות הגדולה בישראל מטייחים עבירות מין, מנסים לשבש ראיות, מתעמרים בנפגעות ובמשפחה, הפגינו מול הבית של האבא והחרימו אותו מהכולל וכן האת העסק המשפחתי הממוקם ברובע ז'. והכל בשם האדמור כדי להגן על נאשם בעבירות מין חמורות.

 

בכתבה שפורסמה אמש ב"חדשות 13" אומרת שרי לעיתונאית המוערכת אריאלה שטרנבך: "כבר בשנה הראשונה הבנתי עם מי אני חיה" ומוסיפה: "זה לא מה שייחלתי אבל ידעתי שאין אופציה. היו כמה פעמים במהלך השנים שניסיתי לעשות 'קאט' ולעצור את מסכת ההתעללות הזו". היא מספרת כי הייתה מתייעצת כמקובל בקהילה עם מדריך הזוגות מטעם הקהילה ולא פעם הלינה על המתרחש בביתה, אולם שם הסבירו לה שהיא צריכה לספק את כל יצריו וסטיותיו של בעלה. עם זאת, המדריך מדרבן אותה להקליט את הנעשה בביתה ולתעד על מנת להבין מה קורה… עד שבאחד הימים היא מגלה בתדהמה שבעלה פוגע גם בילדים ושם הבינה שזה הסוף ועליה לסיים את מערכת היחסים, עוזבת את ביתה ועוברת הילדים בחזרה לבית הוריה.

 

אלא שכאן לא נגמרו הגילויים המזעזעים אודות מעשיו של בעלה. שרי מגלה כי גם אחותה הותקפה על ידו מאז הייתה בת 11 (!!) וחוותה מצדו מסכת שלמה על עבירות מין.

ולא רק היא – משטרת ישראל מעדכנת אותה שקרובות משפחה שלה הגישו תלונות כנגד בעלה… משם היא פותחת תיק גירושין בבית הדין הרבני אלא שעד כה – לא קיבלה גט על אף שהבעל כבר נמצא אשם ויושב כשבעה חודשים במעצר.

יש התעוררות במודעות ובנכונות של נשים להתלונן – אך הדרך עוד ארוכה

 

בחסידות גור אומרים שעכשיו אף אחת לא תעז להתלונן בקרוב, מפני שנשים בקהילה פוחדות שלא יקבלו סעד ושכל הקהילה תחרים גם אותן ואת המשפחות שלהן. הפגיעה במשפחה של המתלוננות מטעם חסידות גור היא בראש ובראשונה מפני שהוציאו את ה״לכלוך החוצה״- ציפו ככל הנראה שישתקו וימשיכו הלאה או יטפלו בזה ב״שושו״, בחדרי חדרים…

 

על אף שהסיפור יצא לאור רק אתמול (שני), על הסיפור הזה יודעים כבר לא מעט זמן. לפני כשנה, פנו האחיות לעמותת "מגן" שנותנים לנפגעות גם תמיכה טיפולית ולפני כחודשיים חברו אליהן גם עמותת "הנני-  למען הקהילה" – כשהם אמונים בעיקר על מתן תמיכה קהילתית והעלאת המודעות – לרבות תרומה שמתקיימת ממש בימים אלה עבור שרי ומשפחתה לקראת חג הפסח.

 

מטעם עמותת "הנני" נמסר לאתר 'אשדודי': "ללא ספק יש התעוררות במגזר החרדי בקרב נשים שמתלוננות על אלימות פיזית ומינית. יש לא מעט ארגוני סיוע לנפגעות והרבה אנשים טובים, וכל העת יש עוד מספר לא קטן של סיפורים "על השולחן". אנחנו פועלים כדי ליצור קהילה מודעת ופעילה – זו הדרך העיקרית לפרק מבחינתנו את מנגנוני הכוח הללו של הקהילות שמתייצבות לצד הפוגע. כמובן שלא כל סיפור יוצא החוצה, יש גבול לכמה הציבור יכול להכיל וכמובן שלא כל נפגעת רוצה שנעשה "רעש" ומאבק. יש לא מעט נפגעות שחוששות מהפרסום. אנחנו פועלים כדי לתת להן תמיכה ועזרה ככל הנדרש, מעודדים שלא לפחד ולא להתבייש".

 

ביום ראשון הקרוב יתקיים מפגן תמיכה ב"שרי" מחוץ לבית הדין הרבני באשדוד. לכל דיון שכזה אגב מגיעים בדרך כלל עשרות אברכים אלא שהפעם העמותות קוראות לתושבי ותושבות העיר להגיע ולהפגין תמיכה בנפגעת, אולם במקביל מסייגים ואומרים: "אנחנו מתכוננים להגיע בראשון, עם זאת לא פעם דחו את הדיון בדקה ה-90'… לצערנו כל הזמן דוחים".

 

שאנה אהרונסון יו"ר עמותת מגן אומרת ל'אשדודי': "על אף שקיים חשש גדול בקרב נשים בקהילה החרדית, להתלונן ולספר… לצערי אני יכולה לומר שמאז אתמול שהתפרסמה הפרשה קיבלנו כ- 30 פניות חדשות ושונות של נשים מרחבי הארץ".

הישיבה הראשית של חסידות גור באשדוד (צילום: אשדודי)

imageעוד כתבות

baner

עקץ 14 אלף ש"ח: תושב העיר נעצר בחשד לעושק קשישים

15:07 | 19/05/2024
baner

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

18:30 | 17/05/2024
baner

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

11:57 | 17/05/2024
baner

מתפללים לרפואתו: חייל מילואים תושב אשדוד נפצע קשה

18:08 | 16/05/2024
baner

אחרי שבוע של היעדרות: הנער מיכאל בסקי אותר בריא ושלם

09:06 | 16/05/2024
baner

כתב אישום נגד תושב העיר שהיה מעורב בתאונה שהסתיימה במרדף משטרתי וירי

10:23 | 15/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

עקץ 14 אלף ש"ח: תושב העיר נעצר בחשד לעושק קשישים

יניב יוסיף-אור

15:07 | 19/05/2024

sss

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

‫חן בוקר‬‎ אמר

18:30 | 17/05/2024

sss

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

מאור לוי

11:57 | 17/05/2024

imageעוד כתבות

baner

עקץ 14 אלף ש"ח: תושב העיר נעצר בחשד לעושק קשישים

15:07 | 19/05/2024
baner

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

18:30 | 17/05/2024
baner

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

11:57 | 17/05/2024
baner

מתפללים לרפואתו: חייל מילואים תושב אשדוד נפצע קשה

18:08 | 16/05/2024
baner

אחרי שבוע של היעדרות: הנער מיכאל בסקי אותר בריא ושלם

09:06 | 16/05/2024
baner

כתב אישום נגד תושב העיר שהיה מעורב בתאונה שהסתיימה במרדף משטרתי וירי

10:23 | 15/05/2024
WordPress Ads