"נקראתי להציל את המועדון ואני לא מתכוון לוותר" – דוד רביבו בראיון ראשון

בראיון ראשון ובלעדי, דוד רביבו מאמן הפועל אדומים אשדוד מספר על המצב הלא פשוט של הקבוצה ("להתחיל עונה עם מינוס 12 נקודות והרבה שחקני נוער זה אתגר"), על היתרון שלו כמאמן אחרי קריירה מרשימה כשחקן ( "יש לי ביצים יותר מלאחרים ואין אצלי חסינות בהרכב לאף שחקן") - וגם לא חוסך בביקורת על חלק מהקהל: "חלק מהם נשאר אנטי למה שקורה בקבוצה".

image 1707 imageתגובות imageהדפסה
article

מוצא נקודות אור, מאמין במועדון ובדרך שלו. דוד רביבו ביציע (מדיה אדומים אשדוד)

בגיל 44, אחרי קריירה מאד מוצלחת כשחקן מוביל בליגת העל והופעות בכל הנבחרות הלאומיות, אך ללא ניסיון באימון קבוצת בוגרים –  דוד רביבו, אחד מהכדורגלנים הגדולים שצמחו בעיר אשדוד – נקרא לדגל וקיבל על עצמו את המלאכה הלא פשוטה להשאיר את הפועל אדומים אשדוד בליגה הלאומית כנגד כל הקשיים והסיכויים.

 

אחרי תשעה מחזורים, מצב הקבוצה אינו מבשר טובות. לצד נק' אור פה ושם, הקבוצה עדיין אינה נראית מחוברת ונחושה מספיק, מאזן הנק' עדיין נמצא במינוס, גם השערים מבוששים להגיע, והחשש לרדת לליגה השלישית בסוף העונה מתגבר עם כל הפסד.

 

המועדון עבר בשנה האחרונה אנדרלמוסיה שלמה שיכולה לקרות לקבוצות אחרות גם לאורך עשור. ההנהלה כולה התחלפה, שחקנים רבים שהביאו את הקבוצה לצמרת אשתקד, עזבו בשל הפירוק  – שהביא את  האדומים לפתוח את העונה עם מינוס 12 נקודות.

 

אך לא אחד כמו דוד רביבו, שעבר דבר או שניים בכדורגל – ירים ידיים.

רביבו פתח את העונה על הספסל בתפקיד עוזר המאמן של חיים לוי, שפוטר אחרי שלושה שבועות בלבד. לאחר הפיטורים, דוד נענה לבקשת ההנהלה ולקח את שרביט האימון, ובינתיים למרות התוצאות הפחות טובות, ממשיך לשאוב אופטימיות.

 

"עברו תשעה משחקים והבנייה למען האמת הייתה מהתחלה מבחינתו לא הכי אידיאלית והתחלנו מאוחר אחרי גביע הטוטו. ברגע שפנו אליי בהתחלה להיות עוזר מאמן לא היססתי ואמרתי להם שאני מוכן. חיים לוי העביר שניים-שלושה אימונים ואז הוא לא הסתדר עם ההנהלה. לאחר שפוטר,  ואמרו לי 'דוד בוא תיקח את המושכות' ולא פחדתי מהסיטואציה".

 

 

ש. יש מה להפסיד בסיטואציה כזו?

 

"בוודאי. יש הרבה מה להפסיד ואנשים לא מבינים שגם אם אתה מתחיל במינוס 12 נקודות, אתה לוקח סיכון של ירידת ליגה ובטח עם חומר שחקנים שנחשב בעיניי אנשים ככלא מספיק טוב וחזק, אבל אני אמרתי שזה אתגר מבחינתי וגם אם יש לחץ של להפסיד, אז אפשר לקחת אותו לכיוון חיובי. במשחקים האחרונים אלילת המזל לא הייתה אתנו, אבל נעבוד קשה ואני מאמין שגם המזל יהיה אתנו".

 

sss

בקשר קרוב עם ההנהלה. יש גיבוי ויש אמון. ספסל האדומים (מדיה אדומים אשדוד)

 

ש. איך בעצם נוצר הקשר בינך לבין ההנהלה וכמה אתה מרגיש שיש גב מהם?

 

"עבדתי במשך 3 שנים במכבי תל אביב במחלקת הנוער ושמחתי שקראו לי להיות המאמן בטח במועדון כזה שהייתי גם שחקן עבר פה וגם עליתי איתם ליגה. אני מכיר את הנפשות הפועלות אם זה מלכי או האחים פרקש או יוסי כנפו והם עובדים ימים כלילות למען הקבוצה."

 

"אני מרגיש שיש לי גיבוי מלא כי גם ההנהלה מבינה את כל הבעיות גם המקצועיות וגם מה שהיה עם ההכנה לעונה. העיקר היה להחזיק את המועדון הזה בחיים ונלחם כולם עד הסוף כדי להשאיר את המועדון הזה בליגה".

 

 

רביבו אמנם לא אימן קבוצה בוגרת עד לפני חודשיים, אבל מבחינת השנים בהן כיכב על כר הדשא באצטדיוני הכדורגל השונים בארץ, ניתן בוודאי לומר בפה מלא שמדובר לא רק באחד השחקנים הגדולים שיצאו מאשדוד, אלא גם באחד המוכשרים שידע הכדורגל הישראלי בעשרים השנים האחרונות. הקשר שגדל בקבוצת הבוגרים של מכבי תל-אביב וזכור כמובן כשחקנה של מ.ס אשדוד, מחזיק בתואר מלך הבישולים בכל הזמנים ולאחר שסיים את הקריירה באדומים אשדוד עם העלייה לליגה א', הוא הספיק להיות מאמן התקפה ולסגור מעגל במועדון הצהוב מתל-אביב.

 

"אני מבין לליבם של האוהדים הנהדרים של הקבוצה שרוצים לראות קבוצה אטרקטיבית ומנצחת, אבל צריך שתהיה סובלנות. במקום לרדת לליגה ג', התחלנו מהליגה הלאומית ואני חושב שנבנה משהו טוב שיישאר גם להמשך הדרך ואני מקווה שהתוצאות יהיו טובות בהמשך. יש לנו המון שחקנים צעירים וזה לא תירוץ, אבל יש 6-7 שחקנים בהרכב שסיימו גיל נוער והכלים האלו טובים ואני מקווה שנדע להתמודד כמו שצריך ולא נפספס את הרכבת".

 

רביבו בימיו כשחקן האדומים. נשאר עם השחקנים הצעירים לבעיטות חופשיות אחרי האימון ומשמש דמות לחיקוי (מדיה אדומים אשדוד)

ש. איך באמת מנהלים סגל כזה צעיר ועם כזה לחץ?

 

"אני משתדל לתת לשחקנים הצעירים מהניסיון שלי. עבדתי 3 שנים בתור מאמן התקפה בנוער של מכבי תל אביב ואני בסוף אימון נשאר עם השחקנים ועובד אתם על טכניקה והרמה ובעיטה ואני נותן להם את הכלים שיהיו להם להמשך ואם הם ייקחו את הלמידה הזו ויידעו ליישם אותה אז הם רק ירוויחו".

 

"כשאנחנו הבאנו את השחקנים זה בעיקר היה מטעמי תקציב שלא היה גבוה –  גם לא לליגה הלאומית. ברור שמנטלית זה לא פשוט להרים שחקן צעיר אחרי תוצאה פחות טובה, אבל אני והצוות דואגים לתת להם את הביטחון שהם צריכים על מנת שהם יתנו את המאה אחוז בכל משחק ואני מקווה שנדע לשמור על הגיבוש של חדר ההלבשה גם בניצחונות וגם בהפסדים. גם פסיכולוגית להתחיל ב-12 נקודות מינוס זה לא פשוט עבור חברה צעירים שעושים את הדריסת רגל הראשונה שלהם בכדורגל בוגרים".

 

ש. מה הערך שאתה כשחקן עבר מביא למועדון הזה?

 

"אני מאמין שיש לי ביצים יותר גדולות מלאחרים. אין אצלי חסינות בהרכב לאף שחקן. מבחינתי אם שחקן מהנוער יהיה טוב באימונים בשבוע מסוים ושחקן יותר מנוסה ממנו יהיה פחות טוב, אז בהרכב בליגה השחקן מהנוער ישחק".

 

 

ש. הבלם טל מכלוף עזב אתכם ממש לפני תחילת הליגה וגם צ'יקו אופואדו הרכש הנוצץ לא בדיוק פוגע.

 

"לא היה בתכנון שטל יעזוב אבל הוא עזב ולא בוכים על חלב שנשפך. הציפיות משחקן ברמה של צ'יקו תמיד גבוהות. יש משחקים פחות טובים מבחינתו אבל הוא משתדל ואני מאמין שברגע שייכנס השער הראשון אז הוא יבקיע עוד שערים וזה חשוב לנו כי הוא החלוץ המוביל".

 

לישי ביטון (מימין) מזכיר לו את עצמו, צ'יקו אפואדו (משמאל) ישתחרר אחרי הגול הראשון (מדיה אדומים אשדוד)

ש. כמה עתיד הקבוצה תלוי ברגליים של לישי ביטון?

 

"גם כששיחקתי אתו ביחד הייתי אומר לו תמיד שהוא מאוד מזכיר אותי גם בהתנהלות שלו, גם בהתנהגות וגם במשחק. ייאמר לזכותו שגם עכשיו כשהוא פצוע בשרירי הבטן ולא הרבה יודעים את זה, הוא נותן את ה200 אחוז למרות הכאבים גם כשהוא לא ישן בלילות ומשחק פצוע. זה אחד שאוהב את המועדון וזה היופי שבאדם הזה. הוא מנהיג גם בחדר ההלבשה וגם על כר הדשא וברור שאם נישאר בליגה בסופו של דבר אז זה הרבה גם יהיה בזכותו".

 

 

 

 

המועדון האדום שקם בחזרה לצד עירוני אשדוד ב-2015 ידע המון ימים יפים והקהל המסור כבר ראה ביום בהיר אפילו איך בפעם הראשונה הקבוצה עוד יכולה להגיע אל ליגת העל. אלא שכל הטלטלה וחילופי הכיסאות בגזרת הניהול והשחקנים, גרמו לדעת רביבו גם לאיבוד האמון של חלק מהקהל –  בקבוצה עצמה.

 

"הקהל צריך להבין שוב שהלכו 14 שחקנים מהעונה הקודמת וגם התקציב לא אותו דבר, אבל זה לא מעניין אותם. אני מקווה שהקהל יחזור יותר למגרשים כי זה השחקן ה-12 שלנו והקהל של אשדוד משמעותי מאוד בליגה הזו".

 

ש. אתה מרגיש שהקהל מבין לעומק את הסיטואציה הלא פשוטה של המועדון?

 

"הקהל ער לסיטואציה של המועדון אבל הוא לא בא מספיק לקראתו. חלק מהקהל ייאמר לזכותם שהם באים ומעודדים אבל חלק מהקהל נשאר אנטי למה שקורה בקבוצה. הם צריכים להבין שיש דברים מעבר, שהקבוצה או ההנהלה לא משתפת אותם ושכחו שמתחילים עם 12 נקודות ושהתקציב לא אותו תקציב ושהקבוצה נבנתה מאוחר. קשה להביא שחקנים ברמה גבוהה מבחינת התקציב".

 

ש. כמה הליגה הזו תובענית גם ביחס למאמנים?

 

"לדעתי אחרי חודש-חודשיים לבוא ולפטר מאמן ולהחליף מאמנים כמו גרביים זה לא הדבר הנכון, אבל זה שיקול שיש לכל מועדון ולכל הנהלה.  אמנם מה שמכריע זה הקטע התקציבי אבל לא נשכח שניצחנו גם את עפולה שיש לה תקציב גבוה וגם את רמת גן שהם פי 6 מהתקציב שלנו ומול אחי נצרת עשינו תיקו שהם עם תקציב פי 10 מאיתנו, אבל כשהלב והנשמה על המגרש אז התקציב לא פקטור משמעותי".

הקבוצה צריכה את הקהל מאחוריה יותר מתמיד עכשיו. קהל אדומים אשדוד (מדיה אדומים אשדוד)

 

ש. אפשר להגיד שכשאתה היית על הקווים הקבוצה הצליחה יותר.

"ארבעה משחקים לא עמדתי על הקווים כי עדיין לא עברתי בבקרה התקציבית. כשאתה לא על הקווים זה שונה ואני מאמין שההנהלה תעביר אותי בקרוב בבקרה וזה יהיה משמעותי לשחקנים. מאמין שבשבוע הקרוב זה יקרה. כשהייתי על הקווים ניצחנו".

 

ש. לסיום, כמה אתה אופטימי לגבי המצב של המועדון והסיכויים לשרוד בליגה?

 

"אני מאמין שאמשיך לאמן ואני התחלתי דרך. אני עדיין לומד ותמיד יש ממי ללמוד ומה ללמוד ואני מקווה שהדרך שלי עוד תהיה ארוכה וטובה. מבחינתי אם נישאר בליגה זה יהיה כמו עליית ליגה".

 

 

imageעוד כתבות

baner

פסע מעלייה: קבוצת הנשים של עירוני אשדוד עם הפנים ללאומית

00:01 | 19/05/2024
baner

הכי טובה בפלייאוף: מ.ס סיימה עונה עם ניצחון ביתי מול הפועל ירושלים

20:39 | 18/05/2024
baner

רגע לפני הפלייאוף: אורי קוקיה פוטר ממכבי אשדוד

20:19 | 18/05/2024
baner

פרק הסיום: מ.ס מתכוננת להפועל ירושלים - אלון חזן עתיד להצטרף

15:48 | 17/05/2024
baner

יד מכוונת? בעירייה מקדמים מהלך לפירוק עירוני והאדומים

14:01 | 17/05/2024
baner

מהטיל קרקע-אוויר של קאפלה ועד ההתעלות במאני-טיים: סיכום העונה של עירוני אשדוד

12:32 | 17/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

פסע מעלייה: קבוצת הנשים של עירוני אשדוד עם הפנים ללאומית

מאור לוי

00:01 | 19/05/2024

sss

הכי טובה בפלייאוף: מ.ס סיימה עונה עם ניצחון ביתי מול הפועל ירושלים

מאור לוי

20:39 | 18/05/2024

sss

רגע לפני הפלייאוף: אורי קוקיה פוטר ממכבי אשדוד

מאור לוי

20:19 | 18/05/2024

imageעוד כתבות

baner

פסע מעלייה: קבוצת הנשים של עירוני אשדוד עם הפנים ללאומית

00:01 | 19/05/2024
baner

הכי טובה בפלייאוף: מ.ס סיימה עונה עם ניצחון ביתי מול הפועל ירושלים

20:39 | 18/05/2024
baner

רגע לפני הפלייאוף: אורי קוקיה פוטר ממכבי אשדוד

20:19 | 18/05/2024
baner

פרק הסיום: מ.ס מתכוננת להפועל ירושלים - אלון חזן עתיד להצטרף

15:48 | 17/05/2024
baner

יד מכוונת? בעירייה מקדמים מהלך לפירוק עירוני והאדומים

14:01 | 17/05/2024
baner

מהטיל קרקע-אוויר של קאפלה ועד ההתעלות במאני-טיים: סיכום העונה של עירוני אשדוד

12:32 | 17/05/2024
WordPress Ads