נפלאות הצנזורה: ממה חוששים בעיריית אשדוד?

עובדי עיריית אשדוד הופתעו לקבל במהלך היום 'הנחיית עבודה' ממנכ"ל העירייה אילן בן עדי תחת הכותרת: "ביצוע הקלטת סתר ע"י עובדי עירייה". מעבר לעובדה כי מדובר בהנחיה אשר חוקיותה מוטלת בספק, עולה השאלה – ממה כל כך חוששים בעיריית אשדוד עד שהוציאו הנחיית עבודה שכזאת?

image 667 imageתגובות imageהדפסה
article

אווירה מתוחה בקרב העובדים. עיריית אשדוד (צילום: אשדודי)

במהלך שעות הבוקר קיבלו עובדי עיריית אשדוד ונושאי משרה בכירים בעירייה הודעה מפתיעה. מלשכתו של מנכ”ל העירייה, אילן בן עדי, יצאה הודעה שכותרתה היא: “הנחיית עבודה ביצוע הקלטות סתר  על-ידי עובדי עירייה”.

 

לכאורה, מדובר בסוג של פרוטוקול שלרוב קיים בארגונים וחברות שונות, אלא שיכול מאוד להיות שבעיריית אשדוד החל לאחרונה חשש להדלפות של שיחות בין עובדים וכן פגיעה בפרטיותם.

 

“ביצוע הקלטות סתר של עובדים ונושאי משרה בעירייה, הפך להיות רעה חולה במסגרת יחסי עבודה בכלל ובעיריית אשדוד בפרט” נכתב בפתח ההודעה  ע”י המנכ”ל בן עדי .

“הקלטת סתר יוצרת מצב של חוסר אפשרות אמיתית לדיון בנושאים מהותיים, גורמת לבעיה בהעברת ביקורת והשמעת עמדות נוקבות, והכל מתוך חשש שהדברים יוקלטו ויעשה בהם שימוש לא ראוי כנגד הדוברים. עיריית אשדוד אוסרת ככלל ביצוע הקלטת סתר של עובדים ע”י עובדים אחרים וככלל פעולה מסוג זה שתעשה ללא ידיעת הצד המוקלט, תחשב בעיריית אשדוד עבירת משמעת“.

sss

יש חשש אמיתי או שמא התראה כללית? מנכ"ל העירייה אילן בן עדי (צילום: מתוך שידור ישיבת מועצת העיר)

 

מטרת המכתב הייתה לקבוע מהם התנאים שבהם תהיה מותרת הקלטת שיחה בין עובדים או ישיבת עבודה מרובת משתתפים, כשעובד שיפעל בניגוד להנחיות שהובאו במכתב עצמו, יקבל עבירת משמעת מסוג “התנהגות שאינה הולמת” וניתן יהיה להעמיד אותו לדין בגין העבירה שביצע.

 

יש לציין כי המנכ”ל מודה במכתב כי “מי שמקליט שיחה שהוא משתתף בה, אינו עובר עבירה פלילית”, אולם הוא מתרה כי הדבר ייעשה רק במידה והמקליט הודיע לכל המשתתפים כי השיחה או הדיון מוקלטים וכולם הביעו את הסכמתם לכך.”

"הנחיית עבודה ביצוע הקלטת סתר ע"י עובדי עירייה", מאת המנכ"ל בן עדי

עובד עירייה בכיר עמו שוחחנו הגיב בגיחוך לנושא: “נו באמת, לא למדו שהיום מקליטים כל דבר? גם את הקופאית בסופר… כולם מקליטים הכל באפליקציות מובנות”

עוד הוסיף אותו עובד: “ומה הם אומרים בסעיף 3.4? שבמקרה שנגיד והעובד חושב כי ההקלטה יכולה לסייע בחשיפת עבירה  – הוא יפנה קודם כל למבקר העירייה ויפעל על פי הנחיותיו… אחרת זאת תהיה הפרת משמעת חמורה. בדיחה.”

 

 

פנינו בשאלה בנושא לעו”ד מוני קריפיצר, העוסק בדיני עבודה, וכך הוא אומר:

“חוק האזנת סתר קובע איסור האזנה והקלטה לשיחת הזולת בסתר (כאשר האדם המקליט לא משתתף בשיחה), מטרתו של איסור זה הוא לשמור על הפרטיות.

אולם, הקלטת שיחות היא חוקית כאשר המקליט הוא אחד מהמשתתפים בשיחה, כמו למשל שיחה פנים אל פנים, במקרה כזה לא מדובר בהאזנת סתר.

 

"אין מניעה להקליט שיחה, כל עוד המקליט הוא צד בשיחה/בדיון". עו"ד מוני קריפיצר

imageעוד כתבות

baner

"למה מחכים? שיקרה כאן שוב אסון?" עובד עיריית אשדוד נותר ללא קורת גג וישן ברחבת העירייה

18:03 | 08/12/2022
baner

ישיבת מועצה אחרונה לשנה זו: אלה השאילתות המרכזיות שמונחות לדיון

16:04 | 07/12/2022
baner

חנייה משלהם: רחבת עיריית אשדוד הפכה לחנייה פרטית שמסכנת וחוסמת גישה להולכי רגל

13:49 | 07/12/2022
baner

הזרמת ביוב בחוף י”א: בעירייה מכחישים, אבל הראיות מראות אחרת

14:40 | 06/12/2022
baner

הפגיעה המינית בבן ה12 ע"י חבריו ללימודים- העירייה מגיבה: "אין ראיות לאירוע. הנושא בבדיקה"

16:01 | 04/12/2022
baner

עולה,עולה לנו: מדוע שעות החניה בתשלום באשדוד ארוכות מהנורמה ברחבי הארץ?

07:10 | 01/12/2022
בודק...