הנדל"ן באשדוד קפוא – אבל הצעירים רותחים: "אי אפשר לקנות היום דירה"

עופרי ושגיא פאר הם זוג צעיר מאשדוד, המנסה לקנות דירה כבר המון זמן ונתקלים בקשיים רבים בדרך. אמש הגיעו לתכנית של "פאולה וליאון" בערוץ 12 וניסו להבין יחד עם המומחים האם זה הזמן הנכון לקנות דירה? האם המחירים ירדו או שמא יעלו? ומה לגבי הריבית על המשכנתא... והכל אל מול התמונה העגומה של מס' נמוך של התחלות בנייה בעיר, ועשרות פרויקטים של התחדשות עירונית המעוכבים ללא סיבה.

image 3504 imageתגובות imageהדפסה
article

עוד סיפור אחד מיני רבים של זוג אשדודי צעיר שלא יכול להרשות לעצמו לרכוש דירה בעיר שלהם. עופרי ושגיא פאר בתכנית של פאולה וליאון (צילום מסך)

קו אופק שמתרחק: זאת תחושתם של זוגות צעירים רבים היום באשדוד, המנסים לצבור שקל לשקל בכדי לקנות דירה בעיר בה גדלו. אז מעבר לקבלת עזרה מההורים, המאמץ הסיזיפי לקצץ בהוצאות ולחסוך איפה שרק אפשר ועוד – מעט מאד צעירים מצליחים להגשים את החלום" ולהמשיך לגור בקרבת ההורים, המשפחה והחברים.

 

שוק הנדל"ן באשדוד, בדומה למצב הנדל"ן בארץ – סטאטי למדיי, אם כי באשדוד המצב אף גרוע יותר. מעט מאד התחלות בנייה ועיכובם הלא ברור של עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית הובילו למצב מתדרדר בו היצע הדירות הולך וקטן , מחירן של הדירות הקיימות הולך ומאמיר, והכל אל מול ביקוש גדול מצד מאות ואלפי צעירים מקומיים שמשוועים לדירה בעיר.

 

למרבה הצער, אנו עדים שנה אחר שנה למראה העצוב של אלפי אשדודים בני העיר שעזבו את העיר בשנים האחרונות לטובת הערים השכנות, והשלטון הנוכחי תחת הנהגתו של ד"ר יחיאל לסרי לא הביא כל בשורה, למרות אינספור הבטחות והדמיות.

sss

מפגרת אחרונה בדירוג התחלות הבנייה, כאשר עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית מעוכבים ללא כל סיבה הגיונית

 

תכירו את הזוג פאר

 

זוג האשדודים עופרי ושגיא פאר מנסה כבר חודשים רבים למצוא דירה באשדוד, אך ללא הצלחה. עופרי _28) עובדת כתחקירנית בתוכנית טלוויזיה ושגיא (32) עובד כעצמאי בתור מנכ"ל חברת שילוט דיגיטלי Digital Lobb .

הם אשדודים מאז ומתמיד, וכל רצונם הוא להמשיך להתגורר בעיר אותה הם אוהבים , בקרבת המשפחה והחברים.

 

 

באילו אזורים חיפשתם דירה?

 

"חיפשנו בי"א, י', י"ג, י"ב, ד', ח', אבל לא שללנו אזורים נוספים".

 

איזה דירות מצאתם עד כה?

 

"מבחינת סכום ההשקעה, מצאנו דירות באזורים שרצינו, אבל לצערי זה מרגיש תמיד כאילו אין מספיק תמורה לכסף. אם לפני כשנה פלוס, לפני שהתחלנו את החיפושים, יכולנו למצוא בסכום הזה דירת ארבעה חדרים עם ממ"ד ויחסית משופצת (ואנחנו יודעים את זה על בסיס רכישות של חברים) – היום נוכל באותה יכולת כלכלית מקסימום למצוא דירה ללא ממ"ד, לא משופצת שמצריכה השקעה נוספת בשיפוץ, שלושה חדרים ודיי קטנה. אז כמובן שאפשר להתפשר על גודל, על עוד חדר, אבל לאט לאט האפשרויות מצטמצמות וזה מרגיש שהכסף פשוט לא שווה מספיק".

 

 חשבתם לעזוב לאשקלון או לעיר אחרת שיותר זול שם?

 

"לא שקלנו לעזוב את העיר משיקולי קרבה למשפחות שלנו (ההורים מאשדוד וגן יבנה). דרומה מאשדוד – פחות רלוונטי מבחינת העבודה שלנו (מתרחקים מאוד מהעבודה שגם ככה דיי רחוקה) ולעבור למרכז – רק מייקר את העניינים".

 

נעזרתם ביועץ משכנתאות?

 

"לא".

 

מה דעתכם על ההתחדשות העירונית בעיר? תמ"א 38? פינוי בינוי? מחיר למשתכן?

 

"נרשמנו כמה וכמה פעמים למחיר למשתכן ולא זכינו. אנחנו פתוחים גם לרכישה לטובת פינוי בינוי, אם כי יודעים שצריך לבחון כל פרויקט לעומק, לוודא שהוא יוצא לדרך. כל הפרויקטים החדשים – לא בתקציב".

 

אם מסתכלים על דירת 3 חדרים ברובע ה' עם מרפסת ממ"ד וחנייה שעלתה בשנת '99 900 אלף ₪, בהצמדה למדד הצרכן היא צריכה לעלות היום 1.3 מיליון ולא 1.8 כפי שמפרסמים בעלי הדירות, מה דעתכם?

 האם יש פה איזו קריאה שלכם כזוג צעיר לעבר בעלי הדירות לרדת מהעץ שהם טיפסו ולבקש מחיר ריאלי יותר על הדירה?

 

"אני לא יודעת אם באשדוד השוק חרג מהגבולות, כי אשדוד פשוט הפכה לעוד יעד חם בתחום הביקוש וההיצע, אבל אין ספק שהמחירים באשדוד קפצו מאוד, בטח לאור מה ששמענו מזוגות שרכשו כאן דירה לפני שנה, שנתיים ושלוש. אני חושבת שבתור עיר שהיא עדיין פריפריאלית, היא צריכה לעשות קצת יותר כדי להחזיק אותנו, הצעירים, כאן בעיר.

"יש כאן המון זוגות שרוצים להמשיך לחיות כאן מתוך אהבה לעיר – אבל לא מצליחים לקנות דירה, ושוק השכירות עלה גם הוא, וזה רק מקשה. אני לא אכנס לשיקולים האישיים של כל הזוגות, אבל מבחינתי לעזוב את העיר דרומה – זו לא אופציה, אבל אני מבינה את מי שעשו את המעבר – כי זה לא פשוט לחיות בעיר שהיא עדיין לא במרכז הארץ וגם לא מצליחים לקנות כאן דירה".

 

 

היכן אתם גרים עכשיו?

 

"גרים בי"א, בשכירות"

 

מה חשוב לך להגיד על מצב הנדל"ן פה בעיר?

 

"באמת כי חשוב לי שיבינו שעם כמה שאשדוד היא עדיין פריפריה – היא לא מאפשרת לזוגות הצעירים יותר מדיי", אומרת עופרי. "זה לא שאני חולמת על דירת ארבעה חדרים ברמת גן".

התחלת בנייה. מראה נדיר בנוף האשדודי, אבל אם תקפצו לאשקלון או ליבנה.... (צילום:אשדודי)

 

דבר המומחים:

 

עם אילו תשובות יצאתם מהתוכנית?

"לצערי, כמו זוגות צעירים רבים, לא יצאנו עם תשובה ברורה. כי מצד אחד גם אם המחירים כרגע בירידה, או פשוט לא עולים – הריביות עדיין מאוד גבוהות, וממה שהבנו – המצב לא הולך להיות טוב יותר".

 

 

 מה החישוב מסלול שלכם עכשיו, אחרי ששמעתם את המומחים?

 

"אחרי ששמענו את המומחים אנחנו מבינים שיש כאן הזדמנות לקנות דירה, כי כנראה שנתמודד בטווח הזמן הקרוב עם התייקרות נוספת, אבל אנחנו עדיין חוששים לעשות את הצעד, בעיקר בגלל הריביות וכי למרות ההקפאה – עדיין מאוד יקר".

 

 

כלכלנית וואלה, ליאת רון: " מכיוון שהאינפלציה מכה, והריבית עולה ותעלה שוב כנראה ברבע אחוז, המשכנתאות מאוד יתייקרו אנשים לא יוכלו לעמוד במשכנתאות. חייבת לומר שהצפי קדימה, וכאן אני אבאס אתכם – הוא שהמחירים יזנקו בצורה מאוד מאוד רצינית".

"האוכלוסייה בישראל גדלה באופן מרשים וכמות הדירות בשוק היא מוגבלת, אבל כשקבלנים לא מתחילים בנייה חדשה אנחנו מקטינים את ההיצע ואין דירות, כולם יושבים על הגדר כמו הזוג הצעיר, אבל הם אינם יכולים"

 

האם את מציעה לזוג כאן לקנות? מי שיש לו סכום כסף מסוים?

 

"אם יש לכם הון זה זמן טוב אבל אם צריכים משכנתא זה זמן זעזע, הריבית פריים מגיעה ל6 אחוזים".

 

זה זמן טוב למכור דירה? "לא".

 

 

איציק לוי יו"ר לשכת מתווכי הנדל"ן הארצי אומר שעל פי כל המדדים והבדיקות שערכו, זה מצב אחד המסובכים והמורכבים בתחום. "עכשיו הכסף עולה המון כסף, אנחנו לא רגילים לזה אנחנו בהלם. היום אנשים עם כסף  יכולים לנהל מו"מ ולהוריד את סכום בעל הדירה. זוג צעיר צריך לפחות 50 אחוז משלו".

"איך זוגות צעירים יכולים לקנות דירה? בשנה הקרובה המחירים התייצבו ואולי תהייה ירידה מסוימת, כל הנושא של קבלת היתרים נתקע, לא יוצאים לשיווקי דירות חדשות מאוד מטריד העניין הזה, לא הייתי רוצה להיות זוג צעיר היום".

15 שנים של הבטחות, ואשדוד מפגרת הרחק מאחור . ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ומנכ"ל העירייה אילן בן עדי

imageעוד כתבות

baner

10 מבטים חדשים על אשדוד – פסטיבל הליכות ג'יין 2024

11:01 | 19/05/2024
baner

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

09:01 | 17/05/2024
baner

מציל ביומיום, לוחם מילואים מצטיין במלחמה: יוחאי וזנה מאשדוד

08:30 | 17/05/2024
baner

מרגש: הלוחם שנפצע אנושות והרופא שהציל את חייו עם מסר לעתיד ורוד

20:25 | 13/05/2024
baner

76 שנים ביום אחד: בית החולים אסותא ביוזמה מרגשת עם התינוקות הנולדים

20:01 | 13/05/2024
baner

תלמידות "אמית שחרי" זוכרות את השוטר הגיבור שנפל בקרב

17:05 | 13/05/2024

imageהמלצות נוספות

sss

10 מבטים חדשים על אשדוד – פסטיבל הליכות ג'יין 2024

מאור לוי

11:01 | 19/05/2024

sss

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

יניב יוסיף-אור

09:01 | 17/05/2024

sss

מציל ביומיום, לוחם מילואים מצטיין במלחמה: יוחאי וזנה מאשדוד

‫חן בוקר‬‎ אמר

08:30 | 17/05/2024

imageעוד כתבות

baner

10 מבטים חדשים על אשדוד – פסטיבל הליכות ג'יין 2024

11:01 | 19/05/2024
baner

קבלת שבת - אלעד גליאדוב

09:01 | 17/05/2024
baner

מציל ביומיום, לוחם מילואים מצטיין במלחמה: יוחאי וזנה מאשדוד

08:30 | 17/05/2024
baner

מרגש: הלוחם שנפצע אנושות והרופא שהציל את חייו עם מסר לעתיד ורוד

20:25 | 13/05/2024
baner

76 שנים ביום אחד: בית החולים אסותא ביוזמה מרגשת עם התינוקות הנולדים

20:01 | 13/05/2024
baner

תלמידות "אמית שחרי" זוכרות את השוטר הגיבור שנפל בקרב

17:05 | 13/05/2024
WordPress Ads