קול הלב של אבא: "במשמרת שלי – כל ישיבת מועצה תיפתח עם עדכון בנוגע למצב בגני הילדים בעיר"

שום דבר בחיים לא הכין את מאיר בן חמו ואשתו לרגע בו הבינו כי בתם הקטנה, היקרה להם מכל – נפלה קורבן להתעללות ע"י הסייעת בגן. כעת בראיון נוגע ללב הוא מספר על החודשים הקשים ("הסיפור הזה גרם לי לאבד אמון בבני אדם"), התמיכה בין ההורים ומטה המאבק ("כל מי שמתעללת תדע שלא יהיה לה שקט"), ובעיקר - כיצד הוא לוקח את המקרה הזה איתו אל הבחירות הקרובות למועצת העיר, עם רשימת "קול הלב" אותה ייסד סבו, הרב אליהו בן חמו ז"ל ("מהיום שסבא נפטר – אין אוזן קשבת בעירייה"). "מבחינתי, כל ישיבת מועצה תיפתח עם עדכון מה נעשה בנושא הילדים שלנו בגנים. במשמרת שלי דברים כאלה לא יקרו, והמושג "נציג ציבור" יחזור לקבל משמעות אמיתית".

image 22787 imageתגובות imageהדפסה
article

ממשיך דרכו. מאיר וסבו, מייסד תנועת "קול הלב", הרב אליהו בן חמו ז"ל

למען הציבור, למען הילדים: לפני כמה חודשים, חייהם של מאיר בן חמו ואשתו התהפכו מהקצה אל הקצה.  זה קרה כאשר גילו כי בתם הקטנה שהייתה בגן "ביאליק" של נעמ"ת, בו עבדה העזרה יהודית מיארה, החשודה כי התעללה בילדים בתחת השגחתה.

 

מאיר, מנהל עבודה בן 33, נשוי לתהילה (אשת חינוך) ולהם 3 ילדים . הוא האמצעי מבין שלושה (אחות גדולה ואח קטן), וכולם גרים ועובדים כאן באשדוד בחברה המשפחתית יחד עם האבא איציק, קבלן בנייה ותיק הבונה בפרויקטים רבים באשדוד והסביבה.

 

"אנחנו כבר 5 שנים בגן ביאליק. הילד הראשון נכנס לפני 5 שנים, ואני חייב להודות שלא זיהינו שום דבר חריג, גם לא בדיעבד. הכל היה נראה והרגיש תקין לחלוטין. גן ביאליק מחולק ל-4 כיתות, והילד הראשון עבר ב-3 מהן, ולמעשה דילג על הכיתת גן בה עבדה הסייעת יהודית מיארה"

(החשודה בהתעללות בילדים תחת השגחתה. וכעת נמצאת במעצר בית תוך כדי שההליכים המשפטיים בעניינה מתנהלים)

"ואז הגיעה תורה של הבת הקטנה להיכנס לגן, ולרוע המזל היא נכנסה לכיתה של יהודית כי לא הייתה אפשרות אחרת."

 

מתי התחילו הסימנים שמשהו לא בסדר?

 

"במשך השנה הילדה הייתה אומרת: "יהודית מכה.. יהודית צועקת.. צובטת…", אבל אני עדיין לא חשבתי שזה ברמה חריגה, בעיקר כי לא היו כל סימנים על הגוף, אז לא נדלקה עדיין נורה אדומה. חשבנו שאולי התפיסה שלה לגבי הדברים היא פשוט שונה, ואז, במהלך השנה עברנו לכיתה של ילדים יותר בוגרים – והסיפור התפוצץ."

 

"כמה הורים הכניסו מקליטים אלקטרונים בחפצים של הילדים, במיוחד לאחר שהופיעו סימנים על הידיים של כמה מהם. אני ואשתי פשוט לא האמנו…  בדיעבד אני יודע שלא רצינו להאמין שזה הגיע אלינו. שמענו על זה בתקשורת, בפייסבוק, פתאום זה קורה לנו. אצלנו."

 

איך הרגשת ברגע שנפל האסימון?

 

"היו כמה הורים ספציפיים שקראו להם במשטרה לראות סרטונים מתוך הגן. ואז גם אני ראיתי את זה, ואתה שומע את הקולות, זה כמו מסך שחור שיורד עליך.

אני  עוד מבין ההורים שחתכו באמצע, לא יכלתי לראות את כל החומרים… יש הורים שעברו יותר מאיתנו, הורים לילדים שהיו "כוכבים" בכיתה הזאת,  מבחינת ההתעללות שעברו.

שתבין, אני שיפצתי את הגן, מיוזמתי, מתוך אמונה והכרת תודה לצוות. אשתי הייתה חלק מהוועד בגן במשך 4 שנים.  אני שלחתי אנשים לגן הזה, זאת תחושה נוראית.. אנשים הגיעו בהמלצה שלי ועברו מה שעברו."

 

 

מה אמרתם לילדה?

 

"הראיתי תמונה לילדה, קצת לא האמנתי שילד בגיל כזה יכול לזכור – אבל היא ראתה את התמונה ונבהלה וקפצה אחורה מיד.

שאלתי אותה: "מה זה?"

היא אמרה: "זאת יהודית."

-ואת אוהבת אותה?

– "כן. יהודית היא חברה"

 

כל הילדים בגן היו כמו רובוטים, כולם חזרו ודקלמו: "יהודית חברה, אנחנו אוהבים את יהודית", ממש מתוכנתים.

ואז שאלתי אותה מה היא עשתה לך?

ואז היא התחילה להרביץ ולצבוט את עצמה. פה כבר נשברתי. זה שלח אותי לחדר לצד להתחיל לבכות כמו ילד. בכי של עצבים ותסכול. הסיפור הזה גרם לי לאבד אמון בבני אדם, לא רק בגננות. 

"הסבתא של הילדים" ככה קראו לה.. בהתחלה האשמתי את עצמי שנכשלתי כהורה, אבל אני מבין שלא היה בידיים שלי."

 

sss

הולך לכל הפגנה, תומך בהורים נוספים וחלק מ"מטה המאבק". מאיר מפגין נגד הסייעת החשודה בהתעללות

 

"שכל אחת שמתעללת תדע שלא יהיה לה רגע שקט"

 

מאז התפוצצות הפרשה, מאיר מגלה מעורבות מקסימלית בכל הסיפור.  עוקב אחרי כל ההתנהלות המשטרתית והדיונים המשפטיים, ובעיקר מגיע לכל הפגנה. יחד עם הורים נוספים, מגנים אחרים עם סיפורים דומים, הם תומכים אחד בשני בהתמודדות הלא פשוטה עם חלום הבלהות של כל הורה לילדים.

 

אתה הולך לכל הפגנה, גם מחוץ לעיר…

 

"זה חשוב לי להפגין ולהראות נוכחות, להפיץ פה מסר, למען יראו וייראו. אני רוצה שכל גננת וסייעת  מתעללת תדע שלא יהיה לה רגע של שקט עד שימוצה איתה הדין.

אני מאמין שבסוף יש כאן עניין של רווח והפסד. יש פה רוע טהור, אנשים שבאו לטפל בילדים קטנים, במעון…, מה חשבתם? ברור שיהיה בכי, וחוסר הקשבה ושינה.. אבל לבוא ולעשות מה שעשיתם? זה לא ייתן לי מנוחה ואני לא אתן לאשמים להתחמק."

 

איך הילדה מרגישה היום?

 

"היא מתקשה לישון, כל הילדים… מתעוררים באמצע הלילה, מבטאים רגשות במכות, פתאום באים וצובטים.. זה מה שהם למדו. מצד אחד למדו לומר "יהודית חברה ואני אוהבת אותה", ומצד שני למדו לקבל מכות מהאדם הזה."

אנחנו משתדלים לא להציף את זה אצלה, אנחנו מאמינים בלחבק ולעטוף בהמון חום ואהבה, בתקווה שזה יישכח.. אחרי הכל אלה ילדים קטנים, הצלקת היא בעיקר לנו ההורים. אנחנו משתדלים לא להחסיר מילד אחר, אבל עוטפים אותה כמה שאפשר. גם הגורמים המקצועיים אליהם פנינו המליצו על אותה הדרך – חום ואהבה. אנחנו דור אחר, טרוד יותר בפרנסה, בקיום, ועכשיו כל הסדר עדיפויות משתנה, כי הילדה מעל הכל.

יש לי בת דודה עם 3 ילדים באותו הגן. אז מה עושים עכשיו? מוציאים מהמסגרות? אז איפה הילדים יהיו? דבר מוביל לדבר… אני רואה השלכות ישירות על הילדים ועל ההורים, כולי תקווה שזה מאחורינו."

 

 

"גדלנו וחונכנו לנתינה ועזרה לקהילה". מאיר יחד עם אביו, היזם איציק בן חמו

 

"מהיום שסבא נפטר – כל הנושא של "אוזן קשבת" לתושב לא קיים בעירייה"

 

הקטע הפוליטי הוא למעשה סיפור משפחתי: סבו של מאיר, הרב אלי בן חמו ז"ל, מי שהקים את תנועת "קול הלב" בתחילת שנות ה90, היה סגן ראש עיר וחבר מועצה מיתולוגי שראה בשליחותו הציבורית את העשייה המרכזית של חייו. גם דודו ואביו של מאיר התמודדו למועצת העיר בעבר, וכעת הוא , הדור השלישי, עולה למגרש הפוליטי.

 

מה המשמעות לגדול במשפחה כזאת?

 

"זה משהו שהוא חלק ממך, אתה גדל לתוך זה ורואה את זה יום יום, את הנתינה, העזרה, את המחויבות לציבור. אני הייתי מחובר לסבא יותר מכולם, הוא היה מסיים פגישות בעירייה ובא לאסוף אותי מהב"ס. הוא חינך אותי למעורבות, ינקתי את זה מילדות ממש.

 

גם אבא שלי (איציק) הלך איתו יד ביד, כל הדרך בפוליטיקה והיה צמוד אליו. זה טבעי מבחינתי להמשיך את המורשת של "קול הלב", (הוקמה ב1993), אני מעורב בפעילויות של גמ"ח לאורך כל השנה ובחגים במיוחד, אבל איך סבא עליו השלום היה אומר?  "יד ימין – שלא תדע מה יד שמאל עושה".  אנחנו לא מפרסמים את העשייה, אבל יש מי שיעיד. מלמד ילדים לבר מצווה שאין להם יכולת, וכו'".

 

אז למה בכל זאת פוליטיקה?

 

"כי זה המגרש בו מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על כלל הציבור.  אדם כפרטי או עמותה יכולים "לגעת" בכמה עשרות אנשים, כמה מאות. אני נתקל באטימות בלתי נסבלת של עיריית אשדוד ואגפיה. משפחות שמתדפקות על שערי הרווחה ולא מקבלות מענה. יש לעירייה את הכוח לעשות ולשנות, והיא לא עושה דבר."

 

 

אז אתה מבקש להציב אלטרנטיבה לשלטון וניהול העירייה הנוכחי

 

"אתה יודע, אני זוכר בתור ילד את צבי צילקר ז"ל  מסתובב ברחובות, בשכונות,  פוגש את הציבור בצורה בלתי אמצעית… אני חושב שגם אחרי 15 שנה בתפקיד,  מי שלא מעורה פוליטית או שלא יודע שיחיאל לסרי ראש העיר או שבטח לא פגש בו אישית. פשוט לא פוגשים אותו. זה ראש עיר, לא ראש ממשלה.

סבא שלי עליו השלום, במשך כל שנותיו בעירייה, פעמיים בשבוע הייתה לו קבלת קהל – ראשון ושלישי. ראשון בנושאי אכלוס, שלישי בנושאים כלליים, בלשכה בעירייה. "פוליטיקאי" היא מילת גנאי, אנחנו נציגי ציבור!.

"קמפיין הבחירות – מתחיל יום אחרי הבחירות.", הוא לימד אותנו שלא באנו להעביר 4 וחצי שנים על כסא ואז כמו כל הפוליטיקאים שרצים כל הזמן, לקראת הבחירות להתעורר ולעשות קמפיין של "עשיתי, והבטחתי ובלה בלה בלה…" אתה נבחרת לייצג את הציבור, לשרת את הציבור. יום יום."

 

כבר עם הכרזתך על ריצה בבחירות, הבעת תמיכה בברק סרי

 

"כן, אני לגמרי מאמין בבן אדם. יש כאן מערכת פוליטית שרצה בסביבות ה20 שנה עם אותם האנשים. אני מאמין ברוח החדשה והאנרגיות החדשות שברק מביא עמו. צריך לעשות כאן ריענון העיר צמאה לשינוי ואני יודע שהקהל שלי מאמין בי וסומך עלי."

 

היו עליך לחצים ממועמדים אחרים לראשות העיר?

 

"כולם פנו אלי."

 

גם יחיאל?

"גם."

 

מה דעתך עליו?

"יחיאל הוא אדם טוב, שבא ועשה וניסה…, אבל מה שלא נעשה ב-3 קדנציות, כבר לא ייעשה ברביעית. צריך להודות לו על מה שעשה למען העיר, אבל הגיע הזמן לעשות שינוי."

 

מה עם שאר המתמודדים?

"חלקם היו בקואליציה, ולא עשו מספיק עבור העיר ותושביה. ולעומתם, אלה שהיו באופוזיציה – התרגלו במשך השנים להיות במקום של הצעקות מבחוץ, הם יודעים רק להתנגד ולא השכילו בשום שלב להיות חלק מעשייה כלשהיא. מבחינתי הם אותו חלק ממנגנון ישן שצריך לרענן."

 

מה דעתך על המועמדות של אבי אמסלם?

"הוא והמשפחה שלי חברים מילדות. אבי הוא איש שטח אמיתי, וגם הוא הבין, גם אם באיחור – שהנהלת העיר חייבת ריענון דחוף. דברים לא יכולים להימשך ככה."

 

מי יהיה ברשימה שלך?

"אנחנו קבוצה גדולה של אנשים שאכפת להם מהציבור, שהעשייה הציבורית היא חלק בלתי נפרד מהיום יום שלהם. אנחנו מגיעים מכל אשדוד, השכונות הוותיקות, החדשות, ומכל תחומי העשייה. אנשי חינוך, עסקים, משפט ועוד."

 

באילו תחומים תרצה לעסוק?

 

"האדם בונה את התיק, לא התיק בונה את האדם", לא חשוב הטייטל, חשובה העשייה. בראש ובראשונה אני רוצה להחזיר את הקשר בין נבחרי הציבור לבין התושבים, להחזיר את ה"אוזן קשבת", אחת לשבוע תהיה קבלת קהל , שעות מסודרות, דלת פתוחה.

הניכור של הנהלת העיר הנוכחית ההוא משהו בלתי מתקבל על הדעת. לא יכול להיות שתושב יבקש לפגוש נציגי ציבור ולא ייענה, לא מדובר כאן בראש ממשלה, מדובר באדם שגדל איתנו בעיר, דלת מול דלת. "

 

אני רוצה להמשיך את המסורת המשפחתית של סיוע לזוגות צעירים, ואני מתחייב לטפל בנושא של הילדים בגנים – נושא שהפך בעל כורחי לחלק מהווייה שלי.

אני לא אשקוט ולא אנוח עד שלא אדע שבאשדוד – כל הנושא מתנהל כמו שצריך – מבחינתי שזה יפתח כל ישיבת מועצה, עד שהנושא יבוא על פתרונו. יש לי משנה סדורה, יש לי תכניות עבודה ואני נחוש לפעול .

אף אחד לא מבין את זה כמוני. אני חוותי את זה, הילדה שלי הייתה בגן עם התעללות, הילדה מסמנת לי בגוף מה עשו לה.

אני חוויתי מה שאף נציג ציבור לא חווה.. קשיי פרנסה, דיור, התעללות במערכת החינוך… הם שמעו על זה, אבל אני חוויתי את זה, ומי שעבר את זה כמוני – הוא באמת יכול לשנות את הנושא.

 

לסיכום, איך אתה מעריך את הסיכוי להיבחר?

 

"אני יותר מאופטימי. אנחנו בקשר עם התומכים הרבים משנים קודמות ועם החברים והאנשים שהם בקשר איתם בכל השנה. אני מאמין של אנשים רבים יש את הכרת הטוב לעשייה רבת השנים של סבא שלי ז"ל, בזכותו יש מאות בתי אב באשדוד, אם לא יותר. . בקדנציה הקרובה אני אציג פתרונות ורעיונות שחשבתי עליהם, יש לי תכניות ברות ביצוע ואני אציג הכל לציבור.

אני מבטיח שבמשמרת שלי במועצת העיר, נחזיר הלכה למעשה את העסקה של "מה זה נציג ציבור".

 

"הגיע הזמן להודות ליחיאל לסרי ולהיפרד. ברק סרי מביא את האנרגיות החדשות והדרושות לשינוי בעיר". מאיר וברק סרי

imageעוד כתבות

baner

10 מבטים חדשים על אשדוד – פסטיבל הליכות ג'יין 2024

11:01 | 19/05/2024
baner

רובע ט''ז: הורי ילדי הגנים במתח לקראת השינויים הצפויים בבי''ס גוונים

10:19 | 17/05/2024
baner

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

09:01 | 17/05/2024
baner

מציל ביומיום, לוחם מילואים מצטיין במלחמה: יוחאי וזנה מאשדוד

08:30 | 17/05/2024
baner

מרגש: הלוחם שנפצע אנושות והרופא שהציל את חייו עם מסר לעתיד ורוד

20:25 | 13/05/2024
baner

76 שנים ביום אחד: בית החולים אסותא ביוזמה מרגשת עם התינוקות הנולדים

20:01 | 13/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

10 מבטים חדשים על אשדוד – פסטיבל הליכות ג'יין 2024

מאור לוי

11:01 | 19/05/2024

sss

רובע ט''ז: הורי ילדי הגנים במתח לקראת השינויים הצפויים בבי''ס גוונים

יניב יוסיף-אור

10:19 | 17/05/2024

sss

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

יניב יוסיף-אור

09:01 | 17/05/2024

imageעוד כתבות

baner

10 מבטים חדשים על אשדוד – פסטיבל הליכות ג'יין 2024

11:01 | 19/05/2024
baner

רובע ט''ז: הורי ילדי הגנים במתח לקראת השינויים הצפויים בבי''ס גוונים

10:19 | 17/05/2024
baner

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

09:01 | 17/05/2024
baner

מציל ביומיום, לוחם מילואים מצטיין במלחמה: יוחאי וזנה מאשדוד

08:30 | 17/05/2024
baner

מרגש: הלוחם שנפצע אנושות והרופא שהציל את חייו עם מסר לעתיד ורוד

20:25 | 13/05/2024
baner

76 שנים ביום אחד: בית החולים אסותא ביוזמה מרגשת עם התינוקות הנולדים

20:01 | 13/05/2024
WordPress Ads