העסקים באשדוד חוששים לעתידם: דורשים להשוות תנאיהם ליישובי העוטף בדומה לאשקלון

למן תחילת המלחמה, בעלי העסקים בעיר מתמודדים עם קושי כלכלי לא מבוטל, בנוסף לדאגות נוספות בעקבות המצב הביטחוני. בשבועיים הראשונים למלחמה חלק מהעסקים כלל לא פתחו שעריהם, בדגש על ענף המסעדנות - על רקע המגבלה שהטיל פיקוד העורף על לא יותר מ-50 סועדים בו זמנית. כשלוקחים בחשבון את הפחד של התושבים לצאת לקניות ולבלות - מקבלים תמונה עגומה של ברוך כלכלי מתגלגל. גם בעלי עסקים קטנים יותר בעיר נפגעו וכבר קמה יוזמה הקוראת לראש העיר יחיאל לסרי לפעול בדומה לראש עיריית אשקלון תומר גלאם - לקבלת פיצויים בדומה לעסקים בעוטף עזה. אתמול שיגר לסרי בקשה לשר האוצר לקיים דיון בנושא זה. אדם שוקרון, בעל שתי מסעדות בעיר, תיאר את המצב: ''כל המסעדות פה מבינות שאנחנו לבד בסיפור".

image 2122 imageתגובות imageהדפסה
article

אחד עושה השתדלות, השני כבר הביא תוצאות. יחיאל לסרי (מימין) ור"ע אשקלון תומר גלאם (צילום: דוברות עירייה)

בעלי העסקים דורשים את התערבות הרשות והמדינה בעזרה כלכלית: הקושי הכלכלי עבור בעלי העסקים בכלל והמסעדנים בעיר בפרט, מתחיל לתת את אותותיו כאשר נראה כי עיקר הפגיעה הינה בבתי העסק בהם הפעילות מבוססת על רכישה או ישיבה במקום.

לעומתם,  בעלי עסקים ומקומות המבוססים על משלוחים (כמו פיצריות),  גם נפגעו, אבל במידה פחותה. כך או כך, בעלי המסעדות בעיר מתמודדים בזמן המלחמה עם קושי כלכלי, זאת לצד קשיים נוספים שמביא עמו המצב הסבוך אליו הם נקלעו.

 

בשבועיים הראשונים מסעדות רבות כלל לא נפתחו, זאת על רקע המגבלה שהטיל פיקוד העורף על לא יותר מחמישים סועדים בו זמנית במקום. לאור המצב, איגוד המסעדות והברים, בראשותו של שי ברמן, שלח הודעה למסעדנים בה המליץ לפטר או להוציא לחל"ת את העובדים. זאת, לאור מודל הפיצוי המתגבש לעסקים על ידי משרד האוצר.

 

כאמור, המצב מורכב מאד והחלטנו לבדוק מה חושבים בעלי המסעדות בעיר על המצב. תחילה התייחס למצב דניאל דניאל, הבעלים של מסעדת הבוכרי באזה"ת: "המסעדה שלי לא עובדת, אנשים לא באים ואין אירועים. אני עובד במשלוחים בלבד והמצב פגע בי מאד, אנחנו כרגע עומדים על שלושים אחוז עבודה, לכן כל העובדים שלי יצאו לחל"ת, הם עצובים אבל הם יחזרו. הם מבינים את המצב. חלק מהם לא רוצים לצאת לעבוד כי מפחדים".

 

מה הציפייה שלך מהרשות בכל הנוגע למיסים?

"אני מצפה שהרשות תפחית לי את המיסים של הארנונה כי התפוקה ירדה. באופן אישי, עוד לא פניתי לאף אחד כי אנחנו בזמן מלחמה עכשיו. יש דברים יותר חשובים לפתור מאשר הארנונה אבל הציפיה שלי היא כמו בקורונה, לקבל הפחתות. הם צריכים להבין שהכל יורד מהחשבון שלי, יש הוראות קבע אז לפחות שיעצרו להוריד בינתיים את זה ואחרי זה יעשו חשבון. שלא יקחו הכל כי אנחנו לא יכולים לשרוד – שיגבו רק את מה שמגיע להם. עיר לא יכולה להתנהל בלי מסעדות אוכל ובילוי אבל לקחתי בחשבון שזה יקח 3 חודשים, לכן הוצאתי עובדים לחל"ת והתחלתי לעבוד לבד, חוץ מהמשלוחים שאני עושה דרך חברה חיצונית. אני יכול לשרוד שלושה חודשים, רק שהצבא יעשה את העבודה בסוף. אני רוצה לקבל 200 שנה של שקט כי אם לא, כל המבצע הזה לא יהיה שווה כלום".

 

sss

דניאל דניאל, הבעלים של ''הבוכרי''

"אנחנו באמת מפחדים מהעתיד"

 

אדם שוקרון, הבעלים של "זה" ו"זאת" בקשתות סיפר: "התחושות קשות מאד, חווינו זעזוע, השפלה וכאב שאף מילה לא יכולה לתאר באמת את המצב. בכל הקשור למסעדה, הייתי סגור בהתחלה כי לא הייתה כמעט תנועה בעיר. אני לא חושב שאקבל שום פיצוי מאף אחד, זה עסק יחסית חדש ולא מעניין כאן מישהו ענין ההשקעה וההפסד, אז התחלתי במשלוחים והגשה למי שירצה. עד כה, אף גורם מוסמך לא פנה אלינו ומהזיכרון שלנו מהמענקים כביכול של הקורונה, אני לא מסתמך על זה – כי הם לקחו אותם בחזרה. לכן, אנחנו פשוט מתנהלים לבד. אין לי מושג מה הולך להיות איתי, עם העסקים שלי ועם העיר".

 

על הגיבוי שלא הגיע עד כה הוסיף: "אין גיבוי מהממשלה ומהמדינה וזה לא משנה כמה מנוסים נהיה בחוויות כאלו של טילים ופיגועים, אי אפשר אף פעם לסמוך על המדינה שתדע להתמודד, מעולם לא קיבלתי עזרה ממנה. אנחנו האזרחים עוזרים למדינה ולא מקבלים מהם כלום, לכן מה שנותר לנו הוא להוציא את עצמנו מהבוץ באופן אישי. כל המסעדות פה מבינות שאנחנו לבד בסיפור, וזה קשה כי אנחנו באמת מפחדים מהעתיד. אין מה לעשות, מסעדות ומשלוחים זה הדבר האחרון ברשימת התחביבים של אנשים כרגע. הם לא לא מרגישים בנוח לצאת ולכן אנחנו נפגעים".

 

מסעדת ''באדה בום''

"הרשות והממשלה אמורות להוציא פיצויים עם מינימום בירוקרטיה"

 

יוחאי ז'אנו, הבעלים של "באדה בום", מתפעל בשגרה למעלה ממאה עובדים ביום – ההוצאות שלו מאוד גבוהות ועבורו, לפתוח כרגע לחמישים סועדים בלבד זה כמעט ולא אפשרי. הוא תיאר את המצב: אנחנו כבר רגילים למבצעים ולמלחמות שלימדו אותנו להתמודד עם ימים קשים. התפקיד שלנו זה להיות חזקים, לעזור כמה שאפשר לכוחות הביטחון ולתמוך בהם. אנחנו נעמוד איתנים וגם אם צריך להפסיד כספים אנחנו נעשה הכל בשביל שננצח. עם ישראל חי ויחיה לנצח".

 

על יחס הרשות סיפר: "אף אחד לא דיבר איתנו, לא מהממשלה ולא מהרשויות. אנחנו כרגע מסתמכים על כל מה שמתפרסם בתקשורת, וערניים למה שקורה. אנחנו נהיה סובלניים כמה שצריך, רק שכוחות הביטחון והצבא שלנו יעשו את העבודה בצורה כמה שיותר טובה, ויחזור בריאים ושלמים. הרשויות והממשלה אמורות להוציא פיצויים עם מינימום בירוקרטיה, למזער נזקים ולהקפיא תשלומים. כמו ארנונה, מים וחשמל, תשלומים שהולכים לגופים ממשלתיים".

 

מעצב השיער אילן תורג'מן

"המעט שאפשר לעשות עבורנו זה לבטל ארנונה, זה יכול להציל אותנו"

 

גם המרכזים המסחריים ברחבי העיר דלילים מתמיד בימים אלה והעסקים לא זוכים ללקוחות שחוששים לצאת מהבית. כך למשל, יוני דרעי, מאמן כושר בעל סטודיו, תיאר: "אין הכנסות אלא רק הוצאות רגילות כמו שכירות וארנונה. מעבר לזה שאין הכנסה אני עושה באהבה גדולה הרבה למען האנשים במצב הזה לכן אני חושב שהמעט שאפשר לעשות עבורנו זה לבטל ארנונה, זה יכול להציל אותנו. אנחנו עוברים שנים קשות, החל מהקורונה, מבצעים ועכשיו המלחמה הזאת. אנחנו מאד מקווים שבעירייה יבואו לקראתנו כי דחיה לא נותנת לנו כלום, להפך. אנחנו לא יודעים אם זה ימשך וכמה זמן., פתחתי את הסטודיו אבל 70 אחוז מהאנשים לא מגיעים. החודש הזה יהיו לי 0 הכנסות – אני לא יודע לאן אני הולך, מי הבטיח שזה לא ימשך כמה חודשים? אף אחד לא פנה אלי מהעירייה וגם לא לחברים העצמאיים שלי. כרגע אנחנו מכילים את מה שהמדינה עוברת אבל. זה מתחיל להגיע לימים שאנחנו מחכים לפניה, שידברו איתנו, אפילו בהודעה כללית".

 

הספר, אילן תורג'מן, סיכם: "אין עבודה, אנשים לא מגיעים. מה עושים? אנחנו מנקים, מסדרים נכנסים לחורים שלא הינו בד"כ, מנקים מנורות ומזגנים – עושים סדר. יש הוצאות והכל בהו"ק אז למי אני אתלונן? זה מפריע ומציק. זה לא צריך להיות כך. הדחיה הזאת לא עוזרת לנו. אני חושב שבזמן הזה צריך לבטל את הארנונה, בזמן מלחמה שלא נשלם. זה לא כמו חשמל ומים שאם אתה משתמש, אתה משלם. יש מקום לעזור לנו אבל אני לא מאמין שיעזרו לי ואין לי ציפיה. הכל דינמי ולא ידוע מה יהיה בשטח, עוד כמה אזעקות יהיו ביום. אם זה יגרור גם את הצפון אז אני לא אגיע בכלל למספרה".

 

ראש עיריית אשקלון בדיון בועדת הכספים. "הפך שולחנות" והביא תוצאות בכנסת

ובינתיים באשדוד: ראש העיר שלח מכתב אל שר האוצר

 

לאחר קמפיין השתדלות מוצלח של ראש עיריית אשקלון תומר גלאם אשר "הפך שולחנות" בכנסת בדרישה להשוות את הזכאות של תושבי עירו לאלה המתגוררים ביישובי העוטף, ועדת הכספים בכנסת אישרה השבוע כי העיר אשקלון תוגדר כ"יישוב ספר", והעסקים בה יהיו זכאים ל-100% פיצוי בגין נזק עקיף.

ע"פ ההגדרה, בעלי העסקים באשקלון יזכו לפיצוי על בסיס מלוא הנזק העקיף שנגרם להם, למעשה 100% מהנזק שנגרם להם מתחילת המלחמה, זאת להבדיל מכלל המשק, שם הפיצוי יהיה חלקי בלבד.

ובינתיים באשדוד, לנוכח קול הזעקה שהתעורר בקרב בעלי עסקים בדרישה להקלות במיסוי העירוני, עיריית אשדוד הודיעה על שורת ההקלות הבאות:

א. דחיית תשלומי ארנונה לכל תושבי העיר עסקים ומגורים ל-31 בדצמבר, ללא ריבית פיגורים. מי שמשלם בשוטף בהוראת קבע יקבל הודעת sms ותינתן לו האפשרות להודיע על דחיית מועד הוראת הקבע.

ב. ביטול אגרת שימור רחובות לשנת 2023.

ג. פטור מאגרת שילוט לשנת 2024.

ד. ביטול אגרת שוק יום ד' לימים בהם לא התקיים שוק.

זאת בנוסף להחלטה שקיבלתי בתחילת המלחמה, שלא ייגבה תשלום עבור שירות שלא סופק לתושבים כדוגמת חוגים, מעונות סגורים ועוד.

 

"יש הבדל מהותי בין "לא יכול" לבין "לא משתדל מספיק".

 

גורם המומחה בנושא המיסוי העירוני עמו שוחחנו,  לא מתרשם מהודעת ראש העיר ומסייג את הדברים: אם ראש העיר באמת ובתמים מעוניין להקל מיידית על בעלי העסקים בעיר, ביכולתו לכנס ברגע זה את מועצת העיר ולהחליט כי מאחר ומדובר בעירייה איתנה כלכלית (כפי שראש העיר מצהיר לא פעם), מחליטים על הפחתה מיידית בתשלומי הארנונה של הסקטור העסקי, ואת החלטה זו – מעבירים לאישור שר הפנים או שר האוצר.

אם הם יסרבו – אזי אפשר באמת לומר "ניסינו".

 

עוד אמר גורם המעורה בנעשה בעירייה: "אם הם לא היו מחפשים לבזבז עשרות מליונים על אירועי רהב ושופוני לקראת הבחירות, אפשר היה לנתב לא מעט מהכסף הזה לטובת מי שבאמת צריך. החל מבעלי עסקים וכלה ברכישת מיגוניות עבור תושבי השכונות הותיקות".

 

המכתב ששלח לסרי אתמול. יוצא לידי חובה?

imageעוד כתבות

baner

סאגת הפיטורים בעירייה: גלבר טוענת כי חיסול החשבונות נועד לכסות על מחדלים

13:59 | 30/05/2024
baner

הלכה לעולמה סימי עטר, אמו של יוסי עטר מנכ''ל המשכן לאומנויות הבמה

08:39 | 30/05/2024
baner

השערוריה הבאה: "לא יתכן שאדם קיצוני יוזמן לאירוע ציבורי בעיר"

12:35 | 29/05/2024
baner

חצי מטר מאסון: ילדה כמעט נדרסה בסמוך לאתר העבודות שליד בית ספר ארזים

13:27 | 28/05/2024
baner

הלוויתו של לי-ים משה נחום היום תתקיים בשעה 22.00

13:27 | 27/05/2024
baner

יניב קקון מונה למנהל הארצי של תוכנית הישגים לקידום צעירים בפריפריה

12:33 | 27/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

סאגת הפיטורים בעירייה: גלבר טוענת כי חיסול החשבונות נועד לכסות על מחדלים

יניב יוסיף-אור

13:59 | 30/05/2024

sss

הלכה לעולמה סימי עטר, אמו של יוסי עטר מנכ''ל המשכן לאומנויות הבמה

יניב יוסיף-אור

08:39 | 30/05/2024

sss

השערוריה הבאה: "לא יתכן שאדם קיצוני יוזמן לאירוע ציבורי בעיר"

יניב יוסיף-אור

12:35 | 29/05/2024

imageעוד כתבות

baner

סאגת הפיטורים בעירייה: גלבר טוענת כי חיסול החשבונות נועד לכסות על מחדלים

13:59 | 30/05/2024
baner

הלכה לעולמה סימי עטר, אמו של יוסי עטר מנכ''ל המשכן לאומנויות הבמה

08:39 | 30/05/2024
baner

השערוריה הבאה: "לא יתכן שאדם קיצוני יוזמן לאירוע ציבורי בעיר"

12:35 | 29/05/2024
baner

חצי מטר מאסון: ילדה כמעט נדרסה בסמוך לאתר העבודות שליד בית ספר ארזים

13:27 | 28/05/2024
baner

הלוויתו של לי-ים משה נחום היום תתקיים בשעה 22.00

13:27 | 27/05/2024
baner

יניב קקון מונה למנהל הארצי של תוכנית הישגים לקידום צעירים בפריפריה

12:33 | 27/05/2024
WordPress Ads