האקדמיה ללשון העברית מרימה לעיר אשדוד > >

אחרי כמה ימי לחימה די מתוחים יש לומר, האקדמיה ללשון עברית מרימה לעיר אשדוד ברשומת נתונים משעשעת שמוקדשת באהבה לתושבי אשדוד ולכל תושבי הדרום שעברו ימים לא פשוטים. מוכנים?

image 64 imageתגובות imageהדפסה
article

קרדיט: האקדמיה ללשון העברית /פייסבוק

❤️ אשדוד – עיר היסטורית! אשדוד היא אחת הערים העתיקות בארץ ישראל. עדויות ארכאולוגיות לקיומו של יישוב מפותח במקום קיימות למן תקופת הברונזה (לפני כ־3600 שנה). במקרא היא מוכרת כאחת מחמש ערי הפלשתים שלחוף ימהּ הדרומי של הארץ.
‍‍‍‍‍‍‍‍ ‍‍‍‍‍‍‍‍
💙 אשדוד והים! אשדוד הקדומה מזוהה עם תל אשדוד, דרומית־מזרחית לאשדוד של ימינו. לצידה, בחולות החוף הדרומי, נמצאו שרידיה של אשדוד־ים, עיר נמל עתיקה שנזכרת גם בתעודות אשוריות מן המאה ה־8 לפנה”ס. נמל אשדוד של ימינו, שנחנך בשנת 1963, הוא הגדול בנמלי ישראל.
‍‍‍‍‍‍‍‍ ‍‍‍‍‍‍‍‍ ‍‍‍‍‍‍‍‍ ‍‍‍‍‍‍‍
🧡 באשקלון שוקלים, ובאשדוד? יש חוקרים שהציעו שהשם אשדוד מגיע מהשורש ת’ד”ד, שורש מוכר מן האכדית שעניינו ‘מדידה’. אם מצרפים לזה את גיזרון השם אשקלון, כלומר מן השורש שק”ל (במקור ת’ק”ל) שעניינו ‘שקילה’, הרי שמתקבל כי ערי החוף החשובות בדרום הארץ נקראו על שם פעולות שקשורות במסחר – מדידה ושקילה.
‍‍‍‍‍‍‍‍
💛 הגדולה בדרום! העיר אשדוד היא העיר הגדולה ביותר במחוז הדרום של מדינת ישראל, ולפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה – למ”ס מספר תושבי העיר הוא לא פחות מ־226,730 תושבים, נכון לסוף יוני 2022.
‍‍‍‍‍‍‍‍
💚 אשדוד עולה עולה! לפי הנתונים המפורסמים באתר עיריית אשדוד, העיר אשדוד מצטיינת בקליטת עלייה: כ־45% מכלל תושבי העיר הם עולים ותיקים וחדשים (לעומת כ־30% בכלל האוכלוסייה), אחוז העולים הגדול ביותר מבין הערים הגדולות בישראל. באשדוד חיים כיום תושבים מלמעלה מ־99 קהילות שונות, המדברים בכ־20 לשונות שונות.
‍‍‍‍‍‍‍‍
💜 אשדוד, רְבָעִים־רְבָעִים! אשדוד היא העיר הראשונה בישראל שנוסדה בתכנון מוקדם, מה שתרם רבות להתפתחותה. כל רובע מתפקד כמעין עיר קטנה, ונמצאים בו מוסדות חינוך ומרכזי תרבות, מרכז מסחרי ופארק עירוני, מוסדות ציבור ושירותים שונים לקהילה. מערכת הכבישים בעיר בנויה מכבישים עורקיים החוצים את העיר שתי וערב וחוצצים בין הרבעים.
‍‍‍‍‍‍‍‍
💚 השפה האשדודית! החברים האשדודים יודעים לספר לנו שיש שפה שרק אשדודים יבינו – אז אל תצאו פיכו ובואו לפגוש אותנו בכיכר השפיץ, לפני שנרד לחוף העיגולדים. תאמינו או לא, כבר בספר נחמיה מוזכרת שפה אשדודית ייחודית: “וּבְנֵיהֶם חֲצִי מְדַבֵּר אַשְׁדּוֹדִית…” (יג, כד).
‍‍‍‍‍‍‍‍
🧡 אשדוד על הגובה! על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אשדוד היא העיר הגבוהה בישראל בחישוב אחוז המבנים העולים על 10 קומות – 8.2% מכלל הבניינים בעיר! באשדוד נמצאים גם המגדלים הגבוהים ביותר מחוץ לגוש דן: מגדלי K ומגדל דמרי, הממוקמים ברובע הקריה.
‍‍‍‍‍‍‍‍
🤎 בואו תראו מה פספסתם? אבק כוכבים אשדודי! בין הידוענים מפורסמים שנולדו וגדלו באשדוד אפשר למנות את אנה זק, ישראל קטורזה, אסי כהן, דפנה דקל, יובל דיין, חיים רביבו, יעקב תומרקין, רינת בר, ערד ניר, השרה אורית פרקש הכהן ועוד.

imageעוד כתבות

בודק...