שחקנית חיזוק: תכירו את לודמילה גוזב

בשולי הבחירות בפריימריס של תנועת הליכוד שהתקיימו לאחרונה, בלט סיפור מועמדותה של לודמילה גוזב, סגנית ראש עיריית אריאל לשעבר המוכרת באשדוד בתור מנהלת בית הדיור "נרקיס", שכיוונה להתמודד על "משבצת העולים" במקום ה-33 ברשימה - אולם נפסלה ע"י בית הדין של התנועה לאחר שהתקבלה עתירה נגדה על כך שהיא מזוהה עם מפלגת "ישראל ביתנו". בראיון ראשון לתקשורת בעיר, מספרת גוזב על עלייתה ותחילת דרכה בארץ, המפגש עם רון נחמן ז"ל שפתח לה את הדלת לעולם הפוליטי, ההיכרות עם סגן ראש העיר שמעון כצנלסון והחיבור לליכוד - ובעיקר על האהבה לאשדוד– ומתי היא תהפוך "לאשדודית רשמית"?

image 1006 imageתגובות imageהדפסה
article

התחילה מעבודות ניקיון, ותוך כמה שנים הגיעה עד סגנית ראש העיר. לודמילה (לודה) גוזב

לפני פחות משבועיים  התקיימו הבחירות המקדימות לרשימת הליכוד לכנסת. אחת המועמדות שהתכוונו לרוץ בבחירות הייתה לא אחרת מאשר לודמילה גוזב,  סגנית ראש עיריית אריאל לשעבר המוכרת באשדוד בתור מנהלת בית הדיור "נרקיס" שברובע ח', שהתכוונה להסתער על "משבצת העולים" (במקום ה-33 ברשימה) – אולם ברגע האחרון בית הדין של תנועת הליכוד לא אישר את השתתפותה, בטענה כי היא מזוהה עם מפלגת "ישראל ביתנו" (על כך עוד נעסוק בהמשך הכתבה).

 

לודמילה (לודה) גוזב (57, נשואה+2 וסבתא ל-3 נכדים) נולדה בשנת 1965 ליד העיר לבוב שבאוקראינה. היא בעלת תואר שני במתמטיקה ועבדה כ15 שנה כמורה בפנימייה, עד שעלתה לארץ בשנת 2002 בגיל 37 – היישר לאריאל, שם התגוררה משפחתה שעלתה ארצה עוד קודם לכן.

 

בתחילת דרכה בארץ כעולה חדשה,  עבדה כמנקה בבית הספר. לאחר חצי שנה, בעקבות שיחה עם מנהל המוסד – התקבלה כמורה למתמטיקה.

בשנת 2008, כעבור 6 שנים בלבד בארץ, היא כבר עשתה את טבילת האש שלה בפוליטיקה המקומית:

 

"הייתי מורה למתמטיקה בתיכון, עדיין לא שלטתי כמו שצריך בעברית והייתי לומדת בעל פה מערכי שיעור שלמים כדי להעביר את החומר לתלמידים בצורה חלקה וברורה ככל האפשר", נזכרת גוזב.

 

"רון נחמן ז"ל, ראש המועצה דאז (ומי שלמעשה הקים את אריאל והפך אותה לעיר לתפארת), ניגש אלי באחד האירועים ואמר לי שהוא "עקב" אחריי במשך שנתיים ומאד התרשם ממידת המעורבות שלי בקהילה ואמר שזיהה בי תכונות של נבחרת ציבור אמיתית. הוא הציע לי להצטרף אליו ברשימה למועצה והציב אותי במקום ה-3."

 

ב-2009, תוך שנה בלבד, נחמן כבר קידם את גוזב להיות סגנית ראש העיר.  למרבה הצער, 8 חודשים לפני הבחירות המקומיות ב-2013, נפטר רון נחמן ז"ל לאחר התמודדות ארוכה עם מחלת הסרטן. בבחירות התמודדה גוזב כמספר 2 של חנה גולן, אולם בראשות העיר זכה אלי שבירו, וגוזב המשיכה את פועלה מהאופוזיציה.

 

במהלך אותה קדנציה (וגם לאחריה), גוזב קידמה לא מעט פרויקטים באריאל וזכתה להערכה ואהדה רבה בקרב התושבים. גוזב השתתפה במספר משלחות לאוקראינה, גאורגיה וארמניה מטעם כנסת ישראל  – וקידמה שורת נושאים ושיתופי פעולה בתחום התרבות, העסקים וכו' .

 

בין שאר הפרויקטים אותם ניתן לזקוף לזכותה, ניתן למנות את הקמת המכללה באריאל – שלימים תהפוך לאוניברסיטה , המושכת אל העיר סטודנטים מכל רחבי הארץ. היא קידמה רבות את הבאתן של משלחות של בני נוער יהודים ממדינות חבר העמים – להירשם ללימודים באוניברסיטה וכמובן לעבור להתגורר בעיר וסביבתה.

 

"בתור מי שהחשיבה עצמה כל חייה כיהודייה וציונית, היה לי חשוב לפעול לעידוד עלייתם של בני נוער יהודים רבים ככל האפשר  – לבוא ולהכיר את המדינה ולסייע להם כמובן ככל הניתן באופציות של מגורים, לימודים ותעסוקה, ולשמחתי הייתה לי את ההזדמנות לעשות זאת", אומרת גוזב.

זיהה בה את הפוטנציאל ושכנע אותה להכנס אל העולם הפוליטי. גוזב עם רון נחמן ז"ל - ראש העיר המיתולוגי של אריאל (אלבום פרטי)

החיבור לאשדוד – והפרויקט שהקימה במשבר הקורונה

 

לקראת הבחירות לכנסת ב2015 – הצטרפה גוזב לצוות שהוביל את מטה העולים בליכוד, שם גם הכירה את אינג' שמעון כצנלסון, ממלא מקום ראש העיר באשדוד, שגם היה זה שהביא אותה לעמוד בראש מטה הבחירות שלו בבחירות המוניציפאליות ב-2018, אותן סיים עם הישג כביר של 6 מנדטים – הרשימה  הגדולה במועצה (יחד עם ש"ס).

 

"באשדוד יש לי משפחה גדולה וגם המון חברים יקרים"… אומרת גוזב, "אני אוהבת מאד את העיר ומרגישה חיבור נהדר אליה. הסיבה היחידה שעוד לא עברתי לשם היא בגלל תחושת המחויבות שלי לכל אותם תושבים שבחרו בי באריאל (גוזב זכתה בבחירות למועצה ב-4 מנדטים), לכן חשוב לי מאד שיידעו כי עד סיום הקדנציה בכוונתי להמשיך ולעבוד עבורם ולהמשיך ולקדם את הנושאים והמטרות שבשמם נבחרתי. לאחר מכן, אני מתכננת לעבור לאשדוד".

 

ב2019 מונתה גוזב למנהלת השיווק של החברה לתיירות אשדוד בניצוחו של המנכ"ל עופר דרי, אולם לרוע המזל – מגפת הקורונה שהתפרצה הביאה לפגיעה קשה בענף התיירות כידוע,  שגרמה לביטולם של מיזמי תיירות רבים, לכן גוזב סיימה את עבודתה בתיירות אולם התמקמה מחדש במהרה – וקיבלה לידיה את ניהול הוסטל "נרקיס" בעיר (באחריות החברה לפיתוח אשדוד), המאכלס 329 דיירים בני הגיל השלישי, חלקם עריריים החיים בגפם – והמקום הזה מספק להם מעבר לדיור ותחזוקת הדירות – גם לחברה ותרבות, וכמובן דואג גם למעקב רפואי רציף.

 

 

גם בתפקיד הזה "פגשת" את הקורונה בצורה לא קלה…

"נכון, אני חושבת שזאת הייתה תקופה לא קלה עבור כולם, אבל אין ספק שעבור המבוגרים במיוחד. מעבר לסיכון הבריאותי כמובן, היה את עניין הסגרים והבידוד החברתי – אבל המשבר הזה גם נתן לי הזדמנות להביא את היכולות שלי לידי ביטוי 'בזמן אמת'– אני הקמתי סוג של חמ"ל במוסד – שריכז מתנדבים ויחד הענקנו סיוע למאות תושבים בתקופת הסגר – החל מביקורי בית, קניות של מצרכים, דאגה לקיום של בדיקות רפואיות ועוד המון דברים".

 

ועכשיו שאנחנו אחרי המשבר, איך את מרגישה בתפקיד?

 

"תראה, אני מגיעה מרקע של קליטת עלייה, במשך 15 שנה הייתי הממונה על הנושא בעיריית אריאל, כך שהממשק עבודה מול יוצאי בריה"מ אינו חדש לי כמובן, והחיבור שלי עם האוכלוסייה הוא טבעי לגמרי".

היכרות רבת שנים. גוזב עם ח"כ יולי אדלשטיין וסגן ראש עיריית אשדוד אינג' שמעון כצנלסון (אלבום פרטי)

ההחלטה לרוץ לכנסת: "הליכוד הוא הבית האידאולוגי שלי"

 

כאמור, גוזב עוררה לא מעט כותרות עם החלטתה להתמודד בפריימריס בתנועת "הלכוד" שהתקיימו לפני פחות משבועיים, כאשר הצהירה כי היא מכוונת ל"משבצת העולים"- הנמצאת במקום ה -33 ברשימה , מה שבוודאות היה מקנה למי שיוצב בו את תואר "חבר הכנסת".

ההחלטה עוררה לא מעט התנגדויות מתוך הליכוד ומחוצה לו, בטענה כי גוזב מחוברת למפלגת "ישראל ביתנו" ולעומד בראשה, שר האוצר ח"כ אביגדור ליברמן. לאחר שבית הדין של התנועה דן בנושא, הוחלט לפסול את גוזב ומועמדותה ירדה מהפרק.

 

גוזב עצמה לא נותנת להחלטה לפסול אותה להוציא לה את הרוח מהמפרשים, ומבחינתה מדובר בסה"כ ב"דחייה קלה" בתוכניות הפוליטיות, ובטח שלא יהיה בכך כדי לבטל את תוכניותיה לעתיד.

 

 

מדוע דווקא בחרת דווקא להתמודד לרשימת הליכוד?

 

 

"הליכוד מאז ומתמיד היה הבית האידאולוגי שלי, ולכן זה היה אך טבעי בעיניי שאחליט להתמודד למקום ברשימת התנועה לכנסת.  הליכוד מייצג בעיניי מפלגה עם אחיזה רחבה  ואהדה גדולה בכל שכבות האוכלוסייה בעם שלנו, פגשתי את זה באריאל, באשדוד וכמעט בכל מקום בארץ שאני מגיעה אליו. הליכוד לא מתבייש להרים גבוה את דגל הציונות והגאווה הלאומית שלנו, בתור מי שעלתה לישראל מתוך ציונות ואהבה גדולה למדינה, אני אשמח להמשיך ולייצג נאמנה את הציבור שתמך וליווה אותי עד היום גם בזירה הפוליטית הארצית".

 

 

אבל יש לך קשר קרוב עם "ישראל ביתנו" של ליברמן, שבגינו נפסלה ההתמודדות שלך בפריימריס.. אז למה לא לרוץ כבר שם

 

"זה היה ניסיון פוליטי ציני לסכל את המועמדות שלי למשבצת העולים ברשימה מצד יריבים פוליטיים, ולצערי זה הצליח להם. ככה זה במגרש הפוליטי ואני לא מתרגשת יתר על המידה. אם הייתי רוצה לרוץ במסגרת תנועה פוליטית אחרת – אז הייתי במסגרת אחרת. בחרתי בליכוד מאותן סיבות שתיארתי קודם. לגבי מפלגת ישראל ביתנו – היה לא מזמן כנס באשדוד של חברת הכנסת אלינה ברדץ'-יאלוב, אליו הגיע גם שר האוצר אביגדור ליברמן, שאני מכירה אותו היטב, עוד מהימים שהוא עצמו היה בתנועת הליכוד, למי שאולי שכח. מעבר לפרגון ההדדי לחברת כנסת מקומית ומוערכת כמו אלינה, זאת גם הייתה הזדמנות עבורי לפגוש את שר האוצר – שמול משרדו יש לי ממשק עבודה רצוף מזה שנים".

 

 

אז מעולם לא עבדת עם "ישראל ביתנו"?

 

 

"אנשים צריכים לעשות הפרדה ברורה בין מחויבות לעבודה, מחויבות לחברים, ומחויבות לאידאולוגיה פוליטית.  מהיום בו עליתי לישראל – הצבעתי ליכוד, וזאת התנועה בה אני תומכת. מול 'ישראל ביתנו' קידמתי לא מעט פרויקטים לטובת התושבים באריאל וגם באשדוד ואני מאד גאה על כך, אך שוב – אידאולוגיה לחוד ועבודה לחוד."

 

ובכל זאת יש מי שבוחר "לנגח" אותך, גם בתקשורת המקומית

 

"אנשים כותבים עלי ונגדי, ואפילו לא יודעים לאיית נכון את השם משפחה שלי… (צוחקת), זה לכשעצמו מראה כמה הפרסום מוטה ומגמתי. אני משערת שמחפשים אולי לפגוע באנשים אחרים דרכי, אבל זה באמת שלא מעניין אותי בכלל. יש מי שעסוק ברכילות, ויש מי שעסוק בעשייה. אני באתי לעבוד".

 

 

מה דעתך על המצב בליכוד היום?

 

"אני חושבת שהשהות באופוזיציה עשתה קצת טוב וגרמה לליכוד השורות מחדש, חיזקה את החיבור בין התנועה ל"שטח" – וזה דבר נכון ובריא מאד למפלגה".

 

 

בקשר קרוב עם בכירים רבים בתנועת הליכוד. גוזב וח"כ אמיר אוחנה ( אלבום פרטי)

 

"גאה שהנכדים שלי צברים, אבל יש לתת מקום גם למוצא ולמסורת"

 

גוזב, המתנשאת לגובה של 178 ס"מ, היא אישה מרשימה בעלת נוכחות שקשה לפספס. בצעירותה אפילו שיחקה כדורסל וכבר חשבה על קריירה מקצוענית, אלא שהחיים כאמור, לקחו מסלול אחר.

בבית היא מגדלת כלב לברדור ("גדול ולבן כמו בפרסומות") ולא פחות מ-3 חתולים.

 

חווית על בשרך את הציניות והיריבויות בפוליטיקה. יש שם בכלל ערך למילה "חברות"?

 

"בוודאי, אני יכולה לומר בלב שלם שיש לי לא מעט חברים בפוליטיקה. קודם כל יש את ח"כ יולי אדלשטיין, אתו יש לי היכרות קרובה ורבת שנים, עוד מהימים הראשונים שלאחר עלייתי ארצה. אני מאד מעריכה את ח"כ יריב לוין, אדם חכם ומוכשר, שאיתו קידמתי המון פרויקטים לטובת העיר אשדוד כאשר היה שר התיירות."

"גם כאן באשדוד אני מחוברת מאד לסניף הליכוד המקומי, ורואה באיריס נפתלי חברה קרובה. היא ללא ספק אחת מהנשים הכי דומיננטיות בעיר ובמפלגה, היא תומכת בי ועוזרת לי תמיד, גם בעצה טובה וחכמה".

 

כמה מילים לסיכום?

 

"אני מאד שמחה שעליתי לארץ זה המקום שלי, של משפחתי, אני כל כך גאה שהנכדים שלי הם 'צברים' מאה אחוז. זאת המדינה שלנו וצריך לשמור עליה ולהמשיך ולפתח ולבנות אותה כל העת".

"יחד עם זאת, חשוב מאד בעיניי לתת את המקום לביטוי התרבותי של כל עדה וקהילה, כי המרקם הזה של הרב תרבותיות שמרכיבה את הישראליות – זה בעיניי סוד הקסם שמייחד את ישראל בעיניי".

 

גאה להיות ציונית, שמחה שעליתי לארץ ושמחה שהנכדים שלי צברים. גוזב ואחד הנכדים (אלבום פרטי)

imageעוד כתבות

baner

חיסול פסטיבל או חיסול חשבונות? בוטל תקצוב פסטיבל "מדיטרנה"

13:39 | 11/04/2024
baner

מפגש פסגה אופיזציוני: טוענים להדרה מוועדות – מה הצעדים שינקטו?

13:32 | 09/04/2024
baner

בגלל הדוגמנית האשדודית: קריאות להחרים את זארה

15:31 | 07/04/2024
baner

כבר בקיץ הקרוב: תכנון להרחיב את 'החוף הנפרד' על חשבון חוף גיל הסמוך

13:07 | 03/04/2024
baner

יניב קקון לראש העיר: מה מסתירים מהציבור?

09:24 | 27/03/2024
baner

לא יהיה חבר מועצה: ברק סרי מודיע כי הוא מעביר את המנדט לרינה גוטמן

19:10 | 05/03/2024

imageהמלצות נוספות

sss

חיסול פסטיבל או חיסול חשבונות? בוטל תקצוב פסטיבל "מדיטרנה"

‫חן בוקר‬‎ אמר

13:39 | 11/04/2024

sss

מפגש פסגה אופיזציוני: טוענים להדרה מוועדות – מה הצעדים שינקטו?

יניב יוסיף-אור

13:32 | 09/04/2024

sss

בגלל הדוגמנית האשדודית: קריאות להחרים את זארה

‫חן בוקר‬‎ אמר

15:31 | 07/04/2024

imageעוד כתבות

baner

חיסול פסטיבל או חיסול חשבונות? בוטל תקצוב פסטיבל "מדיטרנה"

13:39 | 11/04/2024
baner

מפגש פסגה אופיזציוני: טוענים להדרה מוועדות – מה הצעדים שינקטו?

13:32 | 09/04/2024
baner

בגלל הדוגמנית האשדודית: קריאות להחרים את זארה

15:31 | 07/04/2024
baner

כבר בקיץ הקרוב: תכנון להרחיב את 'החוף הנפרד' על חשבון חוף גיל הסמוך

13:07 | 03/04/2024
baner

יניב קקון לראש העיר: מה מסתירים מהציבור?

09:24 | 27/03/2024
baner

לא יהיה חבר מועצה: ברק סרי מודיע כי הוא מעביר את המנדט לרינה גוטמן

19:10 | 05/03/2024
WordPress Ads