רוצים שינוי: הצעירים שיוצאים להצביע לראשונה בבחירות באשדוד

ההגירה השלילית של אלפי צעירים אשדודים מהעיר בשנים האחרונות היא אחד מהנושאים הבולטים במערכת הבחירות הנוכחית. לרגל העובדה כי הגיל המתיר הצבעה לראשות הרשות המקומית הוא 17 בלבד, החלטנו לשוחח עם הדור הצעיר ולהבין מה חסר להם, למי יצביעו, מהן הבעיות בעיר וגם שאלנו מה דעתם על מועדון הנוער המובטח בגבעת יונה - שמכו פרויקטים רבים בעיר, נשאר בינתיים בגדר הדמיה

image 520 imageתגובות imageהדפסה
article

מה הנוער יצביע הפעם?

הנוער לשלטון: לא כל בני הנוער מודעים לכך, אבל כל מי שמלאו לו 17 שנים רשאי להצביע בבחירות המקומיות הקרובות, זאת בניגוד לבחירות הארציות, שם גיל הסף הוא 18. לאור עובדה זו,החלטנו לשוחח עם מספר בני נוער בגילאי 17-22 על מנת לבחון את הלך הרוח של הדור הצעיר בעיר לקראת רגע האמת- הבחירות המקומיות בעוד קצת יותר מחודש, ב31 לאוקטובר.

 

הנושאים בהם התמקדנו  נוגעים ישירות בחייהם של בני הנוער: מרכזי הבילוי בעיר, חופי הים, פעילויות הנוער וגם  ״מועדון הנוער״  בגבעת יונה שלמרות ההבטחות לפני מספר שנים, עוד במסגרת ׳שנת הנוער׳, עדיין לא נפתח.

 

עידן ספקטור (21): 

"בבחירות הקרובות לראשות העיר אני מתכוון להצביע, אך טרם קיבלתי החלטה למי. כך או כך, הייתי שמח לראות בעתיד עוד מתחמי אטרקציות בעיר כמו פארק מים, לונה פארק, חדרי בריחה, ברים ומועדונים כדי למשוך עוד קהילות צעירות שיוכלו לחסוך לעיתים נסיעות מחוץ לעיר, בידיעה שגם להן יש מקומות שווים בעיר.

 

יוצא לי להיות לא מעט ברשתות החברתיות ולראות תלונות רבות ומתמשכות על פקקים ועומסים עקב עבודות בנייה, תשתיות, שינוי מסלול בכבישים ועוד. עושה רושם שהדברים לא מתוכננים היטב והדבר משבש את זרימות הנסיעה של התושבים לאורך שעות היום ולא רק בשעות העומס. לי, באופן אישי, יוצא המון להרגיש את זה בזמני נסיעה והייתי רוצה שיעלו יותר את הנושא הזה כדי לראות היכן ניתן לשפר את הדברים".

 

על גבעת יונה אמר ספקטור: "אני חושב שזה פרויקט שיכול לתת חתיכת במה לקהילות הנוער באשדוד; מקום שאליו הם יוכלו להגיע, להתגבש ולייצר פעילויות שונות. אני מקווה שיוכלו להתחיל בהקדם האפשרי את התהליך. מאוד חבל לשמוע על המצב הנוכחי, העירייה לא יודעת מה היא מפספסת ומה היא יכולה להרוויח. באופן אישי, תחומי נוער ומפגשים פחות מדברים אליי מאחר ואני נמצא בשירות הצבאי שלי וכשאני חוזר הביתה אני מרבה יותר להיפגש עם החברים שלי, אך במידה ויתחילו ליזום מפגשים מסוג זה, אשמח להעיף בהם מבט ואף להגיע לאחד מהם על מנת לקבל רושם ראשוני".

 

 

sss

תקוע בפקקים. עידן ספקטור

שובל ביטון-שמה (בת 20)

"בבחירות האחרונות לא יכולתי להצביע בגלל שהייתי מתחת לגיל 17 אבל בבחירות הקרובות אני בוודאות אצביע, עוד לא יודעת למי כי אני צריכה לקרוא את המצע של המועמדים ולהחליט. אז מה חסר פה? לפי דעתי חסרה בעיר היענות כללית לעזרה עבור מגורים לצעירים. זוג חדש, שגדל באשדוד ורוצה להישאר בה, לא מצליח בגלל יוקר המחייה וזה גורם להרבה תושבים, אחרי שהם מתחתנים ומקימים משפחות, לעזוב את אשדוד בלית ברירה.

 

מקומות הבילוי העיקריים שלי הם הברים באזור התעשייה, הביג פאשן בכניסה לעיר ומסעדות באזור חוף קשתות. מצד שני, בכל הקשור לגבעת יונה: האיחור בפתיחת המועדון הוא הוכחה לכך שמקומות הבילוי לבני הנוער הם לא בראש הרשימה של מקבלי ההחלטות בעיר. זה יכול להיות רעיון נהדר לתת לבני נוער מקום להיפגש ומעין מקום מפלט ודרך נהדרת להכיר חברים חדשים או לבלות במקום בטוח ששייך להם".

 

עידן אוחיון (22)

 

"אני מרבה לבלות במגוון מתחמי הבילוי שיש בעיר, אך עם זאת, תמיד חסרו לי בעיר מגוון דברים. למשל, מקומות תעסוקה והשכלה שבעיר המדורגת שביעית בגודלה, קצת תמוה שאין בה. מלבד מכללה אחת מרכזית, אין אוניברסיטה בעיר המציעה מקצועות השכלה רבים. מקומות העבודה המרכזיים בעיר הם בתי העסקים וחנויות הפנאי שנמצאות במתחמי הבילוי, אך ללא שום עבודות הייטק ותעשייה. עם השנים הבנתי גם שהדבר העיקרי שעומד לנגד עיניהם של רוב תושבי העיר, הוא באשר לחוסר שחייב למלא – בעיית הכניסה לעיר אשר יש לה רק שתי כניסות ויציאות בלבד, דבר המקשה עליה בשעות העומס להכיל מספר נהגים כה גדול – דבר היוצר צוואר בקבוק שפוגע בעורק הראשי אל העיר ומחוצה לה".

 

נועם מרזוק (20)

 

"בבחירות אני מתכוון להצביע לכצנלסון. התחושה שלי היא שבני הנוער חייבים שינוי בעיר כדי שלצעירים יהיה יותר נוח להסתובב פה. באופן אישי, אני מרבה לבלות עם חברים, מדי פעם בחוף הקשתות, במסעדות או בפאבים (סאנסט, שלומפר, מטילדה). בלי קשר, אני פחות הולך לאירועי נוער, חוץ מפסטיבלים של אמנים כמו לדוגמא הפסטיבל האחרון עם דודא וליעד מאיר – אירועי הנוער בעיר פחות מדברים אלי כרגע".

 

טיפוס של פאבים. נועם מרזוק

רון לבשנקו (17)

 

"בבחירות הקרובות אני מתכוון להצביע וזה יהיה כנראה להלן גלבר. אחרי שעקבתי אחרי אחת מהישיבות בעירייה, ראיתי איך היא מדברת, כשהיא התייחסה על הערכים שהיא הגנה עליהם – פשוט התחברתי אליה.

חסרה לי תחבורה ציבורית בעיר בשבת והייתי רוצה שתחבורה ציבורית תעבוד גם בסופ"ש, כדי לתת מענה לנוער שאין לו רישיון ותלוי לחלוטין בהורים שלו (אם יש להם רישיון ורכב בכלל). בשביל לעבור מרחקים גדולים בעיר כדי או להגיע לים או לביג וכדומה, אין לחלקנו את היכולת.

 

על מרכזי הבילוי סיפר: "אני וחבריי לרוב מבלים בפארקים (י"א, י"ב) ולדעתי הם אחלה מקומות שמתחזקים אותם טוב וכיף להיות בהם. כמו כן אני אוהב את חוף י"א ואת חוף הקשתות, אני לא יודע יותר מדי על חופים אחרים אבל מה שאני אוהב בחופים של אשדוד שהם יחסית נקיים ומסודרים. מצד שני, אני לא שומע יותר מדי על מפגשים או פעילויות לנוער, אני יכול לומר שמהשומר הצעיר אנחנו עושים כל מיני פעילויות התנדבותיות בציבור, אז אני משתתף בהן בעקיפין.

 

לגבי מועדון הנוער, הרבה דברים בארץ לוקחים יותר זמן ממה שהם צריכים בפועל, אבל לדעתי זה רעיון ממש מגניב לעשות מועדון נוער בנקודה הגבוהה באשדוד (למרות שהיא בקצה העיר). אם צריך לחכות עוד קצת בשביל ביצוע הרעיון זה שווה את זה".

 

רוצה תחבורה ציבורית בשבת. רון לבשנקו

שילת ברנשטיין (18):

"אני תומכת בברק סרי כי אני רואה את הדאגה שלו עבור הצעירים בעיר, הוא דואג לעשות שינוי עבורנו.

בתור בחורה צעירה בת 18 אני ארצה שיהיה ראש עיר שחושב על העתיד שלי.

בנוסף לכל זה, בתור בחורה שמתניידת עם אוטובוסים ממקום למקום, המצב של התחבורה קשה. פקקים מטורפים, אין קווי לילה, הזמן לחכות בין אוטובוס לאוטובוס לפעמים בלתי אפשרי והשינוי שעשו עם הקווים באשדוד רק דרדר את המצב. אני בטוחה שמתי שברק סרי יעלה לראשות העיר, המצב ישתפר ויהיה טוב לכולנו".

 

 

 

 

שלי אגם (17)

 

"בבחירות האחרונות לא הצבעתי כי מלאו לי 17 רק השנה. אני לא יודעת למי הייתי מצביעה לפני חמש שנים, אבל לו רק היו מסבירים בתיכונים ברחבי העיר על נושא הדמוקרטיה והבחירות, ולא רק בחירות של מועצת תלמידים, אלא בחירות מקומיות, זה היה טוב יותר. אני חייבת לציין שרוב בני הנוער באשדוד לא מודעים לעובדה שמגיל 17 יש להם זכות הצבעה בבחירות המקומיות וזה מצער".

 

אני עדיין בלבטים לקראת הבחירות הקרובות, כי אני לא מרגישה שיש מועמד ששם את הצעירים במרכז. בתור מלש"בית זה משהו שחשוב לי מאד, לדעת שיש לי מקום לחזור אליו, מקום שדואג לי לבילויים, סיוע ועוד. העיר הזאת לא מספיק מדברת עבור צעירים. לאחרונה היא יותר מדברת לכיוון הנוער, אבל עדיין לא מרגישים בה את הצעירים. לא ראיתי מועמד ששם דגש על הדברים הללו וזה מאכזב מאוד.

 

אני מצפה שיהיה פה שינוי דרסטי. העיר הזאת מנסה להתקדם, אבל היא לא בכיוון הנכון. יש בלאגן כשמנסים להגיע למצב של תפסת מרובה לא תפסת. אני מצפה מאלה שייבחרו ומראש העיר הבא וגם מאלה שנמצאים בתפקיד כעת, להתאפס על עצמם ולבנות תכנית סדורה עבור הצעירים. זה לא מספיק מתווך לתושבים הצעירים, לדור הבא".

 

על מקומות הבילוי אמרה: "אני וחבריי מבלים בעיקר מחוץ לעיר וכשזה לא קורה אנחנו בעיקר באזור מרטין בובר, הייתי רוצה לראות מקומות נוספים בסגנון הרחוב הזה. כדי שהעיר הזאת תדבר לצעירים צריכים עוד מקומות בילוי. אני לא מדברת על ברים ופאבים, אלא על למצוא את השפה הנכונה עבורנו".

 

העיר לא מתקדמת בכיוון הנכון. שלי אגם.

בן יזראייב (21)

 

"מה שהכי חסר לי בעיר הם יותר מקומות בילוי ללכת אליהם, יותר מקומות להסתובב בהם. אני וחבריי אוהבים להסתובב בחופים של אשדוד, במיוחד בחוף המרינה, לידו גם בחוף באר שבע שיותר שומם. לקראת הבחירות, חשוב לי שבעיר  לא יכפו שום דבר, אני רוצה שאשדוד תהיה עיר ליברלית.

 

בתור אחד שמתעסק בתחום החינוך בבית ספר ׳קשת׳ בעיר, אני חושב שצריך הקדשת משאבים רבה יותר בתחום זה, שהוא  החשוב ביותר בחברה הישראלית – זה שמטפח את דור העתיד במדינה. תקציבים נוספים, כיתות קטנות ואפס סובלנות לאלימות הן רק חלק מהדברים שמערכת החינוך בכלל צריכה להתעסק ולפתור – אני מקווה שזה אכן יקרה.

 

אני מקווה מאוד שההבטחה למועדון נוער בגבעת יונה יקרה ויתממש, מפני שזה חשוב שיהיה מקום נוסף לבני הנוער לבלות בו בעיר, במיוחד עם נוף כה יפה".

 

צריך להשקיע יותר בחינוך. בן יזראייב

עדי קהרמני, בת 18:

"אני תומכת בברק סרי. לדעתי הגיע הזמן שהעיר שלנו תעבור שינוי ובשביל שזה יקרה, צריך ראש עיר שידאג לזה. אני רואה שחשוב לו מאוד השינוי עבור הצעירים משהו שחשוב לי בתור בחורה צעירה -ראש עיר שידאג לעתיד שלי.
בנוסף, אני בעד אחדות בין כולם וברק סרי הוא היחיד שיחבר את כל הקהלים, חילונים, מסורתיים, דתיים, חרדים, צעירים, וותיקים ואחרים.
ברגע שראשות העיר תגיע אליו- יוקמו מקומות בילוי חדשים, מקומות עבודה, לימודים, ואזורים חדשים בעיר שיעזרו לצעירים לקנות דירות.
בנוסף לכל זה התחבורה באשדוד במצב לא טוב, והפקקים מקשים מאוד והוא ידאג לשינוי שיעשה טוב עבור כולנו. לכן התמיכה שלי ושל משפחתי יגיע אליו וכולי תקווה שהוא יעלה לראשות העיר".

אושרי זנזורי (18)

"אני מתכוון להצביע בבחירות הבאות, אולי להלן גלבר שלקחה על עצמה לדאוג לצעירים באשדוד. אפשר לראות שהיא באה המון לפעילויות שלנו ומבקרת את הצעירים. מצד שני, אני שוקל להצביע אולי לברק סרי שהמצע שלו מרשים – הוא מבטיח לטפל בבעיית הכבישים ויוקר המחייה. יש לציין שגם יחיאל לסרי על הפרק – אולי הוא ימצא פתרון לבעיות הקיימות".

 

על הפעילויות בעיר לגילו אמר: "חסרים לי בעיר עוד מתחמי בילוי, אני חושב שמה שיש כרגע פשוט לא מספיק והרבה פעמים יוצא מצב שאנחנו, החברים, לא מוצאים לאן ללכת ונוסעים מחוץ לעיר. אם אנחנו נשארים כאן אז מבלים בעיקר באיזור גן העיר ואיזור התעשייה – אלו מקומות שיש מה לעשות בהם בלילה".

 

 

imageעוד כתבות

baner

רח' שבזי: רוכב אופניים חשמליים נפצע קשה בתאונת דרכים

17:02 | 23/05/2024
baner

ראשוני: שני חיילי ארה''ב נפצעו בעזה והובהלו לטיפול דרך נמל אשדוד

11:10 | 23/05/2024
baner

ראש מינהל החינוך אריה מימון להורי תלמידי 'מיתרים': "הכדור בידיים שלכם"

11:39 | 22/05/2024
baner

הלן גלבר ללסרי: דורשת הפחתת מחיר הקייטנות ומציעה לו ללמוד מרה"ע אשקלון

11:02 | 22/05/2024
baner

אלימות ללא הפסקה: גבר כבן 45 נדקר ברובע ב'

15:17 | 21/05/2024
baner

"זה רק קצה הקרחון": יניב קקון יו"ר תנועת 'אשדודים' על סערת מחירי הקייטנות

11:01 | 21/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

רח' שבזי: רוכב אופניים חשמליים נפצע קשה בתאונת דרכים

יניב יוסיף-אור

17:02 | 23/05/2024

sss

ראשוני: שני חיילי ארה''ב נפצעו בעזה והובהלו לטיפול דרך נמל אשדוד

יניב יוסיף-אור

11:10 | 23/05/2024

sss

ראש מינהל החינוך אריה מימון להורי תלמידי 'מיתרים': "הכדור בידיים שלכם"

יניב יוסיף-אור

11:39 | 22/05/2024

imageעוד כתבות

baner

רח' שבזי: רוכב אופניים חשמליים נפצע קשה בתאונת דרכים

17:02 | 23/05/2024
baner

ראשוני: שני חיילי ארה''ב נפצעו בעזה והובהלו לטיפול דרך נמל אשדוד

11:10 | 23/05/2024
baner

ראש מינהל החינוך אריה מימון להורי תלמידי 'מיתרים': "הכדור בידיים שלכם"

11:39 | 22/05/2024
baner

הלן גלבר ללסרי: דורשת הפחתת מחיר הקייטנות ומציעה לו ללמוד מרה"ע אשקלון

11:02 | 22/05/2024
baner

אלימות ללא הפסקה: גבר כבן 45 נדקר ברובע ב'

15:17 | 21/05/2024
baner

"זה רק קצה הקרחון": יניב קקון יו"ר תנועת 'אשדודים' על סערת מחירי הקייטנות

11:01 | 21/05/2024
WordPress Ads