דירות יקרות וריקות: לאן נעלמו העולים הצרפתים שהגיעו העירה בשנים האחרונות?

תחקיר של ''דה-מרקר" חשף כי עולים צרפתים רבים החליטו לנטוש את אשדוד לערים אחרות כמו נתניה ואשקלון ואף לחזור לארץ מולדתם. שכונת המרינה שהפכה לסמל העלייה הצרפתית שינתה את פניה מאז החלה ההגירה השלילית – אז מה עושים מכאן הלאה?

image 710 imageתגובות imageהדפסה
article

שכונת המרינה מאבדת את הצרפתים. (צילום : מני בן הרוש)

בקיץ החולף נראו פחות תיירים צרפתים באיזור המרינה בעיר ובתחקיר של אתר ”דה-מרקר” נחשפה הסיבה: מתברר כי בשנים האחרונות, מאז הרכישות הרבות של העולים מצרפת ארצה, היורו נחלש, המס עלה ומחירי הדירות בכל המדינה רק טיפסו. הדבר הביא לכך שיותר ויותר עולים צרפתים החליטו למכור את הנכס שלהם או לעזוב לערים אחרות. בבדיקה שנערכה התברר כי רוב העולים עזבו לנתניה, ראשון לציון, אשקלון וי-ם, בעוד אחרים אף חזרו לצרפת.

 

 

בדו”ח שפורסם לפני שלוש שנים על ידי מבקר העירייה, שלמה בן עזרא, הוא כתב: “אשדוד החמיצה הזדמנות גדולה. הירידה במספר העולים והתגברות תופעת החזרה לצרפת, נובעות בעיקר מאי הצלחת תהליך הקליטה”. על פי הדו”ח מספר העולים יורד משנה לשנה כאשר ב2019 נרשם שיא שלילי של 140 עולים בלבד.

 

 

גם בקרב תושבי העיר הורגש כי פחות צרפתים ישנם בשנה החולפת, ובטח בקיץ שזה עתה הסתיים. אחד מבעלי המסעדות בחוף אמר בנושא: “היו פחות צרפתים בקיץ האחרון, אבל יכול להיות שזאת השפעה של הקורונה או של יוקר המחיה פה. ייתכן שהם פשוט מעדיפים חופשה ליד הבית. אלה שיש להם כאן דירות עוד מגיעים, אבל באופן כללי חלה ירידה”.

 

 

שכונת המרינה שהייתה לסמל צרפתי הפכה לסמל של דירות ריקות מאדם. חושך בלילות ותריסים מוגפים בשעות היום. בעלת עסק בשכונה, ששמה לב למגמה, התייחסה אף היא למצב: “כולם בעיר יודעים שהם עוזבים. חלק בכלל לא התכוונו לגור פה, קנו את הדירות להשקעה. בגלל זה יש הרבה דירות ריקות במהלך השנה. אבל העובדה שחלק מהן חשוכות בערב גם בימים האלה מלמדת שהקיץ הם אפילו לא הגיעו לביקור קצר”.

sss

עוזבים בגלל היעדר תשתיות, חינוך בירידה וסיבות נוספות. שכונה המרינה

מבירור שנערך התברר כי מחירי הדירות האמירו משלושה מיליון ש”ח עד לחמישה מיליון ש”ח והדבר הביא לכך שהצרפתים לא מצליחים למכור את הנכס שרכשו. אחד העולים מצרפת, שמתקשה למכור את הדירה שלו, ניסה לשפוך אור על המצב הסבוך וסיכם את פני הדברים: הכל מתחיל בכך שאין שום השקעה בעיר הזאת. כבר שנה וחצי שאין קונה לדירה ולדעתי זה בגלל שאין חינוך טוב. אגב, בשכונה שלנו אין אפילו סופרמרקט”. יש לציין כי הבחור מבקש למכור את הדירה שלו ב11 מיליון ש”ח, אחרי שרכש אותה בחמישה מיליון לפני עשר שנים. מדובר בדירה עצומה המשתרעת על שטח של 420 מ”ר בארבעה מפלסים שעברה שיפוץ. “אני מכיר חמש או שש משפחות של צרפתים שעזבו את אשדוד. רובם עוברים לנתניה או לרעננה. אשדוד כבר לא מדברת לצרפתים. פעם היא הייתה יעד משמעותי עבורנו, אבל היא פספסה בגדול. במרינה אין כלום, אין מספיק גני ילדים ובתי ספר, אז ההורים נאלצים להסיע את הילדים בבוקר – העיקר שבונים כיכר עם מים”.

 

 

מעיריית אשדוד נמסר: “רק 12 מהדירות שבעליהן לא גרים בנכס הן בבעלות עולים מצרפת. המרינה היא אזור מבוקש ומאוכלס, וחלק מרובע הסיטי המתפתח. בקרוב, עם קבלת מתחם המרינה והמעגנה לידי העירייה, ניתן יהיה להשלים את הפיתוח בכל המתחם. בהקשר זה יודגש כי פתיחת בנקים ועסקים אינם באחריות העירייה. נבנו באזור ארבעה גני ילדים באופן שתואם את הנתונים הדמוגרפיים, ועד לבניית בית ספר נוסף במע”ר דרום, אזור הרישום הוא לרובע י”א הסמוך. אשדוד, כעיר קולטת עלייה בכל שנותיה, שמתגוררת בה גם קהילה גדולה של עולים מצרפת, תמשיך לקלוט עולים מכל הקהילות”.

 

 

 

imageעוד כתבות

imageתגובות

בודק...