"למה מחכים? שיקרה כאן שוב אסון?" עובד עיריית אשדוד נותר ללא קורת גג וישן ברחבת העירייה

מזה שלוש שנים שמרדכי (מורדי) ללום, עובד עיריית אשדוד לשעבר - חי ברחוב. בלילות האחרונים תוכלו למצוא אותו ישן מתחת לבניין העירייה, קופא מקור במזג האוויר החורפי, מחכה שמישהו מבין מעסיקיו לשעבר בעירייה– "החל מראש העיר ועד למנקות הבניין" לדבריו, יוכל להזיז דברים ולעזור לו מול הרווחה על מנת למצוא לו פתרון דיור. " אדם אחד כבר הצית עצמו למוות וגם לי עברו מחשבות אובדניות מרוב מצוקה. בעירייה מחכים שעוד פעם תהיה כאן טרגדיה?" הוא זועק בכאב. בעירייה מגיבים: "מנהל הרווחה עושה ככל יכולתו על מנת לסייע, אולם לצערנו הוא מסרב לכל הצעה אשר מוצעת לו"

image 3817 imageתגובות imageהדפסה
article

מרדכי ללום על רקע עיריית אשדוד (צילום: חנבו אמר)

לבד על מזרן בכוך בתוך הקיר, בלילות הקרים: מרדכי (מורדי) ללום (53), עבד במשך 11 בעיריית אשדוד (משנת 2009). בתחילה כאב בית בבית ספר יסודי בעיר, לאחר מכן במוקד העירוני ובתפקידו האחרון היה כאיש תחזוקה בבניין העירייה.

לפני כ- 3 שנים הפסיק לעבוד בעקבות מצב נפשי שהלך והתדרדר, שכן הוא מטופל אצל פסיכיאטר למעלה מ-15 שנה. בעבר היה נוטל כדורים וכעת מטופל בקנאביס רפואי. הטריגר אצלו התחיל עוד בילדות מאוד קשה שחווה – יש לו אמא נכה ואבא שעזב בגיל 3, הרווחה לקחו אותו ושני אחיו לפנימייה בגבעת שמש ובשנה השנייה, הוא מספר "היה שם מדריך בשם שלמה שהיה מתעלל בי מינית עד גיל 18. אפילו שהגשתי תלונה בגיל 12 לא היה מי שיקשיב לי".

הבית התפרק, סובל מטראומות ואינו מסוגל לעבוד

מורדי נשוי אבל לא חי בבית עם אשתו והילדים. הוא מגיע לפעמים לארוחות שישי… נכון להיום, הוא נשוי+ 4 ילדים, אלא שהיום (חמישי) הוא מתגרש מאשתו בפעם השנייה. השניים היו נשואים במשך 20 שנה, התגרשו וחזרו לחיות יחד בעידוד הרווחה באשדוד שהבטיחו להם שנישואין יעזרו להם לקבל תמיכה.

בפועל, לטענת מורדי לא רק שקיבלו דחיות לבקשות שלהם על אף שהוא עומד בכל הקריטריונים של הדיור הציבורי, הדבר רק הרס עוד יותר את היחסים ביניהם.

"אם אני נכנס לוויכוחים בבית אני קם והולך וגם חוטף בראש ש"זה מה שאתה יודע, רק לברוח". מצד אחד זה נכון, מצד שני אני צריך עזרה ושיקום לנפגעי פגיעה מינית, חרדות, הכל…  אני לא מצליח להתמודד עם כל כך הרבה דברים וקשיים ומתחנן לעזרה. אישרו לי טיפול אבל זה לא יכול להיות בר ביצוע אם אני מתגורר ברחוב ואין לי קורת גג", הוא מספר.

 

אתה לא יכול לצאת לעבוד? בשום עבודה?

"אני סובל מהתפרצויות. אני לא אדם אלים חלילה, מדבר תמיד יפה ולא אלים. אבל אני מאבד את זה, סובל מהתקפי חרדה, לא יכול להיות במקום סגור – סוג של קלסטרופוביה, מתפרק בבכי. למשל כשעבדתי כאב בית בבית הספר, הגעתי למצב שכל שני וחמישי המנהלת הייתה מעלה אותי לבירור, כי הייתי נעלם, לקוח גם לא מעט חופשים כדי לנסות לסדר דברים.

יש לי בת בגיל 18 שעברה מקרה קשה שבגינו קיבלה 100% נכות, שזה כמו לטפל בעשרה ילדים… אני לא מסוגל לא להכיל את זה כי יש לי טריגר וחרדות שמתעוררים מילדות שלי ומה שאני עברתי ועדיין הייתי מנסה לעזור לה, לקחת אותה לטיפולים, לאבחונים… מעבר לזה נפצעתי פיזית לפני כשנה – נפלתי וקיבלתי מכה בגב ובראש ופינו אותי עם אמבולנס אבל מכיוון שלא הגשתי תלונה "בזמן", בביטוח לאומי אמרו לי שאני לא יכול לקבל הכרה כי עברה שנה מאז המקרה… הסברתי להם שלא דיווחתי בגלל המצב הנפשי שלי, המשפחתי שלי…"

 

חי ככה, מתחת לבניין עיריית אשדוד (צילום: חנבו אמר)

"עובדי העירייה דואגים לי, אבל ברווחה איימו עלי שיביאו לי משטרה אם לא אתפנה"

שנים שעבדת בעירייה ואתה מכיר אפשר לומר את כולם. אין אף אחד שנחלץ לעזרתך ומנסה למצוא פתרון למצב?

"המנכ"ל אילן בן עדי ניסה לעזור לי, גם סגן ראש העיר מר אבי אמסלם, מנהלת לשכת ראש העיר דינה בר אולפן, איריס נפתלי… עד לראש העיר יחיאל לסרי הגעתי. בסופו של דבר, על אף השכר הנמוך שאני מקבל מהביטוח הלאומי ואחוזי הנכות שלי – קיבלתי יותר מפעם אחת דחייה לבקשה לדיור. רונית צור וכל עובדי הרווחה לא באמת עוזרים לי, אין להם פתרון עבורי.

באמת שאני אוהב את כולם. כל עובדי העירייה עוטפים אותי ונותנים לי תחושה של משפחה – מפנקים בקפה בבוקר, מביאים לי לאכול. כל הזמן שואלים אותי "אתה צריך משהו?", מזדהים איתי .. בסופו של דבר הכול מתנקז  לרווחה –  אני יושב פה מולם. אני יש לי עסק עם הרווחה, אין לי עסק עם עובדי העירייה וברווחה אין להם פתרון בשבילי. יושבים מולי ובמקום שאני אצעק הם צועקים עליי. עכשיו בכלל הכי חושב להם שאני לא אהיה יותר ברחבה של העירייה ואפילו איימו עליי שיזעיקו לי משטרה."

"מישהו צריך לטפל בבעיה שלי, אני לא יכול לישון בחוץ. יש לי בעיה עם הילדה שלי, גם הייתה תקופה שברחה מהבית ובלגנים. ניסיתי הכל, גם בתור גרוש וגם בתור נשוי. אין לי ממי לבקש עזרה חיצונית ושוב, הפסקתי לעבוד. עכשיו יש לי מינימום של 1,000 ₪ מזונות שאני צריך לתת מתוך 3,700 ₪ שאני מקבל, קנאביס רפואי, החזר להוצאה לפועל… אני נשאר בלי כלום. איפה אני אצליח לשלם שכירות או לקנות אוכל לעצמי, שלא לדבר על הילדים שלי".

 

תזכורת מחודש מאי : גבר בן 60 הצית עצמו למוות ברחבת העירייה

בחודש מאי האחרון, אדם  בן 60 המוכר לרשויות הרווחה הצית את עצמו מול עיריית אשדוד השבוע ומת לאחר מכן מפצעיו בבית החולים שיבא. לפי הערכת העירייה הסיבות להחלטה היו קשורות לקשיים ביורוקרטיים שחווה מול העירייה ולמצוקת הדיור ממנה סבל.

המקרה של תושב אשדוד שהצית עצמו ברחבת העירייה במאי 2022 בעקבות תלונות נגד העירייה והרווחה מוכר לך?

"בטח, אנשים חשבו שזה אני הצתתי את עצמי, היינו יושבים ביחד הרבה פעמים, הוא היה חבר שלי. קיבלתי אינסוף טלפונים באותו יום. אני לא אשקר לך, היו לא יותר מפעם אחת מחשבות אובדניות. על מה ולשם מה אני נלחם?! כמה אפשר להילחם?"

 

אז מה יהיה הפתרון? זה אינו יכול להישאר ככה… 

"תשאלו את הרווחה. אני תמיד מנסה לחשוב, מה אני צריך לעשות בשביל לא לשקוע עוד יותר בעצמי. עכשיו אני הראש שלי בדיון ברבנות. הם היו אצלי כל המנהלים וכל הרווחה אבל אני כבר אין לי מה להפסיד. אף אחד בכל העירייה והרווחה האלה לא מצליח לפתור את הבעיה שלי מה הם רוצים ממני? שיקחו ממני גם את הביטוח הלאומי שלי וזהו, אני כבר לא מרגיש כלום, אין לי כלום".

"חשבו שזה הייתי אני". רחבת העירייה לאחר שגבר הצית עצמו במחאה על הסחבת הבירוקרטית בעניינו - חודש מאי 2022 (צילום: דוברות אחוד הצלה)

תגובת עיריית אשדוד: "לצערנו התושב מסרב לכל הצעה שהוצעה לו"

 

ממינהל שירותים חברתיים נמסר כי מנהלת אגף הרווחה ומנהלת המחלקה האזורית, שוחחו עם התושב כמה פעמים בשבוע האחרון, והשבוע התקיימה פגישה רחבה יותר בה נטלו חלק מנהלת המחלקה האזורית, מנהלת מדור אכלוס וגורמים הנוגעים בטיפולו. עו"סית מהיחידה לדרי רחוב, שוחחה עימו ארוכות ופרשה בפניו את כל האפשרויות העומדות לרשותו. לתושב הוצעו מס' פתרונות, אולם לכולם הוא מסרב והיום אף נפגש עם ראש המינהל ומנהל האגף.

 

להלן ההצעות שהוצעו לו:

 

– הוצע לו להתגורר בהוסטל או דירה בשותפות, אך הוא סרב בטענה כי אינו יכול לגור יחד עם אנשים נוספים. הוא טען שיש ברשותו אישור רפואי המעיד על כך, אך למרות בקשתנו הוא לא הציג את האישור.
– לטענת משרד השיכון, הנ"ל אינו עומד בקריטריונים לקבלת דירה באשדוד, אך יקבל סיוע בשכ"ד ליח"ד.
– הוצע לו ליווי וסיוע מול משרד השיכון לדירה מחוץ לאשדוד, אולם הוא לא מוכן לעזוב את אשדוד.
– הוצע לו ליווי וסיוע במיצוי זכויות מול סל שיקום במשרד הבריאות, הכולל דיור לחיים, וסרב.

 

בפגישה עם מנהלת המחלקה אמר שיגור באופן זמני עם אימו או בדירה באשקלון למשך שנתיים, עד שיוכל לקבל באופן חריג זכאות לדיור באשקלון, אך התחרט וחזר בו מההסכמה!!.

 

מינהל הרווחה עושה ככל יכולתו על מנת לסייע לתושב הנ"ל. חשוב לציין כי באופן עקרוני, התושב הנ"ל יכול בכל רגע נתון ללון תחת קורת גג, לקבל ארוחות חמות ומקלחת חמה, אולם לצערנו הוא מסרב לכל הצעה אשר מוצעת לו.

 

imageעוד כתבות

baner

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

18:30 | 17/05/2024
baner

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

11:57 | 17/05/2024
baner

מתפללים לרפואתו: חייל מילואים תושב אשדוד נפצע קשה

18:08 | 16/05/2024
baner

אחרי שבוע של היעדרות: הנער מיכאל בסקי אותר בריא ושלם

09:06 | 16/05/2024
baner

כתב אישום נגד תושב העיר שהיה מעורב בתאונה שהסתיימה במרדף משטרתי וירי

10:23 | 15/05/2024
baner

רובע י''ב: עובדי אגף הניקיון והתברואה שכחו את רחובות סיוון ואייר

10:13 | 15/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

‫חן בוקר‬‎ אמר

18:30 | 17/05/2024

sss

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

מאור לוי

11:57 | 17/05/2024

sss

מתפללים לרפואתו: חייל מילואים תושב אשדוד נפצע קשה

‫חן בוקר‬‎ אמר

18:08 | 16/05/2024

imageעוד כתבות

baner

דובר צה״ל: חולצו 3 גופות מרפיח, ביניהם גופתה של החטופה עמית בוסקילה ז״ל מאשדוד

18:30 | 17/05/2024
baner

מצער: תושב אשדוד בן 25, נהרג הבוקר מפגיעת משאית

11:57 | 17/05/2024
baner

מתפללים לרפואתו: חייל מילואים תושב אשדוד נפצע קשה

18:08 | 16/05/2024
baner

אחרי שבוע של היעדרות: הנער מיכאל בסקי אותר בריא ושלם

09:06 | 16/05/2024
baner

כתב אישום נגד תושב העיר שהיה מעורב בתאונה שהסתיימה במרדף משטרתי וירי

10:23 | 15/05/2024
baner

רובע י''ב: עובדי אגף הניקיון והתברואה שכחו את רחובות סיוון ואייר

10:13 | 15/05/2024
WordPress Ads