הפגנת זיהום האוויר: ”מפעלים פולטים – תושבים סובלים”

אמש נערכה ברחבת העירייה הפגנה נוספת, הפעם של תושבים שמתנגדים לזיהום האוויר החמור באשדוד וסביבתה. לא רק תושבי העיר הראו נוכחות הפעם, אלא גם תושבי יבנה וגן יבנה הגיעו להראות נוכחות. התושבים הגיעו עם שלטי מחאה והבטיחו שזאת רק ההתחלה: "אנחנו כבר תקופה עם חלונות סגורים בבית, אי אפשר לצאת החוצה. נחנקנו. ריחות כימיים באוויר שגורמים למחנק, כאבי ראש חזקים, סחרחורות, תחושת עילפון, צרבות בעיניים. הגיע הזמן שמישהו יעצור את זה''.

162 תגובות הדפסה
article

" אי אפשר לצאת החוצה. נחנקנו"

כשמדי שבועיים פחות או יותר אנו עדים לדו”חות מדאיגים על זיהום האוויר בעיר, יש תחושה שמשהו צריך להשתנות. בדו”ח האחרון שפורסם נקבע כי ישנה עלייה של כחמישים אחוזים בפליטת חומרים החשודים כמסרטנים באזור התעשיה באשדוד וחלק מתושבי העיר החליטו לקחת את העניינים לידיים.

 

כחמישים מפגינים הגיעו אמש לרחבת העירייה עם שלטי מחאה שטוענים כי הזיהום בעיר העפיל בשנה האחרונה על זה שיש במפרץ חיפה ורמת חובב. עוד טענו מארגני ההפגנה כי יותר מ-280 קריאות התקבלו במוקד העירוני על ריחות חזקים ולא נעימים שפגעו בבריאות, החל ממרכז יבנה ועד לדרום אשדוד.

 

רוני סאייג, אחד  מפעילי המחאה, אמר: ”כשבלשכת ראש העיר אשדוד מרימים כוסית – באשדוד, יבנה, גן יבנה והסביבה הילדים שלנו נחנקים מזיהום האויר לכן הוחלט על מפגן מחאה נגד זיהום האויר החמור ואוזלת ידה של עיריית אשדוד בנושא זיהום האוויר באזור התעשייה הצפוני. אנו קוראים לראש העיר לשים את בריאות התושבים בראש סדר העדיפויות.

“זיהום האוויר שפולט אזור התעשייה הצפוני באשדוד משפיע על תושבי אשדוד והסביבה. אזור התעשייה הצפוני מזהם יותר ממפרץ חיפה ורמת חובב – בשנים הקרובות הדבר ילך ויחמיר אלא אם לא נעצור זאת כעת”.

 

תושבי העיר והסביבה קראו לראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, לקחת אחריות על המפעלים בעיר: ” את המציאות הזו אסור לנו לקבל, ואותה אנו קוראים לשנות – הרסתם לנו את הבריאות עם הזיהום הזה, גם תושבי יבנה לא ישקטו ולא ינוחו – לא ניתן להם להרוס לנו את איכות החיים. תושבי נאות שמיר סובלים תקופה ארוכה מכל הריחות שבאים מהמפעלים בצפון אשדוד. נמאס – עד מתי תמשיכו להרעיל את הריאות שלנו ושל ילדינו? ריחות כימים נכנסים אלינו הביתה, יש תושבים בדרום שמיר שמדווחים על צריבות בעיניים, כאבי ראש ועוד.  אנחנו לא מתכוונים להפוך להיות חיפה 2 – דיי לאטימות. עיריית אשדוד תתעוררי” אמר אחד התושבים שהגיע למקום.

 

דורון, תושב גן יבנה סיכם: ”זה כבר לא חדש לצערי – אין ספק שחלה עלייה בזיהום האוויר בתקופה האחרונה בצורה משמעותית. אנחנו כבר תקופה עם חלונות סגורים בבית, אי אפשר לצאת החוצה. נחנקנו. ריחות כימיים באוויר שגורמים למחנק, כאבי ראש חזקים, סחרחורות, תחושת עילפון, צרבות בעיניים. הגיע הזמן שמישהו יעצור את זה”.

 

חבר הקואליציה יניב קקון, יו”ר תנועת אשדודים: ”לנשום אויר נקי זו השאיפה של כולנו. תנועת אשדודים מצטרפת לקריאת התושבים ותמשיך לפעול כל העת להפחתת זיהום האויר לרבות ניטור אינטנסיבי, בקרה שוטפת על שיעור הפליטות ומתן תנאים ברישיון עסק שמטרתם הפחתת הזיהום עד לאפס פליטות. לא נסכים להמשך המצב הפוגע בבריאותם של תושבי אשדוד” אומרים בתנועת אשדודים ומוסיפים, “נמשיך לפעול יחד עם המשרד להגנת הסביבה ועיריית אשדוד בכדי להפעיל את מלוא הסמכויות נגד המפעלים המזהמים”.

 

יוני ספיר, יו”ר עמותת “שומרי הבית” הפועלת מזה שנים להפחתת הזיהומים באזור אשדוד, מסר: “כל אקטיביזם אזרחי חוקי הינו מבורך. יחד עם זאת, במקרה זה דומני שהעירייה מכירה בבעייה ואף נוקטת בסדרת פעולות נמרצות כדי לשנות את פני הדברים, כך שמומלץ למוחים לבחון דרכים לשיתוף פעולה עם העירייה, כדי לקדם את השינוי בכוחות משותפים”.

 

עוד כתבות

תגובות