“מתנה למדינה”: הספר לזכר הבן שנפל בלבנון שעובד למחזה

אריה איטח, הקב"ט המיתולוגי של עיריית אשדוד, בוודאי מרגיש גאה. 23 שנים לאחר נפילת בנו צחי איטח ז"ל, לוחם פלחה"ן גבעתי שהיה חלל צה"ל האחרון טרם היציאה מלבנון, עולה לאוויר הצגה חדשה אודות בנו הלוחם שאיבד את חייו. ב-24 לנובמבר תיערך הבכורה בתיאטרון. יפית איטח, אמו של צחי: זאת הגשמת חלום, צחי היה אומר לי על זה: "אמא, שיחקת אותה!"

image 220 imageתגובות imageהדפסה
article

חזרות מתוך המחזה. צילום - אלדד עובדיה

אל”מ (במיל’) אריה איטח הקים את פלחה”ן גבעתי כשבנו צחי היה בן חמש. 14 שנים מאוחר יותר, בנו נפגע מטיל שנורה לעבר העמדה שבה הוא שמר במוצב הבופור, והוא היה אחרון הנופלים במקום. בן 19 וארבעה חודשים סמל צחי איטח היה במותו וכעת, 23 שנה אחרי יוצאת ההצגה: “מתנה למדינה”, של תאטרון סיקרא אשקלון – הצגה מוסקלית המבוססת על ספרה של יפית איטח, אימו של צחי, אשר עובד למחזה ע”י חני נחמיאס  ובבימויה של חני אלימלך.

 

תפסנו לשיחה את המפיק איתי חמו שסיפר ראשית על הקשר בינו ובין יפית איטח, אימו של צחי ז”ל: “הקשר מול יפית נוצר בעקבות חני אלימלך במאית ההצגה. לאחר יציאת הספר באה יפית עם החזון להפוך את הספר להצגה”.

 

מי יגלם את צחי ולמה בחרתם בו?

“גיל כהן. הבחירה בגיל ובכלל בשחקנים המשתתפים בהצגה נובעת מתוך אמונה שלמה של העסקת האמנים המקומיים בעיר אשקלון. כל השחקנים בתאטרון סיקרא, הם שחקנים תושבי העיר אשקלון גם כיום וגם בעבר – כאלה שגדלו באשקלון בתאטרון העירוני שקיים מזה 30 שנה. גם אני גדלתי בתאטרון העירוני בניהולה של חני אלימלך, במאית ההצגה מתנה למדינה ומנהלת אמנותית של תאטרון סיקרא. גיל כהן שחקן מוכשר , לאחרונה השתתף בסרט תמונת נצחון של אבי נשר – הוא נבחר ע”י הבמאית חני ויפית איטח, אמו של צחי “.

 

מה אתה יכול לספר על תהליך ההפקה להצגה?

“מדובר היה בתהליך מאד מעניין ומשותף עם יפית איטח כך שתהליך היצירה היה מעולה. היא התרגשה יחד איתנו – יפית ואריה הגיעו וראו את הסיפור הופך למחזה. התהליך עם היוצרים היה מענין וחשוב גם המשפחה. שיר הנושא מתנה למדינה לקח חלק במהלך ההצגה וזה היה חשוב לה. מהרגע שהתחלנו לעבוד על המחזה הייתה הרגשה טובה”.

 

מי קהל היעד?

“ההצגה מיועדת לבתי הספר ולגני ילדים  – בעיקר לילדים בגילאי גן חובה עד יסודי  והיא תרוץ בכל אולמות התרבות בארץ”.

 

איתי חמו בן ה-26 הוא בוגר אורט הנרי רונסון באשקלון  ומפיק תאטרון סיקרא, תאטרון מקצועי שהוקם ע”י עיריית אשקלון. בנוסף הוא הפיק את הפסטיבל הבינלאומי למחול אשדודאנס זו השנה השישית ברציפות.

 

אימו של צחי, יפית איטח, סיפרה על תחושותיה: “כשהספר יצא לאור זרקתי בקשה שהלוואי שאצליח להפוך אותו להצגה. גיבור הסיפור הוא צחי אך הוא ללא ספק מייצג בתכונותיו, כילד רגיש ואוהב, את כל אותם גיבורים שנפלו למען המולדת שהם כה אהבו בדיוק כמו צחי. לשמחתי הספר הופך להצגה שתעלה בתיאטרון ‘סיקרא’ ולהם התודה. במיוחד לחני אלימלך הבמאית שהגשימה את חלומי, לאיתי חמו המפיק, לחני נחמיאס שחיברה את המחזה להצגה מעוררת השראה, כזאת ששמזמינה שיח בין הורה לילד בנוגע למה שעלינו לעשות כאזרחים למען המדינה, כדי שנחיה טוב במדינה שלנו. מה צחי היה אומר? הוא בטח היה צוחק במבוכה, אבל היה גם אומר לי – ‘אימא, שיחקת אותה'”.

 

ההצגה תעלה בתאריך 24/11 בשעה 17:00 בתיאטרון סיקרא והיא בתמיכה של עיריית אשקלון וראש העיר משה גלאם.

לרכישת כרטיסים

הוריו של צחי ז"ל, אריה ויפית איטח - עם הרמטכ"ל אביב כוכבי בקבלת אות הוקרה לזכרו של צחי (צילום מתוך פייסבוק. מוטי קמחי ידיעות)

imageעוד כתבות

imageתגובות

בודק...